Nowy Glinik

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nowy Glinik
wieś
Ilustracja
Kościół Matki Bożej Królowej Polski
Państwo  Polska
Województwo  podkarpackie
Powiat jasielski
Gmina Tarnowiec
Wysokość 280-350 m n.p.m.
Liczba ludności (2011) 631[1][2]
Strefa numeracyjna 13
Kod pocztowy 38-204[3]
Tablice rejestracyjne RJS
SIMC 0361028[4]
Położenie na mapie gminy Tarnowiec
Mapa lokalizacyjna gminy Tarnowiec
Nowy Glinik
Nowy Glinik
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Nowy Glinik
Nowy Glinik
Położenie na mapie województwa podkarpackiego
Mapa lokalizacyjna województwa podkarpackiego
Nowy Glinik
Nowy Glinik
Położenie na mapie powiatu jasielskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu jasielskiego
Nowy Glinik
Nowy Glinik
Ziemia49°41′11″N 21°31′18″E/49,686389 21,521667

Nowy Glinikwieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie jasielskim, w gminie Tarnowiec[4][5].

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa krośnieńskiego.

Za centrum wsi można uznawać skrzyżowanie dróg z Jasła z drogą prowadzącą do Zarzecza i Łajsc oraz drogą do Glinika Polskiego. Znajduje się tam dwa sklepy spożywcze oraz sala gdzie odbywają się lokalne festyny, zabawy i zebrania. Wieś modernizuje się głównie przez polepszanie lokalnych dróg. Dzięki bliskości z Jasłem, oraz walorom krajobrazu powstaje tu wiele nowych domów. Pola uprawne ułożone są prostopadle do drogi głównej, łącząc się z gospodarstwami, odpowiadając najczęściej ich szerokościom. Średnio jedno gospodarstwo posiada od 2 do 8 ha ziemi uprawnej. Na terenach gospodarstw i między nimi znajdują się zagajniki, kępy drzew i zakrzaczone rowy.

Części wsi[edytuj | edytuj kod]

Integralne części wsi [4][5]
SIMC Nazwa Rodzaj
0361034 Biedacz część wsi
0361040 Dębczyna część wsi
0361057 Góra część wsi
0361063 Magiel część wsi
0361070 Podlas część wsi

Historia[edytuj | edytuj kod]

Wieś początkami sięga XII w. Pierwotnie była to wieś królestwa. W 1277 r. Bolesław Wstydliwy zwolnił Glinik z ciężaru prawa książęcego. W 1336 r. wieś została wydzielona z uposażenia królowej Jadwigi przenosząc Glinik z praw polskich na prawa niemieckie, a własność przypadła Gedkowi z Gedczyc (lokacja na prawie niemieckim 1388).

W XV w. Glinik należał do Pieniążków herbu Odrowąż. W 1581 r. Glinik przeszedł w ręce Lubomirskich. Około 1700 r. dwór w Gliniku Nowym był własnością Janockiego, który gospodarował tam aż do rozbiorów. W 1774 r. miejscowość otrzymała nazwę Glinik Niemiecki. Nazwa ta utrzymała się do roku 1918, następnie zmieniono Glinik Górny. Do budowy pierwszej szkoły we wsi przystąpiono w 1930 r, był to budynek drewniany. Szkoła ta przetrwała do 1944 r., kiedy to podczas wojny została prawie doszczętnie zniszczona. Po II wojnie światowej 16 lipca 1948 Gminna Rada Narodowa zmieniła nazwę wsi na Glinik Nowy.

Etnografia[edytuj | edytuj kod]

Nowy Glinik ma charakter słabo rozwiniętej i chaotycznej widlicy, rozmieszczenie zabudowań jest dość zróżnicowane. Przysiółki wsi, w nawiasach historyczne (zob. Głuchoniemcy) nazwy niw w obrębie wsi: Podlas (Rodenbarg), Biedacz (Hirschhau), Łąki (Langanger), Dębczyna (Eichhau), Sajdaki, Zagórze (Barg), Za Górami (Altbarg). Niektóre z występujących nazwisk: Bringel (Bragiel), Fritz (Fryc), Kochmann, Rossmund (Rozmund), Hensel (Henzel), Riesner (Ryzner), Marks (Marek), Boner (Bonar), Kriegel (Grygiel), Tryger, Pelz (Pelc), Hochl (Hocholek), Figulus (Töpfer), Speck (Szpek), Bällenweider (Bärenwalder), Hohmann (Homa), Happ (Hap), Grohmann (Krochmal), Keller/Köhler (Kielar).[potrzebny przypis]

Toponimika nazwy[edytuj | edytuj kod]

obecnie - Nowy Glinik

Geografia[edytuj | edytuj kod]

Ukształtowanie terenu wsi jest typowe dla okolicy podgórskiej, poprzecinany jest potokami, wzdłuż których poprowadzone są wąskie ścieżki. Wieś położona jest wzdłuż potoku (dawn. Schwarczer Bek[potrzebny przypis]), przepływającego przez przysiółek Podlesie. Najwyższe wzniesienie to Miarkówka (349,9 m n.p.m.) Buczyna (347 m n.p.m.) oraz Magiel (345,3 m n.p.m.). Potok łączy się na terenie Umieszcza z Potokiem Krzywym a ten z Czarnym Potokiem. Do dziś zachowały się dawne nazwy pól np. Biedacz (niem. Hirschhau[potrzebny przypis]), Magiel (niem. Mangelbarg[potrzebny przypis]), Rola (niem. Aue[potrzebny przypis]), Dzikówka (niem. Wildenhau[potrzebny przypis]) czy Chochołówka (niem. Hochlau[potrzebny przypis]). Bliskość lasów, dostęp do wód powierzchniowych i gruntowych, oraz stosunkowo żyzne gleby sprzyjały osadnictwu na terenach Glinika Nowego. Dodatkowo dość łagodne wzniesienia dają widoki na okolice. Teren wsi jest podmokły, gleba gliniasta. Ta własność gleby znalazła odzwierciedlenie w członie nazwy – Glinik. Drugi człon ma charakter dzierżawczy.

Najwyżej położone punkty we wsi (w nawiasach nazwy historyczne[potrzebny przypis], nie używane obecnie):

Ciekawostka[edytuj | edytuj kod]

Nowy Glinik ma bardzo podobną nazwę do wsi Nowy Glinnik i Nowy Glinnik-Osiedle w powiecie tomaszowskim w województwie łódzkim.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]