Nippon Yūsen

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nippon Yūsen
日本郵船
Ilustracja
Państwo  Japonia
Siedziba Tokio
Data założenia 1885
Forma prawna Spółka akcyjna
Prezes Koji Miyahara
Zatrudnienie 29 841 (marzec 2007)
Dane finansowe
Przychody 2,1442 bln jenów
Kapitał zakładowy 88,5 mld jenów
brak współrzędnych
Strona internetowa

Nippon Yūsen (jap. 日本郵船株式会社 Nippon Yūsen Kabushiki-gaisha) - jedno z większych przedsiębiorstw żeglugowych na świecie(znane również pod nazwą NYK Line), należące do grupy Mitsubishi. Notowane na Tokijskiej Giełdzie papierów wartościowych.

Historia[1][edytuj | edytuj kod]

1870-1900[edytuj | edytuj kod]

Przedsiębiorstwo ma swoje początki w firmie Tsukumo Shokai Shipping, założonej w 1870 r. przez klan Tosa. W 1875 r. jako Mitsubishi Shokai przedsiębiorstwo inauguruje swoje pierwsze pasażerskie połączenie promowe z Jokohamy do Szanghaju. W 29 IX 1885 roku przedsiębiorstwo łączy się z Kyodo Unyu Kaisha i przyjmuje obecną nazwę. Połączone przedsiębiorstwa dysponują 58 statkami parowymi i rozpoczyna się gwałtowna ekspansja. Wpierw na Wschód, a następnie na cały świat, by w roku 1899 uruchomić regularne połączenie z Londynem.

1900-1937[edytuj | edytuj kod]

Przedsiębiorstwo stało się monopolistą państwowym. Większość japońskiej floty handlowej pływała dla tego przedsiębiorstwa. Regularne połączenia portów Kobe i Jokohamy łączyły z Południową Ameryką, Dżakartą, Melbourne, Kapsztadem i pasażerskie do San Francisco i Seattle. Inne połączenia obsługiwane: to żegluga bliskiego zasięgu do Chin i w górę rzeki Jangcy.

II wojna światowa[edytuj | edytuj kod]

W czasie II wojny światowej NYK Line obsługiwała transport wojenny dla Armii Japońskiej i Japońskiej Marynarki Wojennej. Wskutek ataków alianckich okrętów wiele statków zatonęło a wiele urządzeń portowych zostało zniszczonych w wyniku bombardowań. Statki, które przetrwały wojnę zostały skonfiskowane przez władze alianckie jako repatriacje wojenne lub odebrane czasowo 1945-1946, przez wyzwolone państwa azjatyckie.

od 1945[edytuj | edytuj kod]

Po wojnie flota została mocno osłabiona, lecz wkrótce do 1950 r., statki spod znaku NYK Line można było zobaczyć na światowych szlakach żeglugowych. Wskutek zmniejszającego się popytu na statki pasażerskie w latach 60., NYK postanowił rozwijać przewozy towarowe. W 1968 r. w swój pierwszy rejs, do Stanów Zjednoczonych, wyruszył pierwszy japoński statek kontenerowy Hakone Maru. W 1978 NYK rozpoczął współpracę z Nippon Cargo Airlines, a od 1985 r. działa w porozumieniu z amerykańskim przedsiębiorstwem kolejowym Southern Pacific, które obsługuje kontenerowy serwis kolejowy w Stanach Zjednoczonych.

Od 1989 r. armator ponownie umacnia swoją pozycję na rynku przewozów pasażerskich i wycieczkowych. Działalność tę rozwija zależna spółka Crystal Cruises.

Obecnie NYK Line należy do pierwszej dziesiątki największych armatorów kontenerowych na świecie oraz dzięki NYK Logistics może świadczyć pełną obsługę logistyczną.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Strona NYK Logistics

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. 日本郵船, www.nyk.com [dostęp 2017-11-25] (jap.).