Malcolm X

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Malcolm X
Malcolm X w marcu 1964 roku
Malcolm X w marcu 1964 roku
Data i miejsce urodzenia 19 maja 1925
Omaha
Data i miejsce śmierci 21 lutego 1965
Harlem (Nowy Jork)

Malcolm X (ur. 19 maja 1925 w Omaha jako Malcolm Little, zm. 21 lutego 1965 w Harlemie jako El-Hajj Malik El-Shabazz – arab. ‏الحاجّ مالك الشباز‎) – przywódca ruchu afroamerykańskiego w Stanach Zjednoczonych.

Malcolm X był jedną z kluczowych postaci w okresie walki Afroamerykanów o równouprawnienie. Do dziś dla wielu młodych czarnych mieszkańców gett jest idolem i wzorem do naśladowania[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Nazwisko zmienił, by podkreślić, że nie zna tożsamości swoich przodków z Afryki („X” – symbol niewiadomej). Uważał, że czarni mieszkańcy USA powinni zaprzestać używania nazwisk nadanych przez właścicieli niewolników.

Na początku lat 50. XX wieku związał się z organizacją Nation of Islam. W tamtym okresie Malcolm X był zwolennikiem czarnego separatyzmu i odrzucenia wszelkiego współdziałania z białymi. Opowiadał się za stosowaniem przemocy w celach samoobrony przed białymi. Propagował hasła mówiące o dumie związanej z przynależnością do czarnej rasy. Podkreślał, że na każdym kroku dumę tę należy okazywać.

Był człowiekiem, który spotkał na ulicy i przekonał Cassiusa Marcellusa Clay’a Juniora (złotego medalistę olimpijskiego z Rzymu) do przejścia na islam. Po tym zdarzeniu Cassius zmienił swoje pełne imię na Cassius X, a następnie na Muhammad Ali.

W 1964 wystąpił z Nation of Islam w następstwie konfliktu z przywódcą tej organizacji, Elijahem Muhammadem. Również w 1964 Malcolm X odbył pielgrzymkę do Mekki i zmienił nazwisko na El-Hajj Malik El-Shabazz. W następstwie pielgrzymki uznał, że wyznawany przezeń islam jest nie do pogodzenia z rasizmem i hasłami czarnej supremacji, głoszonymi przez Nation of Islam. Po powrocie utworzył Organizację Jedności Afroamerykańskiej.

Zginął zastrzelony podczas wiecu w Harlemie.

Nawiązania w sztuce[edytuj | edytuj kod]

Reżyser Spike Lee nakręcił film biograficzny Malcolm X (1992). W roli głównej wystąpił Denzel Washington.

Przypisy

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • R. L. Allen, A Guide to Black Power in America, 1970
  • J. A. Geschwender, The Black Revolt, Englewood Cliffs, Nowy Jork, 1971

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]