Przejdź do zawartości

Nechen

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
O48
niwt
nn
Hierakonpolis
w hieroglifach
nxn
pr
Hierakonpolis w hieroglifach
Paleta Narmera

Nechen (gr. Ἱεράκων πόλις, translit. Hierakonpolis, Hieraconpolis lub Hieracompolis, arab. ‏الكوم الأحمر‎, translit. Kom El-Ahmar) – miasto w starożytnym Egipcie; arabska nazwa oznacza „Czerwone Wzgórze”.
W okresie predynastycznym i na początku okresu wczesnodynastycznego religijna i polityczna stolica Górnego Egiptu, ośrodek kultu boga Horusa i bogini Nechbet. Stolica władców, którzy zjednoczyli Górny i Dolny Egipt. Głównym bóstwem miasta był sokół z dwoma wysokimi piórami na głowie (Horus Nechenita)[1].

W późniejszym okresie pierwsza stolica III nomu górnoegipskiego. W strukturze staroegipskiego aparatu władzy istniała funkcja „naczelnika Nechen”, który musiał odgrywać rolę zbliżoną do wicekróla Południa[2].

Intensywna rozbudowa za czasów Pepiego I.

Obecnie jedno z ważniejszych stanowisk archeologicznych w Górnym Egipcie. Miejsce odnalezienia klasycznych zabytków, mówiących o początkach zjednoczonego państwa egipskiego: Palety Narmera, głowic maczug króla Skorpiona i Narmera, Palety Sępów, Palety Łowów, a także zabytków z czasów Pepiego I, w tym miedzianych posągów samego Pepiego I i jego syna Merenrego.

W 2009 roku ekspedycja archeologiczna prowadzona przez Renée Friedman odnalazła na terenie miasta liczne szczątki zwierząt[3] (m.in. dzikich kotów, hipopotama, pawianów) pogrzebanych wraz z naczyniami glinianymi i figurkami ludzkim. Ponadto badania kości wykazały, że zwierzęta te były leczone, co wskazuje, że zwierzęta te mogły przebywać w środowisku przypominającym dzisiejsze ogrody zoologiczne.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Explore the City of the Hawk [online], Hierakonpolis online [dostęp 2022-02-12].
  2. Nicolas Grimal: Dzieje Starożytnego Egiptu, Warszawa: PIW, 2004.
  3. Mark Rose. World’s first Zoo. „Archeology”, s. 25, styczeń/Luty 2010. New York: Archeological Institute of America. 

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]