Riazań

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Riazań
Ilustracja
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo  Rosja
Obwód  Obwód riazański
Burmistrz Oleg Szyszow
Populacja (2005)
• liczba ludności

ok. 519 500
Nr kierunkowy +7 (491)
Kod pocztowy 390000
Tablice rejestracyjne 62
Położenie na mapie obwodu riazańskiego
Mapa lokalizacyjna obwodu riazańskiego
Riazań
Riazań
Położenie na mapie Rosji
Mapa lokalizacyjna Rosji
Riazań
Riazań
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Riazań
Riazań
Ziemia 54°37′N 39°44′E/54,616667 39,733333
Strona internetowa
Portal Portal Rosja

Riazań (ros.: Ряза́нь; do 1778 r. Perejasław Riazański, ros. Переясла́вль-Ряза́нский) – miasto obwodowe w Rosji nad rzeką Oką położone 196 km na południowy wschód od Moskwy. W 2002 jego populacja wynosiła 521 560 mieszkańców.

Widok zza Oki na kreml w Riazaniu

Historia[edytuj]

Historia Starego Riazania, położonego ok. 50 km na południowy wschód od współczesnego miasta, sięga XI wieku. Udokumentowane jest, iż w 1095 ruscy osadnicy założyli tu kreml aby wspomóc swoją ekspansję na te tereny. Riazań stał się stolicą księstwa riazańskiego. W 1237 r. gród został zniszczony przez Mongołów. W XIII w. biskupstwo riazańskie przeniesiono do odległego o ok. 50 km na północ w górę rzeki Oki Perejasławia Riazańskiego, który znajdował się na miejscu obecnego Riazania (stary Riazań stracił na znaczeniu). Perejasław Riazański w XIV w. był stolicą księstwa riazańskiego; wielokrotnie był niszczony przez najazdy wojsk moskiewskich (1371) i tatarskich (1372, 1378), a w 1521 został przyłączony do księstwa moskiewskiego. Obecna nazwa miasta pochodzi z 1778 roku.

22 września 1999 roku miastem oraz całą rosyjską opinią publiczną wstrząsnęła nieudana próba zamachu bombowego na dom przy ulicy Nowosiołow 14/16, sprowokowana przez Federacyjną Służbę Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej. Wieczorem rzeczonego dnia Aleksiej Kartofielnikow zatelefonował na milicję i poinformował, że trójka podejrzanych ludzi, w samochodzie z zaklejoną tablicą rejestracyjną, kręci się w pobliżu zejścia do piwnicy bloku mieszkalnego przy ulicy Nowosiołowa. Kiedy (po ponad półgodzinie) milicjanci zjawili się w rzeczonej piwnicy odkryli trzy pięćdziesięciokilogramowe worki z napisem "cukier". Jeden z milicjantów, zaintrygowany odkryciem, rozciął jeden z worków. W środku zauważyli urządzenie detonujące. Ostatecznie okazało się, że worek nie zawiera cukru, tylko heksogen. Ogólnokrajowa opinia publiczna została poinformowana o "udaremnieniu zamachu terrorystycznego". Dwa dni później, to jest 24 września, riazański oddział FSB trafił na trop zamachowców, który powiódł go do siedziby głównej FSB w Moskwie. Tego samego dnia dyrektor FSB poinformował, że w Riazaniu odbyły się ćwiczenia mające ocenić współdziałanie między służbami specjalnymi a służbami publicznymi. Wydarzenie to sprowokowało wybuch II wojny czeczeńskiej.

Urodzeni w Riazaniu[edytuj]

Polacy w Riazaniu[edytuj]

W 1943 z rozkazu gen. Berlinga utworzono tu szkołę oficerską. To właśnie w Riazaniu (obóz w Sielcach) rozpoczęło się formowanie pierwszej jednostki polskich ludowych sił zbrojnych: I Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki. W sumie Centralną Szkołę Podchorążych i Oficerską Szkołę Piechoty I Korpusu Polskich Sił Zbrojnych w ZSRR opuściło 2 tys. polskich oficerów. W Riazaniu znajdował się plac Kościuszki, obecnie plac generała Margiełowa, patrona pobliskiej szkoły oficerskiej [1].

W latach 1944-1947 w pobliskim Diagilewie internowano kilka tys. żołnierzy AK z Wileńszczyzny, Podlasia, Lubelszczyzny i Lwowa; w czerwcu i lipcu 1947 większość internowanych wywieziono, m.in. do obozu w Griazowcu, po czym zwolniono do kraju.

Zabytki[edytuj]

  • Kreml z soborami - Narodzenia Matki Bożej (XV, XIX w.), Świętych Archaniołów (XVI, XVII w.) i Zaśnięcia Matki Bożej (XVII w.).
  • Monaster Przemienienia Pańskiego z cerkwiami - Objawienia Pańskiego (XVII w.) i Przemienienia Pańskiego (XVIII w.).
  • Gmachy publiczne (XVIII, XIX w.).

Sport[edytuj]

Miasta partnerskie[edytuj]

Galeria[edytuj]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]