Nierównowaga fiskalna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Nierównowaga fiskalna, termin używany w celu opisania stanu nierównowagi pomiędzy centralnym budżetem państwa, a budżetami jednostek administracyjnych kraju, takich jak stany, prowincje, województwa itp.

  • Pionowa nierównowaga fiskalna polega na tym, że przychody i wydatki różnych pionów administracyjnych nie są ze sobą zrównoważone. Wymaga to dodatkowych transferów pieniężnych pomiędzy poszczególnymi sektorami administracji państwowej (pionowa korekta nierównowagi fiskalnej).
  • Pozioma nierównowaga fiskalna występuje, gdy poszczególne regiony kraju mają odmienne możliwości wygospodarowania funduszy, a przez to różne możliwości ich spożytkowania na niezbędne mieszkańcom usługi. Może to wiązać się np. z różnicami w dochodach podatkowych lub różnymi kosztami zapewnienia tych usług na danych obszarach. Jest to z reguły wyrównywane poprzez transfery budżetowe na rzecz uboższych regionów (pozioma korekta nierównowagi fiskalnej).

Dyskusja na temat nierównowagi fiskalnej była podejmowana np. w przypadku powstawania nowej konstytucji Iraku. Elementem który spowolnił proces jej uchwalania był konflikt interesów pomiędzy przedstawicielami bogatych, zasobnych w ropę naftową regionów z reprezentantami obszarów biednych i wymagających dofinansowania.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]