Przejdź do zawartości

Nokturn w błękicie i złocie – stary Battersea Bridge

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Nokturn w błękicie i złocie – stary Battersea Bridge
Ilustracja
Autor

James McNeill Whistler

Data powstania

ok. 1872-1875

Medium

olej na płótnie

Wymiary

68,3 × 51,2 cm

Miejsce przechowywania
Lokalizacja

Tate Britain

Nokturn w błękicie i złocie – stary Battersea Bridge (ang. Nocturne in Blue and Gold – Old Battersea Bridge) – obraz amerykańskiego malarza Jamesa McNeilla Whistlera namalowany ok. 1872-1875, znajdujący się w zbiorach Tate Britain.

Historia i opis[edytuj | edytuj kod]

Obraz przedstawia stary, drewniany most Battersea Bridge nad Tamizą w Londynie zanim został zastąpiony przez nowoczesną konstrukcję. W oddali, na północnym brzegu rzeki, z lewej strony, widoczny jest kościół Chelsea Old Church a z prawej – zbudowany w 1873 most Albert Bridge, nad którym unoszą się fajerwerki. Obraz został namalowany wieczorem i jest pełen efektów atmosferycznych. Aby dodatkowo wzmóc efekt, Whistler namalował most smuklejszy, niż był on w rzeczywistości. Ulubiony artysta Whistlera, Hokusai Katsushika, namalował podobny obraz przedstawiający smukły drewniany most i fajerwerki[1].

Seria malarskich nokturnów pędzla Whistlera, której częścią jest Nokturn w błękicie i złocie – stary Battersea Bridge, zdobyła rozgłos w 1877, gdy wpływowy krytyk sztuki John Ruskin odwiedził wystawę Grosvenor Gallery, na której pokazywana była owa seria. W recenzji z wystawy napisał, iż Whistler "prosił o dwieście gwinei za wylanie kubła farby w twarz publiczności". Whistler oskarżył go o zniewagę, sprawa została wniesiona do sądu w 1878[2]. Rozpatrujący sprawę sędzia wywołał śmiech w sądzie, kiedy zapytał Whistlera: "Którą częścią obrazu jest most?"; sprawa zakończyła się tym, iż Whistler uzyskał drobne odszkodowanie w wysokości jednego farthinga[3].

W 1905 obraz stał się pierwszym znaczącym zakupem nowo powstałej galerii National Art Collections Fund a obecnie znajduje się w zbiorach Tate Britain[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Natasha Wallace w: JSSGallery.org: Nocturne: Blue and Gold Old Battersea Bridge. [dostęp 2011-10-03]. (ang.).
  2. Erin Landry: Whistler v. Ruskin: Morality in Art Versus Aesthetic Theory. [dostęp 2011-10-03]. (ang.).
  3. Brian Cookson: Crossing the River. Edinburg: Mainstream, 2006, s. 122. ISBN 1-84018-976-2. OCLC 63400905. (ang.).
  4. Spectator.co.uk: Guardian of the nation’s treasures -Susan Moore celebrates 100 years of the National Art Collections Fund. [dostęp 2011-10-03]. (ang.).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]