Garbatka dromaderka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Notodonta dromedarius)
Garbatka dromaderka
Notodonta dromedarius
(Linnaeus, 1767)
Ilustracja
Imago
Ilustracja
Gąsienica
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

motyle

Podrząd

Glossata

Rodzina

garbatkowate

Podrodzina

Notodontinae

Plemię

Notodontini

Rodzaj

Notodonta

Gatunek

garbatka dromaderka

Synonimy
  • Phalaena dromedarius Linnaeus, 1767

Garbatka dromaderka[1][2], garbatka wielbłądka[3] (Notodonta dromedarius) – gatunek motyla z rodziny garbatkowatych. Zamieszkuje Palearktykę, od Półwyspu Iberyjskiego po Rosyjski Daleki Wschód. Osobniki dorosłe są aktywne nocą.

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten opisany został po raz pierwszy w 1767 roku przez Karola Linneusza pod nazwą Phalaena dromedarius na łamach dwunastego wydania Systema Naturae. W 1810 roku Ferdinand Ochsenheimer wyznaczył go gatunkiem typowym rodzaju Notodonta[4]. W jego obrębie wyróżnia się podgatunki[5][4]:

  • Notodonta dromedarius dromedarius (Linnaeus, 1767)
  • Notodonta dromedarius sibirica Schintlmeister & Fang, 2001
  • Notodonta dromedarius pontica Witt, 1980

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Imago w spoczynku
Imago w spoczynku

Motyl o krępym ciele[6] i rozpiętości skrzydeł sięgającej od 45 do 58 mm[1]. Głowa jest zaopatrzona w niecałkowicie owłosione oczy złożone, krótkie głaszczki i uwstecznioną ssawkę, natomiast pozbawiona jest przyoczek. Czułki osiągają ⅓ długości przedniego skrzydła i wykazują znaczny dymorfizm płciowy w budowie, będąc obustronnie grzebykowanymi u samca, zaś piłkowanymi lub ząbkowanymi u samicy. Owłosienie krótkiego i szerokiego tułowia jest gęste, ale nie formuje czuba pośrodku grzbietu. Skrzydło przedniej pary osiąga od 18 do 22 mm długości, ma wydłużony wierzchołek, skośną krawędź zewnętrzną i ząb na krawędzi tylnej[6]. Tło tegoż skrzydła jest brunatne z fioletowoszarym odcieniem i żółtobiało rozjaśnioną nasadą. Na tle tym występują: żółtawa plama nerkowata z ciemną kreską pośrodku, cienkie, ząbkowane przepaski białawej barwy oraz rdzawe plamki w zewnętrznej części skrzydła[6][1]. Barwa strzępiny jest szarawa z ciemnym nakrapianiem[6]. Dość małe, owalne skrzydło tylne ma kolor szary, czasem z żółtawym odcieniem. Występuje na nim cienka biaława przepaska, ciemna obwódka wzdłuż zewnętrznej krawędzi i ciemna plamka w tylnym kącie[6][1]. Odnóża są silnie owłosione, te tylnej pary mają dwie pary ostróg na goleniach. Duży odwłok ma cylindryczny kształt i gęste owłosienie[6].

Gąsienica charakteryzuje się obecnością czterech mięsistych garbów zlokalizowanych na grzbietowych częściach segmentów ciała: czwartego, piątego, szóstego i siódmego. Poza tym występuje też garbek na końcu ciała. Przetchlinki na bokach ciała są wyraźnie widoczne. Ubarwienie gąsienicy jest zmienne, może mieć różne odcienie zieleni, brązu, a nawet bieli[3][7].

Biologia i ekologia[edytuj | edytuj kod]

Owad ten zasiedla lasy liściaste, zwłaszcza brzeziny, lasy mieszane, parki oraz ogrody[1][7]. Gąsienice są foliofagami żerującymi na liściach brzóz (w tym brzozy brodawkowatej), olsz (w tym olszy czarnej i szarej) i wierzb, a rzadziej topól (w tym osiki), leszczyny pospolitej i bzu koralowego[1][4]. Owady dorosłe nie pobierają pokarmu i są aktywne nocą. Przylatują do sztucznych źródeł światła[6].

W Europie Środkowej występują dwa pokolenia w ciągu roku. Motyle pierwszego z nich latają w drugiej połowie kwietnia i maju, a wydane przez nie gąsienice żerują w czerwcu i lipcu. Motyle drugiego pokolenia aktywne są od lipca do sierpnia. Gąsienice drugiego pokolenia żerują w sierpniu i wrześniu. Gdy są wyrośnięte schodzą na glebę. Płytko pod jej powierzchnią konstruują oprzęd, w którym następuje przepoczwarczenie. Stadium zimującym jest poczwarka drugiego pokolenia[3][1].

Rozprzestrzenienie[edytuj | edytuj kod]

Gatunek palearktyczny[4]. W Europie znany jest z Portugalii, Hiszpanii, Andory, Irlandii, Wielkiej Brytanii, Francji, Belgii, Luksemburgu, Holandii, Niemiec, Szwajcarii, Liechtensteinu, Austrii, Włoch, Danii, Szwecji, Norwegii, Finlandii, Estonii, Łotwy, Litwy, Polski, Czech, Słowacji, Węgier, Białorusi, Ukrainy, Rumunii, Bułgarii, Słowenii, Chorwacji, Bośni i Hercegowiny, Serbii, Czarnogóry, Macedonii Północnej oraz europejskich części Rosji i Turcji[5]. W Polsce jest owadem nierzadko spotykanym[3].

W Azji podgatunek nominatywny zamieszkuje Armenię[6], natomiast podgatunek N. d. sibirica rozsiedlony jest od Uralu Południowego przez Syberię i Ałtaj po Sinciang i Bajkał[4]. Nieokreślony podgatunek podawany był z Rosyjskiego Dalekiego Wschodu[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g Krzysztof Jonko: Notodonta dromedarius. [w:] Lepidoptera Mundi [on-line]. [dostęp 2020-12-19].
  2. David Carter, Motyle, Frank Greenaway, Warszawa: Wiedza i Życie, 1993, ISBN 83-85231-90-0, OCLC 749393132.
  3. a b c d J. Heintze: Motyle Polski (wyd. II). Warszawa: Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, 1990.
  4. a b c d e Markku Savela: Notodonta Ochsenheimer, 1810. [w:] Funet.fi [on-line]. [dostęp 2020-12-19].
  5. a b Notodonta dromedarius. [w:] Fauna Europaea [on-line]. [dostęp 2020-12-19].
  6. a b c d e f g h i Edward Sołtys: Klucze do oznaczania owadów Polski cz. XXVII Motyle – Lepidoptera, zeszyt 47-50. Notodontidae, Thaumetopoeidae, Thyatriridae, Drepanidae. Warszawa: PWN, Polski Związek Entomologiczny, 1965.
  7. a b Notodonta dromedarius – Garbatka wielbłądka. [w:] Insektarium.net [on-line]. [dostęp 2020-12-19].