Ośmioboczne Zwierciadło

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Przykład starożytnego lustra japońskiego z brązu

Yata no Kagami (jap. 八咫镜?) – mityczne lustro, mające być częścią japońskich regaliów cesarskich, zwane także Shinkyou (jap. 神鏡?) lub Kashikodokoro (jap. 賢所?). W Nihon shoki nazywane także Mafutsu no Kagami (jap. 真経津鏡?). Przechowywane jest rzekomo w Ise w prefekturze Mie w Japonii. Yata no Kagami symbolizuje "mądrość" lub "uczciwość". Jego nazwa oznacza dosłownie "Ośmioboczne Zwierciadło", prawdopodobnie odnosząc się do jego szerokości. Lustra w starożytnej Japonii symbolizowały prawdę, ponieważ odbijały jedynie to, co było widoczne. Japoński folklor jest bogaty w historie związane z lustrami, które były dość powszechne.

Ata (jap. ?) była jednostką długości równą 0,8 shaku wykorzystywaną przy mierzeniu obwodu przedmiotów okrągłych. Koło o średnicy 1 shaku miało 4 ata w obwodzie. W związku z tym Yata no Kagami mierzy 2 shaku średnicy (przyjmując miarę shaku stosowaną w starożytności jest to około 46 cm)[1].

W mitologii japońskiej Yata no Kagami i Yasakani no Magatama wisiały na drzewie jako przynęta aby wywabić Amaterasu z jaskini. Zostały one przekazane wraz z mieczem Kusanagi wnukowi Amaterasu, Ninigi-no-Mikoto, gdy udał się w celu objęcia władzy nad ziemiami Japonii. Następnie skarby przeszły w ręce Cesarskiego Domu Japonii.

W kulturze popularnej[edytuj]

Przypisy

  1. 三原邦夫 (2000), "八咫の鏡について" w 月刊しにか (nr 2 z 2000 r.), 大修館書店.