Zanzibar (autonomia)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zanzibar
Samorządna część federacji
ilustracja
Flaga
Flaga
Państwo

 Tanzania

Siedziba

Zanzibar

Zarządzający

Hussein Ali Mwinyi

Zarządzający

Shamsi Vuai Nahodha

Powierzchnia

2643

Populacja (2004)
• liczba ludności


1 070 000

• gęstość

404,8

Numer kierunkowy

+259

Położenie na mapie
Położenie na mapie
Położenie na mapie
Położenie na mapie

Zanzibar – autonomiczna część Tanzanii (podmiot federacji). Zajmuje powierzchnię 2643 km². Istnieją tu liczne plantacje goździkowca i palmy kokosowej. Stolicą autonomii, a zarazem jej największym portem jest miasto Zanzibar. W skład autonomii wchodzi archipelag Zanzibaru na Oceanie Indyjskim, w którego skład wchodzą 2 większe wyspy, Zanzibar i Pemba oraz kilka mniejszych. Od stałego lądu Zanzibar oddzielony jest Kanałem Zanzibarskim.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W X wieku został skolonizowany przez Arabów i Persów i pełnił rolę arabskiej bazy handlowej w kontaktach z wybrzeżem afrykańskim[1][2].

Od roku 1505 Zanzibar należał do Portugalii[1][2].

W 1698 Zanzibar stał się częścią sułtanatu Omanu. W 1856 po śmierci sułtana Said ibn-Sultana doszło do wojny o sukcesję pomiędzy jego synami, w wyniku której w kwietniu 1861 utworzono odrębny Sułtanat Zanzibaru[1][2].

W 1886 Wielka Brytania przejęła kontrolę nad Zanzibarem, ale formalnie dalej panowali miejscowi sułtanowie. W celu zaspokojenia niemieckich roszczeń do wyspy (Niemcy opanowali w tym czasie Tanganikę) Zjednoczone Królestwo oddało Niemcom w 1890 wyspę Helgoland na Morzu Północnym oraz region Caprivi[1][2].

W 1911 roku zniesiono na wyspach niewolnictwo[1][2].

10 grudnia 1963 Zanzibar uzyskał niepodległość. 12 stycznia 1964 wybuchła rewolucja, w wyniku której obalono sułtana i proklamowano Ludową Republikę Zanzibaru i Pemby. 26 kwietnia 1964 roku państwo to utworzyło wraz z Tanganiką Zjednoczoną Republikę Tanzanii[1][2].

Ustrój polityczny[edytuj | edytuj kod]

Zanzibar stanowi w pełni suwerenną wewnętrznie część Zjednoczonej Republiki Tanzanii. Posiada własny, 50-osobowy parlament, rząd i prezydenta.

Na wyspie działają dwie partie polityczne: Partia Rewolucji (Chama Cha Mapinduzi) i Zjednoczony Front Ludowy (Chama Cha Wananchi).

Podział administracyjny[edytuj | edytuj kod]

Zanzibar podzielony jest na 3 regiony:

Pemba podzielona jest na 2 regiony:

Kultura[edytuj | edytuj kod]

Zanzibar był pierwszym krajem w Afryce, w którym wprowadzono kolorową telewizję (w 1973). W kontynentalnej części Tanzanii pierwszą stację telewizyjną uruchomiono dopiero dwadzieścia lat później.

Islamizm[edytuj | edytuj kod]

Region uchodzi za ostoję radykalnego, konserwatywnego islamu. W 2004 wprowadzono kary za stosunki homoseksualne. W 2006 radykalni islamiści uniemożliwili organizację obchodów 60. rocznicy urodzin Freddie Mercury’ego, urodzonego na Zanzibarze. Dochodzi tam również do zabójstw pastorów protestanckich i księży katolickich[3].

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

Zanzibar i Pemba tradycyjnie były głównym eksporterem goździków. Jednak na skutek nieudanej próby przeprowadzenia reform socjalistycznych w Tanzanii w latach 60. i 70. (narzucenie przez rząd cen i liczby eksportowanych goździków), Zanzibar zajmuje obecnie 3. miejsce na świecie pod względem eksportu goździków.

Zanzibar eksportuje również inne przyprawy oraz wodorosty i rafię. Rozwinięte jest rybołówstwo.

Ważną rolę w gospodarce Zanzibaru odgrywa turystyka.

Na Zanzibarze można spotkać się z podawaniem czasu w zwyczajowy sposób, zgodnie z którym doba (godzina 0:00) rozpoczyna się o godzinie 6:00 EAT rano[4].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f Tanzania. Historia, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2016-06-15].
  2. a b c d e f Zanzibar. portalwiedzy.onet.p. [dostęp 2016-06-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-12-24)].
  3. Radio Watykańskie, pl.radiovaticana.va [dostęp 2017-11-15].
  4. Afryka – Tanzania – relacja z wyprawy i informacje praktyczne. www.yahodeville.com. [dostęp 2017-11-27].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]