Nouruz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nouruz
Newroz Istanbul(4).jpg
Kurdowie świętujący Nouruz w Stambule.
Dzień równonocy wiosennej
Kraje  Afganistan
 Iran,  ONZ
Typ święta międzynarodowe
Inne nazwy Międzynarodowy Dzień Nowruz
Podobne święta Vesak
Stół z tzw. haft sin, siedmioma symbolicznymi przedmionami, mającymi przynieść szczęście w nowym roku.

Nouruz (w zależności od języka również zapisywane jako Nevruz, Newroz, Navruz, Nowruz, Naurız, Nooruz, Novruz, Navrez) – tradycyjne irańskie święto nowego roku, obchodzone w dniu równonocy wiosennej, od 2010 obchodzone na arenie międzynarodowej (ang. International Nowruz Day[1]).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwotnie związane było z tradycją zaratusztriańską. W czasach Achemenidów święto było okazją do złożenia hołdu królowi perskiemu przez delegacje wszystkich ludów wchodzących w skład Imperium Perskiego. Ceremonie odbywały się w Persepolis.

Nazwa święta pochodzi z języka staroperskiego od słów nava (nowy) i rəzaŋh (dzień), i zachowuje swoje znaczenie również we współczesnym języku perskim نو روز nouruz. Obecnie święto Nouruz oprócz Iranu jest obchodzone także w Afganistanie, Tadżykistanie, Azerbejdżanie, Turkmenistanie, Kazachstanie, Tatarstanie, Sudanie, Indiach, Pakistanie, Bangladeszu, Bhutanie, Nepalu i Tybecie, na Zanzibarze, w wielu regionach Bliskiego Wschodu, Bałkanów, Kaukazu, a także w części Chin i Ameryki Północnej[2].

10 maja 2010 zostało proklamowane przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją A/RES/64/253, jako święto międzynarodowe i obchodzone jest 21 marca[3]. W 2009 roku Nouruz zostało wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO[4].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]