Nippon Yūsen

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Nippon Yūsen
日本郵船
Ilustracja
Siedziba Tokio
Data założenia 1885
Forma prawna Spółka akcyjna
Prezes Koji Miyahara
Branża Żegluga
Produkty przewóz ładunków i pasażerów
Zatrudnienie 29 841 (marzec 2007)
Przychody 2,1442 bln jenów
Kapitał zakładowy 88,5 mld jenów
brak współrzędnych
Strona internetowa

Nippon Yūsen (jap. 日本郵船株式会社 Nippon Yūsen Kabushiki-gaisha?) - jedno z większych przedsiębiorstw żeglugowych na świecie(znane również pod nazwą NYK Line), należące do grupy Mitsubishi. Notowane na Tokijskiej Giełdzie papierów wartościowych.

Historia[1][edytuj | edytuj kod]

1870-1900[edytuj | edytuj kod]

Przedsiębiorstwo ma swoje początki w firmie Tsukumo Shokai Shipping, założonej w 1870 r. przez klan Tosa. W 1875 r. jako Mitsubishi Shokai przedsiębiorstwo inauguruje swoje pierwsze pasażerskie połączenie promowe z Jokohamy do Szanghaju. W 29 IX 1885 roku przedsiębiorstwo łączy się z Kyodo Unyu Kaisha i przyjmuje obecną nazwę. Połączone przedsiębiorstwa dysponują 58 statkami parowymi i rozpoczyna się gwałtowna ekspansja. Wpierw na Wschód, a następnie na cały świat, by w roku 1899 uruchomić regularne połączenie z Londynem.

1900-1937[edytuj | edytuj kod]

Przedsiębiorstwo stało się monopolistą państwowym. Większość japońskiej floty handlowej pływała dla tego przedsiębiorstwa. Regularne połączenia portów Kobe i Jokohamy łączyły z Południową Ameryką, Dżakartą, Melbourne, Kapsztadem i pasażerskie do San Francisco i Seattle. Inne połączenia obsługiwane: to żegluga bliskiego zasięgu do Chin i w górę rzeki Jangcy.

II wojna światowa[edytuj | edytuj kod]

W czasie II wojny światowej NYK Line obsługiwała transport wojenny dla Armii Japońskiej i Japońskiej Marynarki Wojennej. Wskutek ataków alianckich okrętów wiele statków zatonęło a wiele urządzeń portowych zostało zniszczonych w wyniku bombardowań. Statki, które przetrwały wojnę zostały skonfiskowane przez władze alianckie jako repatriacje wojenne lub odebrane czasowo 1945-1946, przez wyzwolone państwa azjatyckie.

od 1945[edytuj | edytuj kod]

Po wojnie flota została mocno osłabiona, lecz wkrótce do 1950 r., statki spod znaku NYK Line można było zobaczyć na światowych szlakach żeglugowych. Wskutek zmniejszającego się popytu na statki pasażerskie w latach 60., NYK postanowił rozwijać przewozy towarowe. W 1968 r. w swój pierwszy rejs, do Stanów Zjednoczonych, wyruszył pierwszy japoński statek kontenerowy Hakone Maru. W 1978 NYK rozpoczął współpracę z Nippon Cargo Airlines, a od 1985 r. działa w porozumieniu z amerykańskim przedsiębiorstwem kolejowym Southern Pacific, które obsługuje kontenerowy serwis kolejowy w Stanach Zjednoczonych.

Od 1989 r. armator ponownie umacnia swoją pozycję na rynku przewozów pasażerskich i wycieczkowych. Działalność tę rozwija zależna spółka Crystal Cruises.

Obecnie NYK Line należy do pierwszej dziesiątki największych armatorów kontenerowych na świecie oraz dzięki NYK Logistics może świadczyć pełną obsługę logistyczną.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Strona NYK Logistics

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. 日本郵船, www.nyk.com [dostęp 2017-11-25] (jap.).