Przejdź do zawartości

Mysz śródziemnomorska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Mysz śródziemnomorska
Mus spretus[1]
Lataste, 1883
ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

ssaki

Podgromada

żyworodne

Infragromada

łożyskowce

Rząd

gryzonie

Podrząd

myszokształtne

Nadrodzina

myszowe

Rodzina

myszowate

Podrodzina

myszy

Rodzaj

mysz

Podrodzaj

Mus

Gatunek

mysz śródziemnomorska

Synonimy
  • Mus spicilegus caoccii Krausse, 1919
  • Mus spicilegus hispanicus Miller, 1909
  • Mus spicilegus lusitanicus Miller, 1909
  • Mus spicilegus lynesi Cabrera, 1923
  • Mus spicilegus mogrebinus Cabrera, 1911
  • Mus spicilegus rifensis Cabrera, 1923
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]

Zasięg występowania
Mapa występowania

Mysz śródziemnomorska[3] (Mus spretus) – gatunek gryzonia z rodziny myszowatych, występujący w zachodniej części basenu Morza Śródziemnego[2][4].

Klasyfikacja[edytuj | edytuj kod]

Gatunek został opisany naukowo w 1883 roku przez F. Lataste’a. Należy do podrodzaju nominatywnego Mus. Szczątki tych gryzoni znaleziono w osadach plejstoceńskich w Maroku i Tunezji, co wskazuje, że wywodzą się z Afryki Północnej; niemniej jest wątpliwe, aby ich przybycie do Europy było związane z zawleczeniem przez ludzi, jako że gryzonie te unikają zabudowań[4].

Biologia[edytuj | edytuj kod]

Myszy śródziemnomorskie żyją w Maroku i północnej Algierii, Tunezji i na wybrzeżu Libii, na Balearach, w Hiszpanii, Portugalii i na południu Francji. Mysz śródziemnomorska zamieszkuje obszary trawiaste, pola i otwarte obszary leśne, unika gęstych lasów i zabudowań ludzkich. Występuje od poziomu morza do wysokości 1800 m n.p.m. Jej zapotrzebowanie na wodę jest o około połowę niższe niż myszy domowej, co pozwala jej żyć w suchszych środowiskach[2].

Populacja[edytuj | edytuj kod]

Mysz śródziemnomorska jest pospolita na obszarze występowania, gęstość populacji to typowo od 3 do 12 osobników na hektar. Nie są znane zagrożenia dla gatunku, populacja jest stabilna, jest ona uznawana za gatunek najmniejszej troski[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Mus spretus, [w:] Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. a b c d Mus spretus, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species (ang.).
  3. Włodzimierz Cichocki, Agnieszka Ważna, Jan Cichocki, Ewa Rajska, Artur Jasiński, Wiesław Bogdanowicz: Polskie nazewnictwo ssaków świata. Warszawa: Muzeum i Instytut Zoologii Polskiej Akademii Nauk, 2015, s. 297. ISBN 978-83-88147-15-9.
  4. a b Wilson Don E. & Reeder DeeAnn M. (red.) Mus (Mus) spretus. w: Mammal Species of the World. A Taxonomic and Geographic Reference (Wyd. 3.) [on-line]. Johns Hopkins University Press, 2005. (ang.) [dostęp 2015-09-01]