Nouruz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Nouruz
Ilustracja
Dzień

równonocy wiosennej

Państwa

 Afganistan,  Iran,  Azerbejdżan,  Kazachstan,  Tadżykistan,  ONZ

Typ święta

międzynarodowe

Inne nazwy

Międzynarodowy Dzień Nowruz

Podobne święta

Vesak

Stół z tzw. haft sin, siedmioma symbolicznymi przedmiotami, mającymi przynieść szczęście w nowym roku.
Kurdyjka przygotowuje się do Nowruz

Nouruz (pers. ‏نوروز‎, czyli „nowy dzień”; wersje w innych językach zapisywane jako Nevruz, Newroz, Navruz, Nowruz, Naurız, Nooruz, Novruz, Navrez) – tradycyjne irańskie święto nowego roku, obchodzone w dniu równonocy wiosennej, od 2010 obchodzone na arenie międzynarodowej (ang. International Nowruz Day[1]).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwotnie związane było z tradycją zaratusztriańską. W czasach Achemenidów święto było okazją do złożenia hołdu królowi perskiemu przez delegacje wszystkich ludów wchodzących w skład Imperium Perskiego. Ceremonie odbywały się w Persepolis.

Nazwa święta pochodzi z języka staroperskiego od słów nava (nowy) i rəzaŋh (dzień), i zachowuje swoje znaczenie również we współczesnym języku perskim نو روز nouruz. Obecnie święto Nouruz oprócz Iranu jest obchodzone także w Albanii, Afganistanie, Tadżykistanie, Azerbejdżanie, Turkmenistanie, Kazachstanie, Tatarstanie, Sudanie, Indiach, Pakistanie, Bangladeszu, Bhutanie, Nepalu i Tybecie, na Zanzibarze, w wielu regionach Bliskiego Wschodu, Bałkanów, Kaukazu, a także w części Chin i Ameryki Północnej[2]. W Kurdystanie obchodzony jako Newroz[3].

10 maja 2010 zostało proklamowane przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją A/RES/64/253, jako święto międzynarodowe i obchodzone jest 21 marca[4]. W 2009 roku Nouruz zostało wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO[5].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. International Nowruz Day. Unted Nations. [dostęp 2012-03-25]. (ang.).
  2. Nouruz – święto natury, tradycyjne starożytne święto Irańczyków. [dostęp 2013-12-30]. (pol.).
  3. Newroz znaczy Nowy dzień. Onet.pl Podróże, 2010-05-27. [dostęp 2019-03-20]. (pol.).
  4. Resolution adopted by the General Assembly, International Day of Nowruz – na oficjalnej stronie Zgromadzenia Ogólnego ONZ (ang.)
  5. UNESCO ICH: Novruz, Nowrouz, Nooruz, Navruz, Nauroz, Nevruz. [dostęp 2013-11-18]. (ang.).