Nippon Yūsen

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nippon Yūsen
日本郵船
Ilustracja
Państwo  Japonia
Siedziba Tokio
Data założenia 1885
Forma prawna Spółka akcyjna
Prezes Koji Miyahara
Zatrudnienie 29 841 (marzec 2007)
Dane finansowe
Przychody 2,1442 bln jenów
Kapitał zakładowy 88,5 mld jenów
brak współrzędnych
Strona internetowa

Nippon Yūsen (jap. 日本郵船株式会社 Nippon Yūsen Kabushiki-gaisha) – jedno z większych przedsiębiorstw żeglugowych na świecie (znane również pod nazwą NYK Line), należące do grupy Mitsubishi. Notowane na Tokijskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

Historia[1][edytuj | edytuj kod]

1870–1900[edytuj | edytuj kod]

Przedsiębiorstwo ma swoje początki w firmie Tsukumo Shokai Shipping, założonej w 1870 roku przez przedstawicieli hanu Tosa (Taisuke Itagaki i Shōjirō Gotō). W 1873 roku firma zmieniła nazwę na Mitsubishi Shōkai, a rok później na Mitsubishi Jōkisen Kaisha i w 1875 roku na Yūbin Kisen Mitsubishi Kaisha. We wrześniu 1885 roku firma Yūbin Kisen Mitsubishi Kaisha połączyła się z Kyōdō Unyu Kaisha (KUK), tworząc Nippon Yūsen Kaisha (NYK). Nowa firma rozpoczęła działalność 1 października tego samego roku z flotą 58 parowców[2][1].

1900–1937[edytuj | edytuj kod]

Przedsiębiorstwo stało się monopolistą państwowym. Większość japońskiej floty handlowej pływała dla niego. Regularne połączenia portów Kobe i Jokohamy łączyły z Ameryką Południową, Dżakartą, Melbourne, Kapsztadem, a pasażerskie z San Francisco i Seattle. Inne połączenia obsługiwane: to żegluga bliskiego zasięgu do Chin, także w górę rzeki Jangcy.

II wojna światowa[edytuj | edytuj kod]

W czasie II wojny światowej NYK Line obsługiwała transport wojenny dla Cesarskiej Armii Japońskiej i Cesarskiej Marynarki Wojennej Wielkiej Japonii. Wskutek ataków alianckich okrętów wiele statków zatonęło, a wiele urządzeń portowych zostało zniszczonych w wyniku bombardowań. Statki, które przetrwały wojnę zostały skonfiskowane przez władze alianckie jako reparacje wojenne lub odebrane czasowo (1945–1946), przez wyzwolone państwa azjatyckie.

Po 1945[edytuj | edytuj kod]

W wyniku wojny flota została mocno osłabiona, lecz wkrótce statki spod znaku NYK Line można było zobaczyć na światowych szlakach żeglugowych. Wskutek zmniejszającego się popytu na statki pasażerskie w latach 60., NYK postanowił rozwijać przewozy towarowe. W 1968 roku w swój pierwszy rejs, do Stanów Zjednoczonych, wyruszył pierwszy japoński kontenerowiec Hakone Maru.

W 1978 roku NYK rozpoczął współpracę z Nippon Cargo Airlines, a od 1985 roku działa w porozumieniu z amerykańskim przedsiębiorstwem kolejowym Southern Pacific, które obsługuje kontenerowy serwis kolejowy w Stanach Zjednoczonych.

Od 1989 roku armator ponownie umocnił swoją pozycję na rynku przewozów pasażerskich i wycieczkowych. Działalność tę rozwija zależna spółka Crystal Cruises.

Obecnie NYK Line należy do pierwszej dziesiątki największych armatorów kontenerowych na świecie, a dzięki NYK Logistics oferuje pełną obsługę logistyczną.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

https://www.yusen-logistics.com/ Strona NYK Logistics (ang.)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b History (ang.). NYK Line, 2018. [dostęp 2018-09-20].
  2. The Birth of Mitsubishi (ang.). Mitsubishi Public Affairs Committee. [dostęp 2018-09-20].