Neobisium carcinoides

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Neobisium carcinoides
(Hermann, 1804)
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

pajęczaki

Rząd

zaleszczotki

Podrząd

Iocheirata

Nadrodzina

Neobisioidea

Rodzina

Neobisiidae

Podrodzina

Neobisiinae

Rodzaj

Neobisium

Podrodzaj

Neobisium (Neobisium)

Gatunek

Neobisium (Neobisium) carcinoides

Neobisium carcinoidesgatunek zaleszczotka z rodziny Neobisiidae.

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten opisany został po raz pierwszy w 1804 roku przez Jean-Frédérica Hermanna pod nazwą Chelifer carcinoides. Jako miejsce typowe wskazano Strasburg we Francji. W 1817 roku Wiliam Elford Leach opisał ze Szkocji gatunek Obisium muscorum, który w 1930 roku Ralph Vary Chamberlin przeniósł do rodzaju Neobisium. W 1932 roku Chelifer carcinoides przeniesiony został przez Maxa Beiera do podrodzaju nominatywnego rodzaju Neobisium, a N. muscorum został z nim zsynonimizowany[1].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Zaleszczotek ten ma prosomę wyposażoną w dwie pary zaopatrzonych w soczewki oczu, natomiast epistom jest szczątkowy lub całkiem zanikły. Tergity i sternity są niepodzielone, a wszystkie cztery pary odnóży krocznych pozbawione są kolców na biodrach oraz zwieńczone dwuczłonowymi, podzielonymi na metatarsus i telotarsus stopami. Szczękoczułki zwieńczone są szczypcami; ich palec ruchomy ma kilka ząbków i nie występuje na nim rozgałęziona galea; szczecinka galealna osadzona jest przedśrodkowo. Szczękoczułki zaopatrzone są w rallum, którego pierwsze dwie lub trzy blaszki są na przedzie drobno ząbkowane. Nogogłaszczki zaopatrzone są w szczypce, na których palcach znajdują się ujścia gruczołów jadowych; palec ruchomy i nieruchomy są podobnej długości. Palec nieruchomy nogogłaszczków ma osiem trichobotrii, z których trichobotrium ist osadzone jest zaśrodkowo, bliżej trichobotrium it niż trichobotrium ib; odległość między trichobotriami ist i ib jest mniejsza niż dwukrotność odległości między trichobotrium ist a szczytem palca. Ząbki na palcu nieruchomym zlewają się ze sobą, a w części odsiebnej paca między dwoma ząbkami dużymi mieści się od dwóch do pięciu ząbków małych. Ruchomy palec nogogłaszczków ma cztery trichobotria. Udo nogogłaszczków jest stosunkowo smukłe, o długości większej niż 3,5-krotność jego szerokości, dłuższe od karapaksu, o powierzchni pozbawionej guzków. Rzepka nogogłaszczków jest zmodyfikowana i nie zachowuje tulipanowatego kształtu. Opistosoma (odwłok) ma na błonach pleuralnych ziarnistą rzeźbę[2].

Ekologia i występowanie[edytuj | edytuj kod]

Pajęczak ten jest gatunkiem eurytopowym. Zasiedla rozmaite lasy, zarośla, parki, wrzosowiska i jaskinie[3]. Należy do fauny epigeicznej[2]. Bytuje w ściółce, pod kamieniami, w rozkładającym się drewnie, próchnicy, pod korą i wśród mchów. Często spotykany jest w dużej liczebności[3].

Gatunek ten zamieszkuje Palearktykę i krainę etiopską. W Europie znany jest z Portugalii, Hiszpanii, Islandii, Irlandii, Wielkiej Brytanii, Francji, Belgii, Luksemburga, Holandii, Niemiec, Szwajcarii, Austrii, Włoch, Danii, Norwegii, Szwecji, Finlandii, Estonii, Łotwy, Polski, Czech, Słowacji, Węgier, Ukrainy, Rumunii, Bułgarii, Chorwacji, Bośni i Hercegowiny, Serbii, Czarnogóry, Macedonii Północnej, Grecji, Rosji. Z Azji podawany jest z Gruzji, Kazachstanu oraz Indii. W Afryce stwierdzono jego występowanie w Maroku, Algierii, Tunezji i Kenii[1]. W Polsce jest gatunkiem pospolitym[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Mark Harvey: Neobisium carcinoides L. Koch, 1873. [w:] Western Australian Museum Field Guide and Catalogues. Pseudoscorpions of the World [on-line]. Government of Western Australia. [dostęp 2021-02-16].
  2. a b Jana Christophoryová, Frantisek Stahlavsky, Peter Fedor. An updated identification key to the pseudoscorpions (Arachnida: Pseudoscorpiones) of the Czech Republic and Slovakia. „Zootaxa”. 2876, s. 35–48, 2011. DOI: 10.11646/zootaxa.2876.1.4. 
  3. a b c Jana Christophoryová, Katarína Krajčovičová. Faunistic records of pseudoscorpions (Arachnida: Pseudoscorpiones) from South East Poland. „Klapalekiana”. 55, s. 193–198, 2019. ISSN 1210-6100.