Riazań

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Riazań
Ряза́нь
ilustracja
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo

 Rosja

Obwód

 riazański

Burmistrz

Jelena Sorokina[1]

Powierzchnia

224,163 km²

Wysokość

130 m n.p.m.

Populacja (2020)
• liczba ludności
• gęstość


539 290[2]
2406 os./km²

Nr kierunkowy

+7 (491)

Kod pocztowy

390000

Tablice rejestracyjne

62

Położenie na mapie obwodu riazańskiego
Mapa konturowa obwodu riazańskiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Riazań”
Położenie na mapie Rosji
Mapa konturowa Rosji, po lewej znajduje się punkt z opisem „Riazań”
Ziemia54°37′N 39°44′E/54,616667 39,733333
Strona internetowa
Widok zza Oki na kreml w Riazaniu

Riazań (ros. Ряза́нь; do 1778 r. Perejasław Riazański, ros. Переясла́вль-Ряза́нский) – miasto obwodowe w Rosji nad rzeką Oką położone 196 km na południowy wschód od Moskwy.

W 2020 r. jego populacja wynosiła 539 290 osób.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Historia Starego Riazania, położonego ok. 50 km na południowy wschód od współczesnego miasta, sięga XI wieku. Udokumentowane jest, iż w 1095 ruscy osadnicy założyli tu kreml aby wspomóc swoją ekspansję na te tereny. Riazań stał się stolicą księstwa riazańskiego.

W 1237 r. gród został zniszczony przez Mongołów. W XIII w. biskupstwo riazańskie przeniesiono do odległego o ok. 50 km na północ w górę rzeki Oki Perejasławia Riazańskiego, który znajdował się na miejscu obecnego Riazania (stary Riazań stracił na znaczeniu). Perejasław Riazański w XIV w. był stolicą księstwa riazańskiego; wielokrotnie był niszczony przez najazdy wojsk moskiewskich (1371) i tatarskich (1372, 1378), a w 1521 został przyłączony do księstwa moskiewskiego. Obecna nazwa miasta pochodzi z 1778 roku.

Zamach w 1999 r.[edytuj | edytuj kod]

22 września 1999 roku miastem oraz całą rosyjską opinią publiczną wstrząsnęła nieudana próba zamachu bombowego na dom przy ulicy Nowosiołow 14/16, sprowokowana przez Federacyjną Służbę Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej. Wieczorem rzeczonego dnia Aleksiej Kartofielnikow zatelefonował na milicję i poinformował, że trójka podejrzanych ludzi, w samochodzie z zaklejoną tablicą rejestracyjną, kręci się w pobliżu zejścia do piwnicy bloku mieszkalnego przy ulicy Nowosiołowa. Kiedy (po ponad półgodzinie) milicjanci zjawili się w rzeczonej piwnicy odkryli trzy pięćdziesięciokilogramowe worki z napisem „cukier”. Jeden z milicjantów, zaintrygowany odkryciem, rozciął jeden z worków. W środku zauważyli urządzenie detonujące. Ostatecznie okazało się, że worek nie zawiera cukru, tylko heksogen. Ogólnokrajowa opinia publiczna została poinformowana o „udaremnieniu zamachu terrorystycznego”. Dwa dni później, to jest 24 września, riazański oddział FSB trafił na trop zamachowców, który powiódł go do siedziby głównej FSB w Moskwie. Tego samego dnia dyrektor FSB poinformował, że w Riazaniu odbyły się ćwiczenia mające ocenić współdziałanie między służbami specjalnymi a służbami publicznymi. Wydarzenie to sprowokowało wybuch II wojny czeczeńskiej.

Polacy w Riazaniu[edytuj | edytuj kod]

W 1943 z rozkazu generała Zygmunta Berlinga utworzono tu szkołę oficerską. W Riazaniu (obóz w Sielcach) rozpoczęło się formowanie pierwszej jednostki polskich ludowych sił zbrojnych: I Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki. Z Centralnej Szkoły Podchorążych i Oficerskiej Szkoły Piechoty I Korpusu Polskich Sił Zbrojnych w ZSRR wyszło około 2 tys. polskich oficerów. W Riazaniu znajdował się plac Kościuszki, obecnie plac generała Margiełowa, patrona pobliskiej szkoły oficerskiej[3].

W latach 1944–1947 w pobliskim Diagilewie internowano kilka tysięcy żołnierzy AK z Wileńszczyzny, Podlasia, Lubelszczyzny i Lwowa; w czerwcu i lipcu 1947 większość internowanych wywieziono, m.in. do obozu w Griazowcu, po czym zwolniono do kraju.

Zabytki[edytuj | edytuj kod]

  • Kreml z soborami – Narodzenia Matki Bożej (XV, XIX w.), Świętych Archaniołów (XVI, XVII w.) i Zaśnięcia Matki Bożej (XVII w.).
  • Monaster Przemienienia Pańskiego z cerkwiami – Objawienia Pańskiego (XVII w.) i Przemienienia Pańskiego (XVIII w.).
  • Gmachy publiczne (XVIII, XIX w.).

Wojsko[edytuj | edytuj kod]

W mieście stacjonuje dowództwo i sztab 34 Samodzielnej Brygady Kolejowej[4].

Sport[edytuj | edytuj kod]

Urodzeni w Riazaniu[edytuj | edytuj kod]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Ludzie urodzeni w Riazaniu.

Miasta partnerskie[edytuj | edytuj kod]

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]