Naród Islamu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Naród Islamu (ang: Nation of Islam) – synkretyczny nowy ruch religijny założony w Detroit, przez Wallace Muhammada w lipcu 1930. Jej krytycy określają organizację jako promującą czarną supremację[1].

Po odejściu Farda w czerwcu 1934, przewodnictwo w Narodzie Islamu objął Elijah Muhammad, który założył liczne meczety i szkoły na terenie Stanów Zjednoczonych, z jego inicjatyw powstał Muhammad University of Islam. Liczbę aktywnych członków Narodu Islamu szacuje się pomiędzy 20 tys. a 50 tys., jednak powszechnie organizacja jest uważana za większą. Większość członków pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, ale istnieją społeczności w innych krajach: Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Francji oraz Trynidadzie i Tobago. Głównymi działaczami byli Elijah Muhammad, Malcolm X, Louis Farrakhan i Warith Deen Mohammed.

Idea[edytuj | edytuj kod]

Meczet Narodu Islamu w Baton Rouge

Naród Islamu został założony w celu krzewienia wiary muzułmańskiej wśród ludności afroamerykańskiej. Członkom ugrupowania zgodnie z zasadami islamu, nie wolno było palić, pić i zażywać innych używek. Ugrupowanie głosiło, że jedynie islam i czynne stawianie oporu może wyzwolić czarnych od dyskryminacji i rasizmu[2].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Została założona w Detroit, przez Wallace Muhammad’a w lipcu 1930. Po jego rezygnacji w 1934, kierownictwo w ruchu objął Elijah Muhammad, który przeniósł się do Chicago, gdzie założył meczet. Podczas II wojny światowej, głosił że rząd USA nie zrobi nic dla czarnych i ich udział w wojnie jest niepotrzebny. Został oskarżony i skazany za naruszenie ustawy o służbie wojskowej i trafił do więzienia na cztery lata (1942-1946). Muhammad wznowił rekrutację po zakończeniu wojny, wewnątrz ruchu pojawiły się postulaty dotyczące niezależności czarnych[3].

W tym czasie Naród Islamu przyciągnęło Malcolma Little'a. Little wstąpił do organizacji w czasie pobytu w więzieniu za włamanie od 1946 do 1952. Był pod wpływem swojego brata, Reginalda, który nawrócił się na nową wiarę. Zgodnie z tradycją Narodu zastąpił nazwisko „Little” literą „X”, pod wpływem przekonania że nazwiska czarnych, jako potomków niewolników, zostały im narzucone przez białych panów ich przodków. Litera „X” (X – niewiadoma) miała podkreślić że nie zna swoich przodków pochodzących z Afryki. W latach 60. nową religię przyjął bokser Cassius Marcellus Clay, Jr który potem przyjął nazwisko Muhammad Ali (początkowo wśród czarnych muzułmanów nazywany był jako Cassius X)[4]. W 1964 z ruchu wykrystalizował się Ruch Pięcioprocentowców[5].

Do Narodu Islamu należeli m.in. Snoop Dogg[6], MC Ren[potrzebne źródło].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy