Skorpion II

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skorpion II
Ilustracja
władca starożytnego Egiptu
Dane biograficzne
Dynastia

dynastia 0

Skorpion II, popularnie król Skorpion, w rzeczywistości prawdopodobnie Serket – władca starożytnego Egiptu z dynastii 0.

Maczuga z Hierakonpolis
Wizerunek króla z maczugi z Hierakonpolis

Informacje o nim pochodzące z nekropoli Umm al-Kaab są szczątkowe, zachowała się jednak maczuga z Hierakonpolis, na której przedstawiony jest w koronie Górnego Egiptu. Ubrany jest w tunikę i fartuszek. Do pasa ma przymocowany ogon byka. Władca kopie motyką kanał. Równocześnie inna osoba napełnia kosz ziemią. Inni ludzie pracują nad wodą. Obok jest widoczna donica z palmą. Imię króla zapisano piktogramem przedstawiającym skorpiona. Władca wyróżnia się ponadnaturalnym wzrostem. Wokół są widoczne sceny składania hołdu i sztandary, na których są widoczne emblematy przyszłych egipskich okręgów. Do sztandarów są przymocowane czajki (rechyt), które w późniejszych źródłach są opisywane jako mieszkańcy Dolnego Egiptu[1].

Panowanie Skorpiona II umiejscawia się najczęściej przed Iry-Horem, choć wedle innej koncepcji panował po Ka i bezpośrednio przed Narmerem.

Przypuszcza się, że miejscem jego pochówku był grób nr 1 w Hierakonpolis, jednak nie da się tego ustalić z powodu ograbienia grobowca.

Imię[edytuj | edytuj kod]

G5
L7

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. N. Grimal, Dzieje starożytnego Egiptu, Warszawa 2004, s. 47.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Encyklopedia historyczna świata, tom II, wyd. Opres, Kraków, 2000.