Nowy Aton

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Nowy Aton
Афон Ҿыц
Ilustracja
Widok na miasto z Twierdzy Anakopia
Państwo

 Abchazja
 Gruzja

Region

Rejon Gudauta

Populacja (2011)
• liczba ludności


1518[1]

Nr kierunkowy

+7 840 2458xxx

Kod pocztowy

6900

Tablice rejestracyjne

ABH

Położenie na mapie Abchazji
Mapa konturowa Abchazji, w centrum znajduje się punkt z opisem „Nowy Aton”
Położenie na mapie Gruzji
Mapa konturowa Gruzji, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Nowy Aton”
Ziemia43°05′30″N 40°48′00″E/43,091667 40,800000

Nowy Aton (abch. Афон Ҿыц, ros. Новый Афон, gruz. ახალი ათონი) – miasto w rejonie Gudauta w Abchazji, położone na wybrzeżu Morza Czarnego.

W mieście znajdują się liczne obiekty zabytkowe i inne atrakcje turystyczne:

Historia[edytuj | edytuj kod]

Miasto na wielowiekową historię, związaną z handlem morskim. Znane było w III wieku, jako targowe miasto Anakopia. W V wieku wybudowano twierdzę iwerską. W VIII wieku abchaski władca Leon II, korzystając z problemów wewnętrznych Bizancjum, ogłosił się królem abchaskim i z Anakopii uczynił stolicę państwa. Funkcję tę miasto sprawowało do momentu przeniesienia jej do Kutaisi. Na terenie dzisiejszego miasta funkcjonowała wtedy również kolonia genueńska Nikopsia.

W latach 70. XIX wieku w górach pojawili się mnisi z greckiego Athos, którzy założyli tu monastyr. W ciągu 20 lat miasto, które od Athos wzięło nową nazwę, stało się głównym centrum religijnym kaukaskiej części wybrzeża Morza Czarnego.

Klimat[edytuj | edytuj kod]

W mieście panuje klimat ciepły umiarkowany. Opady deszczu są znaczące, występują nawet podczas suchych miesięcy. Klimat w mieście został sklasyfikowany jako Cfa zgodnie z systemem Köppena-Geigera. W mieście średnia roczna temperatura wynosi 14,6 °C, zaś średnioroczne opady to 1439 mm. Najsuchszym miesiącem jest maj z opadami na poziomie 94 mm, zaś największe opady występują w grudniu, ze średnią 145 mm. Różnica w opadach pomiędzy najsuchszym a najbardziej mokrym miesiącem wynosi 51 mm. Najcieplejszym miesiącem w roku jest sierpień ze średnią temperaturą 23,7 °C, z kolei najzimniejszym miesiącem jest styczeń ze średnią temperaturą 5,8 °C. Wahania roczne temperatur wynoszą 17,9 °C[2].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Współpraca[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. ГУДАУТСКИЙ РАЙОН (2011 г.). www.ethno-kavkaz.narod.ru. [dostęp 2016-04-24]. (ros.).
  2. KLIMAT: NEW ATHOS. climate-data.org. [dostęp 2016-04-24]. (pol.).