Ognistooka Shana

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ognistooka Shana
灼眼のシャナ
(Shakugan no Shana)
Gatunek akcja, komedia, dramat, fantasy, romans
Powieść ilustrowana
Autor Yashichiro Takahashi
Artysta Noizi Ito
Wydawca Japonia ASCII Media Works
Wydawana 9 listopada 200210 października 2011
Liczba tomów 25
Manga
Autor Yashichiro Takahashi
Artysta Ayato Sasakura
Wydawca Japonia ASCII Media Works
Odbiorcy shōnen
Drukowana w Japonia Dengeki Daioh
Wydawana kwiecień 200527 października 2011
(tankōbon)
Liczba tomów 8
Telewizyjny serial anime
Reżyser Takashi Watanabe
Scenariusz Yasuko Kobayashi
Studio J.C.Staff
Stacja telewizyjna TV Kanagawa
Premierowa emisja 6 października 200523 marca 2006
Liczba odcinków 24
Gra komputerowa
Producent Vridge
Wydawca MediaWorks
Platforma PlayStation 2
Nintendo DS
Data wydania PlayStation 2:[1]
23 marca 2006
Nintendo DS:
29 marca 2007
Gatunek fabularna gra akcji, powieść wizualna
Kategorie wiekowe CERO: B
OVA
Shakugan no Shana SP
Reżyser Takashi Watanabe
Studio J.C.Staff
Liczba odcinków 1
Data wydania 8 grudnia 2006
Czas trwania 30 minut
Film animowany
Reżyser Takashi Watanabe
Muzyka Kō Ōtani
Studio J.C.Staff
Wydany 21 kwietnia 2007
Czas trwania 90 minut
Manga
Shakugan no Shana X Eternal song -Harukanaru uta-
Autor Yashichiro Takahashi
Artysta Shii Kiya
Wydawca ASCII Media Works
Odbiorcy seinen
Drukowana w Dengeki Black MaohDengeki Maoh
Wydawana 19 września 200727 września 2012
(tankōbon)
Liczba tomów 5
Telewizyjny serial anime
Shakugan no Shana Second
Reżyser Takashi Watanabe
Scenariusz Yasuko Kobayashi
Studio J.C.Staff
Stacja telewizyjna Japonia Animax, MBS, TVA, TV Tokyo, Namco
Premierowa emisja 4 października 200727 marca 2008
Liczba odcinków 24
OVA
Shakugan no Shana S
Reżyser Takashi Watanabe
Scenariusz Yasuko Kobayashi
Studio J.C.Staff
Liczba odcinków 4
Data wydania 23 października 2009 – 29 września 2010
Czas trwania 24 minuty
Telewizyjny serial anime
Shakugan no Shana Final
Reżyser Takashi Watanabe
Scenariusz Yasuko Kobayashi
Studio J.C.Staff
Stacja telewizyjna Tokyo MX, Chiba TV, TV Kanagawa, MBS, CBC, AT-X, BS11
Premierowa emisja 7 października 201123 marca 2012
Liczba odcinków 24

Ognistooka Shana (jap. 灼眼のシャナ Shakugan no Shana?) – seria japońskich powieści ilustrowanych z gatunku fantasy, napisana przez Yashichiro Takahashiego, a zilustrowana przez Noizi Ito. Powieści te zostały wydane nakładem wydawnictwa ASCII Media Works w latach 2002-2012. Łącznie powstało 26 tomów. Głównym bohaterem serii jest Yuji Sakai, licealista, który pewnego dnia, w wyniku spotkania z płomiennowłosą wojowniczką, odkrywa, że tak naprawdę nie żyje.

Na podstawie serii powstały dwie serie mangi, które były publikowane na łamach czasopism kolejno Dengeki Daioh oraz Dengeki Maoh, należących do wydawnictwa ASCII Media Works. Manga została w latach 2005-2012 zaadaptowana jako serial anime przez studio J.C.Staff. Łącznie powstały trzy, 24 odcinkowe seria anime, 4-odcinkowa oraz 1-odcinkowa OVA oraz pełnometrażowy film animowany.

W marcu 2006 roku wydano także grę na platformę PlayStation 2, a w marcu 2007 roku gra ta została przeportowana na konsolę Nintendo DS.

W Polsce pierwsza seria anime została wydana bezpośrednio na DVD przez Anime Gate w latach 2007-2008 pod tytułem Ognistooka Shana.

Opis fabuły[edytuj]

Yūji Sakai jest świeżo upieczonym licealistą. Jednak pewnego dnia jego zwykłe życie wali się jednak w jednej chwili – przechodząc przez ulicę jest świadkiem jak czas nagle staje w miejscu, ludzie zastygają, a niebo zostaje przesłonięte czerwoną poświatą. Pojawia się przerażająca istota łapczywie pożerająca niczego nieświadomych ludzi. Yūji zostaje jednak niespodziewanie „uratowany” przez tajemniczą dziewczynę z mieczem, która pokonuje potwora. Następnie wojowniczka proszona o odpowiedzi oświadcza Yūjiemu, że jest „rzeczą”, a prawdziwy Yūji w rzeczywistości... nie żyje. On sam jest jedynie „materiałem zastępczym” – pochodnią mającą powoli wypalić się, by zredukować zniszczenia i upłynnić zmiany w rzeczywistości, które następują w wyniku działalności Tomogara, przybyszy ze świata Guze. Ona sama zaś przedstawia się jako Flame Haze – narzędzie w rękach jednego z władcy świata Guze, Alastora, która ma za zadanie walczyć z Tomogara, którzy gromadzą ludzką energię, wykorzystując ją później do własnych celów.

Gdy Yūji uświadamia sobie fakt, że wkrótce przestanie istnieć, a wszelkie wspomnienia związane z postacią Yūjiego Sakai przestaną istnieć, postanawia dołożyć wszelkich starań, by pamięć o nim nie zniknęła. Podczas jednej z rozmów wojowniczką postanawia nadać jej imię – Shana, chcąc w ten sposób uświadomić jej, że nie jest tylko narzędziem w rękach władcy Guze, ale kimś więcej – tak, jak on nie jest tylko pochodnią, lecz człowiekiem.

Niespodziewana postawa Yūjiego sprawia, że Shana postanawia obserwować go przez pewien czas. Dzięki temu szybko odkrywa, że chłopak jest przypadkiem wyjątkowym w dwójnasób – nie tylko ma zachowaną świadomość istnienia, ale ma także w swoim wnętrzu ukryty wyjątkowy skarb zwany Reiji maigo (jap. 零時迷子?), który jest celem poszukiwań wielu władców Guze. Dziewczyna decyduje się więc zostać przy chłopaku, co szybko prowadzi do konfrontacji z jednym z Tomogara.

Główni bohaterowie[edytuj]

 • Shana (jap. シャナ?)Flame Haze, „narzędzie zagłady” walczące z Tomogara, przybyszami ze świata Guze. Jej główną bronią jest miecz zwany Nietono no Shana (jap. 贄殿遮那?), a jej oficjalnym mianem jest Płomiennowłosa, Ognistooka Wojowniczka (jap. 炎髪灼眼の討ち手 Enpatsu shakugan no uchite?). Nosi czarny płaszcz, w którym może schować – dosłownie – wszystko a na szyi nosi niezwykły kamień – Cocytus, dzięki któremu może się porozumiewać z Alastorem. Spotkanie Yūjiego ma olbrzymi wpływ na jej dalsze życie.
Seiyū: Rie Kugimiya
 • Yūji Sakai (jap. 坂井 悠二 Sakai Yūji?) – uczeń szkoły średniej, przeciętny nastolatek. Po spotkaniu Shany dowiaduje się, że jest pochodnią, czyli materiałem zastępczym po śmierci prawdziwej osoby. Życiową rewolucję potęguje fakt, iż w jego wnętrzu kryje się tajemniczy „skarb”, co powoduje, że Yūji nie jest zwykłą pochodnią.
Seiyū: Satoshi Hino
 • Alastor (jap. アラストール Arasutōru?) – „Płomień Niebios”, jeden z najpotężniejszych władców Guze. To pod jego skrzydłami rozwijały się i walczyły o zachowanie równowagi we wszechświecie płomiennowłose wojowniczki. Po zawarciu kontraktu z Shaną, stała się ona następczynią ognistookich Flame Haze.
Seiyū: Masashi Ebara
 • Margery Daw (jap. マージョリー・ドー Mājorī Dō?) – nieco szalona Flame Haze lubiąca alkohol. Jej życie kręci się wokół poszukiwań Tomogara nazywanego „Srebrnym”. Przez swoją nienawiść do niego zabija wszystkich napotkanych władców Guze. Ściganie jednego z nich – Ramiego, doprowadziło ją do miasta, w którym żyje Yūji. Jej towarzyszem jest wyjątkowo hałaśliwy Marcosius, z którym łączą ją bardzo specyficzne relacje. Jej oficjalne miano to Piewczyni trenów (jap. 弔詞の詠み手 Chōshi no yomite?).
Seiyū: Hitomi Nabatame
 • Marcosius (jap. マルコシアス Marukoshiasu?) – zwany również Drapieżny kieł (jap. 蹂躙の爪牙 Jūrin no sōga?). Margery nazywa mianem „rozkosznego kielicha”. Ma wyjątkowo sarkastyczny charakter, którym nieprzerwanie umila życie swojej towarzyszki.
Seiyū: Mitsuo Iwata
 • Friagne (jap. フリアグネ?) – Tomogara zwany Łowcą. Przybył do naszego świata, by zebrać energię życiową potrzebą do zrealizowania swojego marzenia, które z czasem przeradza się w plan dużo bardziej przerażający. Słynie również jako kolekcjoner lalek oraz posiadacz bardzo dużej ilości skarbów, czyli przedmiotów o bardzo niezwykłych właściwościach. Opiekuje się swoim ukochanym Rinne – Marianne.
Seiyū: Junichi Suwabe
 • Keisaku Satō (jap. 佐藤 啓作 Satō Keisaku?) i Eita Tanaka (jap. 田中 栄太 Tanaka Eita?) – dwójka szkolnych outsiderów. Zawsze trzymają się razem, nie kwapiąc się do zawierania nowych znajomości. Keisaku z początku sprawia wrażenie zbuntowanego nastolatka, jednak niespodziewane natknięcie się na Margery Daw nakierowuje go i Eitę na zupełnie inne tory.
Seiyū: Kenji Nojima (Keisaku Satō) oraz Seiyū: Takayuki Kondō (Eita Tanaka)
 • Kazumi Yoshida (jap. 吉田 一美 Yoshida Kazumi?) – szkolna koleżanka Yūjiego, w którym jest bezgranicznie zakochana. Cicha i spokojna, przez co stanowi swoiste przeciwieństwo Shany.
Seiyū: Ayako Kawasumi
 • Wilhelmina Carmel (jap. ヴィルヘルミナ・カルメル Viruherumina Karumeru?) – opiekunka i mentorka Shany zwana Mistrzyni tysiąca wstęg (jap. 万条の仕手 Banjō no shite?). Wypowiada się w trzeciej osobie.
Seiyū: Shizuka Itō
 • Tiamat (jap. ティアマトー Tiamatō?) – małomówna władczyni Guze związana z Wilhelminą.
Seiyū: Akeno Watanabe

Powieści ilustrowane[edytuj]

Ognistooka Shana została pierwotnie opublikowana w formie powieści ilustrowanych. Seria ta została napisana przez Yashichiro Takahashiego, a zilustrowana przez Noizi Ito. Wszystkie 26 tomów wydało wydawnictwo ASCII Media Works pod imprintem Dengeki Bunko. Kolejne tomy miały swoją premierę od 9 listopada 2002 do 10 listopada 2012 roku[2][3]. 22 tomy tworzą główną opowieść, natomiast kolejne cztery są zbiorami opowiadań[4][5][6][7].

Manga[edytuj]

Adaptacja serii powieści w formie mangi została zilustrowana przez Ayato Sasakurę i była serializowana w czasopiśmie Dengeki Daioh, które należy do wydawnictwa ASCII Media Works. Kolejne rozdziały zostały zebrane i opublikowane następnie w formie tankōbonów. Pierwszy z nich został wydany 27 października 2005 roku[8], a ostatni, dziesiąty, 27 października 2011 roku[9][10]. Tom drugi mangi został wydany także w edycji specjalnej, która zawierała dodatek zatytułowany Grimoire, w którym dodatkowo zostało umieszczonych więcej ilustracji związanych z serią, wykonanych przez różnych artystów[11].

Druga, pięcio-tomowa seria mangi, powstała na podstawie 10. tomu powieści i została zatytułowana Shakugan no Shana X Eternal song -Harukanaru uta- (jap. 灼眼のシャナX Eternal song -遙かなる歌-?). Rysunki do niej wykonała Shii Kiya[12]. Manga ta była serializowana początkowo w czasopiśmie Dengeki Black Maoh należącego do wydawnictwa ASCII Media Works. Po dyskontynuacji tego kwartalnika w 2010 roku wydawanie kolejnych rozdziałów zostało przeniesione do czasopisma Dengeki Maoh. Kolejne rozdziały zostały zebrane i opublikowane w formie tankōbonów. Pierwszy z nich został wydany 27 stycznia 2009[12][13] a ostatni 27 września 2012 roku[14][15].

Anime[edytuj]

24-odcinkowa adaptacja w formie anime powieści z serii Ognistooka Shana została wyprodukowana przez studio J.C.Staff[16]. Reżyserem serii był Takashi Watanabe, scenariusz napisał Yasuko Kobayashi, a dyrektorem animacji był Mai Otsuka[16]. Dyrektorem dźwięku był Jin Aketagawa, a muzykę do serialu skomponował Kow Otani[16]. Premierowe odcinki serii były emitowane na kanale TV Kanagawa od 6 października 2005 roku do 23 marca 2006 roku[17]. Seria ta została później wydana przez Geneon Universal Entertainment na ośmiu płytach DVD od 25 stycznia do 25 sierpnia 2006 roku[18][19].

To samo studio wyprodukowało także jednoodcinkową OVA, zatytułowaną Shakugan no Shana SP (jap. 灼眼のシャナSP?), której akcja rozgrywa się po wydarzeniach z 13. odcinka pierwszej serii. DVD zostało wydane 8 grudnia 2006 roku[20].

Kolejnym tytułem związanym z serią został film pełnometrażowy obejmujący fabułę pierwszej powieści ilustrowanej. Film ten został wykonany przez ten sam zespół produkcyjny co wcześniej OVA i seria anime[21]. Miał swoją premierę w kinach Japonii 21 kwietnia 2007 roku i był jednym z trzech filmów pokazanych w ramach Festiwalu filmowego Dengeki bunko[22]. Wersja filmu pokazana w kinie trwa 65 minut, a wersja reżyserska, wydana później na DVD, trwa 90 minut. Film został wydany na DVD 21 września 2007 roku w wersji zwykłej jak i specjalnej[23][24][25].

Ten sam zespół produkcyjny wydał później jeszcze dwie serie anime[26][27] oraz kolejną serię OVA, której produkcja uplasowuje się pomiędzy tymi dwoma seriami[28].

Drugi sezon anime, zatytułowany Shakugan no Shana Second (jap. 灼眼のシャナⅡ?), składa się z 24 odcinków i był emitowany na kanale MBS od 5 października 2007 roku do 28 marca 2008 roku. Serię tę wydano później na DVD na ośmiu osobnych płytach wydawanych od 25 stycznia do 29 sierpnia 2008[29][30].

Czteroodcinkowa seria OVA, zatytułowana Shakugan no Shana S (jap. 灼眼のシャナS?) została wydana na czterech osobnych płytach, zarówno w formacie DVD jak i Blu-ray, od 23 października 2009 roku do 29 września 2010 roku[31][32][33].

Ostatnia, finałowa seria, zatytułowana Shakugan no Shana III Final (jap. 灼眼のシャナIII -Final-?), została wyemitowana od 8 października 2011 roku do 24 marca 2012 roku na kanale Tokyo MX. Seria została później wydana na ośmiu płytach w formacie zarówno DVD jak i Blu-Ray od 22 grudnia 2011 roku do lipca 2012 roku[34][35].

W Polsce pierwsza seria anime została wydana bezpośrednio na DVD przez Anime Gate w latach 2007-2008 pod tytułem Ognistooka Shana na czterech osobnych płytach, który miały swoją premierę kolejno: 10 września 2007 roku (odcinki 1-6), 17 stycznia 2008 (odcinki 7-12), 14 lutego 2008 (odcinki 13-18) oraz 14 marca 2008 roku (odcinki 19-24).

Lista odcinków[edytuj]

Seria 1[edytuj]

N/o Tytuł odcinka[a] Główny reżyser animacji Premiera Japonia Premiera Polska[b] Na podstawie
1 Coś się kończy, coś się zaczyna
(jap. 全ての終わり、一つの始まり subete no owari, hitotsu no hajimari?)
Mai Otsuka 5 października 2005 10 września 2007 I tom
2 Światło płomienia
(jap. 灯る炎 tomoru honō?)
12 października 2005 I - II tom
3 Pochodnia i Flame Haze
(jap. トーチとフレイムヘイズ tōchi to fureimuheizu?)
Fujii Masahiro 19 października 2005
4 Pojedynek Flame Haze
(jap. 惑いのフレイムヘイズ madoi no fureimuheizu?)
Mai Otsuka 26 października 2005
5 Uczucia
(jap. それぞれの想い sorezore no omoi?)
Fujii Masahiro 2 listopada 2005
6 Konfrontacja
(jap. 交錯・発動・対決 kōsaku hatsudō taiketsu?)
Mai Otsuka 9 listopada 2005
7 Dwie Flame Haze
(jap. 二人のフレイムヘイズ futari no fureimuheizu?)
Fujii Masahiro 16 listopada 2005 17 stycznia 2008
8 Ukochana Margery
(jap. 麗しのゴブレット uruwashi no goburetto?)
Mai Otsuka 23 listopada 2005
9 Basen miłości i pragnień
(jap. 恋と欲望のプールサイド koi to yokubō no pūrusaido?)
Fujii Masahiro 30 listopada 2005 Brak pierwowzoru
10 Poplątane uczucia
(jap. 絡まる想い karamaru omoi?)
Mai Otsuka 7 grudnia 2005 II tom
11 Yūji, Shana i pocaunek
(jap. 悠二とシャナとキス Yūji to Shana to kisu?)
Fujii Masahiro 14 grudnia 2005 III-IV tom
12 Kwiecista kołyska
(jap. ゆりかごに花は咲いて yuri kago ni hana wa saite?)
Mai Otsuka 21 grudnia 2005
13 Wojna Shany i Kazumi
(jap. 校舎裏の宣戦布告 kōsha ura no sensen fukoku?)
Fujii Masahiro 4 stycznia 2006 13 lutego 2008
14 Przyjaciel
(jap. 偉大なる者 idainaru mono?)
Mai Otsuka 11 stycznia 2006 V tom
15 Dzień narodzin
(jap. 炎の生まれた日 honō no umaretahi?)
Fujii Masahiro
Mai Otsuka
18 stycznia 2006
16 Płomiennowłosa, Ognistooka Wojowniczka
(jap. 炎髪灼眼の討ち手 Enpatsushakugan no uchite?)
Mai Otsuka 25 stycznia 2006
17 Nowy początek
(jap. 新たなる序章 aratanaru joshō?)
Fujii Masahiro 1 lutego 2006 VI-VII tom
18 Zawiedzione nadzieje
(jap. 砕ける願い kudakeru negai?)
Mai Otsuka 8 lutego 2006
19 W sercu bitwy
(jap. 戦いの中で tatakai no naka de?)
Fujii Masahiro 15 lutego 2006 14 marca 2008
20 Okrutna Wilhelmina
(jap. 非情のヴィルヘルミナ hijō no Viruherumina?)
Mai Otsuka 22 lutego 2006 VIII tom
I rozdział IX tomu
21 Rozbieżne oczekiwania
(jap. 遠ざかる想い tōzakaru omoi?)
Fujii Masahiro 1 marca 2006
22 Migocący płomień
(jap. 揺らぐ炎 yuragu honō?)
Mai Otsuka 8 marca 2006 Brak pierwowzoru
23 Bitwa w Gwiezdnym Pałacu
(jap. 星黎殿の戦い Seireiden no tatakai?)
Fujii Masahiro 15 marca 2006
24 Ogniste uczucie
(jap. 紅蓮の想い guren no omoi?)
Mai Otsuka 22 maca 2006

Muzyka[edytuj]

Shakugan no Shana[edytuj]

Odcinki Tytuł Twórcy
Openingi
1 – 16
OVA SP
Hishoku no Sora (jap. 緋色の空?) tekst piosenki, wokal: Mami Kawada
muzyka: Tomoyuki Nakazawa
aranżacja: Tomoyuki Nakazawa, Takeshi Ozaki
17 – 24 being tekst piosenki, wokal, muzyka: KOTOKO
aranżacja: Kazuya Takase
Endingi
1 – 14
OVA SP
Yoakeumarekuru shōjo (jap. 夜明け生まれ来る少女?) tekst piosenki, wokal: Yōko Takahashi
muzyka, aranżacja: Toshiyuki Ōmori
15 – 23 Aka no seijaku (jap. 紅の静寂?) tekst piosenki, wokal: Yōko Ishida
muzyka, aranżacja: Masayoshi Murakami
24 Hishoku no Sora (jap. 緋色の空?) ścieżka dźwiękowa

Shakugan no Shana Second[edytuj]

Openingi
JOINT odcinki od 1 do 15 tekst piosenki, wokal: Mami Kawada
muzyka: Tomoyuki Nakazawa
aranżacja: Tomoyuki Nakazawa, Takeshi Ozaki
BLAZE odcinki od 16 do 24 tekst piosenki, wokal: KOTOKO
aranżacja, muzyka: Kazuya Takase
Endingi
triangle odcinki od 1 do 15 tekst piosenki, wokal: Mami Kawada
muzyka, aranżacja: Kazuya Takase
Sociometry odcinki od 16 do 23 tekst piosenki, wokal: KOTOKO
muzyka, aranżacja: C.G mix
sense odcinek 24 tekst piosenki, wokal: Mami Kawada
muzyka: Tomoyuki Nakazawa
aranżacja: Tomoyuki Nakazawa, Takeshi Ozaki
JOINT odcinek 21 ścieżka dźwiękowa

OVA Shakugan no Shana S[edytuj]

Opening
Prophecy 4 odcinki tekst piosenki, wokal: Mami Kawada
muzyka, aranżacja: Tomoyuki Nakazawa, Takeshi Ozaki
Ending
All in good time 4 odcinki tekst piosenki, wokal: Mami Kawada
muzyka, aranżacja: Tomoyuki Nakazawa, Takeshi Ozaki
portamento ścieżka dźwiękowa (odcinek 4) tekst piosenki, wokal: Mami Kawada
muzyka: Tomoyuki Nakazawa
aranżacja: Tomoyuki Nakazawa, Takeshi Ozaki

Shakugan no Shana Final[edytuj]

Openingi
Light My Fire odcinki 1 - 12 tekst piosenki, muzyka, aranżacja: ryo (supercell)
wokal: KOTOKO
Serment odcinki 14, 16 - 22 tekst piosenki, wokal: Mami Kawada
muzyka: Tomoyuki Nakazawa
aranżacja: Tomoyuki Nakazawa, Takeshi Ozaki
Odcinki 13, 15, 23, 24 nie zawierały czołówki.
Endingi
I'll believe odcinki 1 - 13 tekst piosenki: Maon Kurosaki, Rap (tekst): motsu
muzyka, aranżacja: Satoshi Yaginuma
wokal: ALTIMA
ONE odcinki 14, 16 - 23 tekst piosenki: Maon Kurosaki, Rap (tekst): motsu
muzyka, aranżacja: Satoshi Yaginuma
wokal: ALTIMA
Koubou (jap. 光芒?) odcinek 24 tekst piosenki, wokal: Mami Kawada
muzyka, aranżacja: Tomoyuki Nakazawa, Takeshi Ozaki
Ścieżka dźwiękowa
u/n odcinek 15 tekst piosenki, wokal: Mami Kawada
muzyka, aranżacja: Tomoyuki Nakazawa, Takeshi Ozaki
Akai namida (jap. 赤い涙?) odcinek 19 tekst piosenki, wokal: Mami Kawada
muzyka, aranżacja: Tomoyuki Nakazawa
Hishoku no Sora (jap. 緋色の空?) odcinek 24 tekst piosenki, wokal: Mami Kawada
muzyka: Tomoyuki Nakazawa
aranżacja: Tomoyuki Nakazawa, Takeshi Ozaki

Powiązane[edytuj]

Wydawnictwo ASCII Media Works wydało także trzy przewodniki po serii. Pierwszy z nich, zatytułowany „Shakugan no Shana” no subete (jap. 灼眼のシャナノ全テ?) został opublikowany 10 grudnia 2005 roku[36]. Dwa kolejne dotyczą bezpośrednio anime i są zatytułowane kolejno Anime „Shakugan no Shana” no subete (jap. アニメ 『灼眼のシャナ』 ノ全テ?) (wydany 27 października 2006 roku)[37] oraz Anime „Shakugan no Shana II” no subete (jap. アニメ 『灼眼のシャナII』 ノ全テ?) (wydany 19 października 2009 roku)[38].

Wydawnictwo ASCII Media Works wydało także cztery artbooki, zawierające ilustracje do serii wykonane przez Noizi Ito, zarówno te wydane wcześniej, jak i całkowicie nowe. Zatytułowane zostały kolejno Guren (jap. 紅蓮?) (wydany 25 lutego 2005 roku)[39], Kaen (jap. 華焔?) (wydany 9 sierpnia 2007 roku)[40], Sōen (jap. 蒼炎?) (wydany 10 sierpnia 2009 roku)[41] oraz Shana (jap. 遮那?) (wydany 9 sierpnia 2013 roku)[42].

Uwagi

 1. Tytuł polski podany za polskim wydaniem DVD
 2. Podana premiera polskiego wydania DVD

Przypisy

 1. Shakugan no Shana (ang.). GameSpot. [dostęp 2016-05-06].
 2. 灼眼のシャナ (jap.). ASCII Media Works. [dostęp 2016-07-19].
 3. 灼眼のシャナXXII (jap.). ASCII Media Works. [dostęp 2016-07-19].
 4. 灼眼のシャナ0 (jap.). ASCII Media Works. [dostęp 2016-07-19].
 5. 灼眼のシャナS (jap.). ASCII Media Works. [dostęp 2016-07-19].
 6. 灼眼のシャナSII (jap.). ASCII Media Works. [dostęp 2016-07-19].
 7. 灼眼のシャナSIII (jap.). ASCII Media Works. [dostęp 2016-07-19].
 8. 灼眼のシャナ(1) (jap.). ASCII Media Works. [dostęp 2016-05-01].
 9. 灼眼のシャナ(10) (jap.). ASCII Media Works. [dostęp 2016-05-01].
 10. 原作情報 (jap.). Oficjalna strona anime. [dostęp 2016-05-01].
 11. 灼眼のシャナ(2)with “GRIMOIRE” 初回限定版 (jap.). Oficjalna strona anime. [dostęp 2016-05-01].
 12. a b 灼眼のシャナX Eternal song -遙かなる歌-(1) (jap.). Oficjalna strona anime. [dostęp 2016-05-01].
 13. 灼眼のシャナX Eternal song -遙かなる歌-(1) (jap.). ASCII Media Works. [dostęp 2016-05-01].
 14. 灼眼のシャナX Eternal song -遙かなる歌-(5) (jap.). Oficjalna strona anime. [dostęp 2016-05-01].
 15. 灼眼のシャナX Eternal song -遙かなる歌-(5) (jap.). ASCII Media Works. [dostęp 2016-05-01].
 16. a b c 第1期スタッフ&キャスト (jap.). Oficjalna strona anime. [dostęp 2016-04-29].
 17. 灼眼のシャナ(1) (jap.). Furusaki Yasunari. [dostęp 2016-04-29].
 18. 灼眼のシャナ I (jap.). Oficjalna strona anime. [dostęp 2016-04-29].
 19. 灼眼のシャナ VIII (jap.). Oficjalna strona anime. [dostęp 2016-04-29].
 20. OVA「灼眼のシャナ」SP「恋と温泉の校外学習!」 (jap.). Oficjalna strona anime. [dostęp 2016-04-29].
 21. スタッフ&キャスト (jap.). Oficjalna strona anime. [dostęp 2016-04-29]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 22. 電撃ムービーフェスティバル (jap.). Dengeki Bunko. [dostęp 2016-04-29]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 23. 劇場版『灼眼のシャナ』 リリース (jap.). Oficjalna strona anime. [dostęp 2016-04-29]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 24. 劇場版「灼眼のシャナ」-ディレクターズカット- DVD (jap.). Oficjalna strona anime. [dostęp 2016-04-29].
 25. 劇場版「灼眼のシャナ」-ディレクターズカット-スペシャルコレクション DVD (jap.). Oficjalna strona anime. [dostęp 2016-04-29].
 26. 第2期スタッフ&キャスト (jap.). Oficjalna strona anime. [dostęp 2016-04-29].
 27. 第3期スタッフ&キャスト (jap.). Oficjalna strona anime. [dostęp 2016-04-29].
 28. Producer Plans 3rd & Final Shana Series after S OVA (ang.). Anime News Network, 2009-07-08. [dostęp 2016-04-29].
 29. 灼眼のシャナII 第I巻 (jap.). Oficjalna strona anime. [dostęp 2016-04-29].
 30. 灼眼のシャナII 第VIII巻 (jap.). Oficjalna strona anime. [dostęp 2016-04-29].
 31. New Shana Anime to Be Shakugan no Shana 'S OVA Series. Anime News Network, 2009-07-07. [dostęp 2016-04-29].
 32. OVA「灼眼のシャナS」I (jap.). Oficjalna strona anime. [dostęp 2016-04-29].
 33. OVA「灼眼のシャナS」IV (jap.). Oficjalna strona anime. [dostęp 2016-04-29].
 34. 「灼眼のシャナⅢ-FINAL- 第Ⅰ巻」Blu-ray & DVD 初回限定版 (jap.). Oficjalna strona anime. [dostęp 2016-04-29].
 35. 「灼眼のシャナⅢ-FINAL- 第Ⅷ巻」Blu-ray & DVD 初回限定版 (jap.). Oficjalna strona anime. [dostęp 2016-04-29].
 36. 灼眼のシャナノ全テ (jap.). ASCII Media Works. [dostęp 2016-08-09].
 37. アニメ 『灼眼のシャナ』 ノ全テ (jap.). ASCII Media Works. [dostęp 2016-07-19]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 38. アニメ 『灼眼のシャナII』 ノ全テ (jap.). ASCII Media Works. [dostęp 2016-08-09].
 39. いとうのいぢ画集 紅蓮 -ぐれん- (jap.). ASCII Media Works. [dostęp 2016-09-07].
 40. いとうのいぢ画集II 華焔 -かえん- (jap.). ASCII Media Works. [dostęp 2016-09-07].
 41. いとうのいぢ画集III 蒼炎 -そうえん- (jap.). ASCII Media Works. [dostęp 2016-09-07].
 42. いとうのいぢ画集 結 遮那 -しゃな- (jap.). ASCII Media Works. [dostęp 2016-09-07].

Linki zewnętrzne[edytuj]