Narodowe Muzeum Indian Amerykańskich

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Narodowe Muzeum Indian Amerykańskich
National Museum of the American Indian
Ilustracja
Siedziba muzeum w Waszyngtonie
Państwo  Stany Zjednoczone
Dystrykt  Dystrykt Kolumbii
Miejscowość Waszyngton
Adres Fourth Street and Independence Avenue, Southwest, Washington D.C.
Data założenia 1989-2004
Dyrektor Kevin Gover
Położenie na mapie Dystryktu Kolumbii
Mapa konturowa Dystryktu Kolumbii, w centrum znajduje się punkt z opisem „Narodowe Muzeum Indian Amerykańskich”
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa konturowa Stanów Zjednoczonych, po prawej znajduje się punkt z opisem „Narodowe Muzeum Indian Amerykańskich”
Ziemia38°53′17,88″N 77°00′59,76″W/38,888300 -77,016600
Strona internetowa

Narodowe Muzeum Indian Amerykańskich[a] (ang. National Museum of the American Indian) – należące do Smithsonian Institution muzeum poświęcone historii, życiu, językom, literaturze i sztuce tubylczej ludności obu Ameryk, w tym zwłaszcza Indian północnoamerykańskich.

Muzeum ma trzy siedziby: przy National Mall u zbiegu Fourth Street i Independence Avenue w Waszyngtonie otwarte 21 września 2004, George Gustav Heye Center w Nowym Jorku (od 1994) oraz Cultural Resources Center w Suitland-Silver Hill w Marylandzie (od 1998).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Amerykański bankier, podróżnik i kolekcjoner George Gustav Heye (1874–1957) przez 54 lata, zaczynając od 1903, zbierał przedmioty codziennego użytku i ozdoby rdzennej ludności w Ameryce Południowej i Północnej. W 1916 założona została Heye Foundation oraz Museum of the American Indian. Dla szerokiej publiczności Heye Foundation’s Museum of the American Indian na Audubon Terrace w Nowym Jorku otworzono w 1922. Obecna nazwa została przyjęta ustawą Kongresu Stanów Zjednoczonych w 1989 po kontrowersji wywołanej ujawnieniem przez indiańskich przywódców, iż w zbiorach Smithsonian Institution (głównie w magazynach) znajdują się szczątki ponad 18 tys. tubylczych Amerykanów. Kolekcja Heye’a weszła do zbiorów Smithsonian Institution w czerwcu 1990. Stanowi obecnie 85 procent wszystkich artefaktów muzeum. Oficjalną siedzibą Narodowego Muzeum Indian Amerykańskich jest Alexander Hamilton U.S. Custom House na dolnym Manhattanie.

Lokalizacje[edytuj | edytuj kod]

Siedziba w Waszyngtonie
Budynek z 2004
Budynek z 2004
Budynek z 2004
Budynek z 2004
Budynek z 2004
Budynek z 2004
Budynek z 2004
Budynek z 2004
Wnętrze, hol główny
Czasowa ekspozycja
Fragment ekspozycji
Fragment ekspozycji
Fragment ekspozycji

Muzeum w Waszyngtonie[edytuj | edytuj kod]

Nowy budynek muzealny w Waszyngtonie został otwarty w 2004. Prace trwały 15 lat. Jest pierwszym narodowym muzeum dedykowanym w całości tubylczym Amerykanom. Powierzchnia muzealna wynosi 23 tys. m². Pięciopiętrowy budynek pokryty został odznaczającymi się ciepłymi barwami płytami dolomitowymi. Kształt budynku ma przypominać naturalne formacje skalne kształtowane od tysiącleci przez wodę i wiatr. W parku położonym w bezpośrednim sąsiedztwie muzeum urządzono sztuczne mokradło. Muzeum oferuje szeroką gamę ekspozycji, filmy i prezentacje multimedialne. Organizowane są specjalne zajęcia dla szkół. Oferuje się programy prezentujące tradycje indiańskie w określonych porach roku.

Pierwotnym architektem i projektantem budynku był Kanadyjczyk Douglas Cardinal z federacji Czarnych Stóp. Pracami kierowali architekci z filadelfijskiej firmy GBQC oraz Johnpaul Jones, pół-Czirokez pół-Czoktaw. W czasie prac umowę z Cardinalem rozwiązano, budowla zachowała jednak jego początkowy rys architektoniczny, a on sam pomagał w jej ukończeniu.

George Gustav Heye Center[edytuj | edytuj kod]

Muzeum zajmuje dwie kondygnacje Alexander Hamilton U.S. Custom House na dolnym Manhattanie. Budynek został ukończony w 1907. Powstał według projektu Cassa Gilberta. Utrzymany jest w stylu neoklasycystycznym. Powierzchnia wystawowa wynosi 2 tys. m². Placówka oferuje szereg wystaw, pokazów filmowych i multimedialnych, programy dla grup szkolnych i inscenizacje o kulturze i tradycjach Indian.

Cultural Resources Center[edytuj | edytuj kod]

Znajduje się w Suitland w stanie Maryland. W budynku o futurystycznym kształcie znajduje się kolekcja artefaktów, biblioteka i archiwum fotograficzne.

Zbiory[edytuj | edytuj kod]

Muzeum mieści kolekcję dawnego Museum of the American Indian, Heye Foundation. Obejmuje ona ponad 800 tys. obiektów oraz archiwum 125 tys. fotografii, gromadzonych przez Heye’a przez pół wieku w pierwszej połowie XX w. Stała wystawa „Our Lives” przedstawia osiem społeczności tubylczych z Ameryki Północnej i Południowej. Pracownicy muzeum współpracują z przedstawicielami prezentowanych ludów, którzy mogą decydować o sposobie, w jaki będą one ukazywane. Wystawa „Our Lives” jest więc dla tubylczych społeczności formą autoprezentacji tego jak żyją, jak się ubierają, co myślą i jak postrzegają samych siebie we współczesnym świecie.

Muzeum oferuje programy, w ramach których tubylczy badacze i artyści mogą korzystać z jego zasobów w celach badawczych i artystycznych. Kolekcja nie podlega zapisom ustawy o ochronie i repatriacji grobów tubylczych Amerykanów (NAGPRA) z 1990, gdyż rok wcześniej uchwalono odrębną ustawę o Narodowym Muzeum Indian Amerykańskich, regulującą status jego eksponatów i zasady ich ewentualnej repatriacji (zwrotu pierwotnym właścicielom).

Otwarte jesienią 2004 muzeum prezentuje większość przedmiotów, kolekcji i kultur z tubylczego punktu widzenia, co bywa traktowane zarówno jako jego zaleta, jak i wada. Po jego otwarciu część ekspertów zwracała uwagę na odchodzenie od dotychczasowych muzealnych kanonów eksponowania obiektów oraz standardów ich doboru i opisu. Pierwsze recenzje krytykowały bezkrytyczny dobór eksponatów, skąpe opisy przedmiotów, a czasem ich całkowity brak. Inni zwiedzający doceniali, że muzeum skupia się na ukazywaniu żywych kultur tubylczych, a nie na prezentowaniu ich przeszłości.

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Tłumaczenie dosłowne: „Narodowe Muzeum Indiańskie”; ang. American Indian = „indiański”[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. American Indian, www.diki.pl [dostęp 2019-09-25].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

  • Oficjalna strona, National Museum of the American Indian [dostęp 2019-09-25] (ang.).