Ogrody Tematyczne Hortulus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ogrody Tematyczne Hortulus
Ilustracja
Ogród Japoński
Państwo  Polska
Miejscowość Dobrzyca
Powierzchnia ok. 5 ha
Data założenia 1992
Położenie na mapie gminy Będzino
Mapa konturowa gminy Będzino, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Ogrody Tematyczne Hortulus”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Ogrody Tematyczne Hortulus”
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa konturowa województwa zachodniopomorskiego, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Ogrody Tematyczne Hortulus”
Położenie na mapie powiatu koszalińskiego
Mapa konturowa powiatu koszalińskiego, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Ogrody Tematyczne Hortulus”
Ziemia54°10′52,3″N 15°55′53,0″E/54,181194 15,931389
Strona internetowa


Ogrody Tematyczne Hortulus – zespół ogrodów pokazowych zlokalizowany w Dobrzycy w gminie Będzino (województwo zachodniopomorskie). Założony w 1992 roku i systematycznie rozbudowywany.

Galeria zdjęć[edytuj | edytuj kod]

Hortulus ogród francuski latem.jpg
Hortulus rosarium.jpg
Hortulus zielarka.JPG
Hortulus Dobrzyca (2).jpg
Hortulus Dobrzyca (6).jpg
Dobrzyca, bindaż w Ogrodach Tematycznych Hortulus.jpg
Dobrzyca, Ogrody Tematyczne Hortulus DSCF8889.jpg
Dobrzyca, Ogrody Tematyczne Hortulus DSCF8887.jpg


Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Na powierzchni około 5 ha prezentowanych jest 28 połączonych ze sobą w barwną całość ogrodów o różnej stylistyce. Znajdują się tu ogrody inspirowane naturalnym krajobrazem (np. skalny i leśny) oraz kulturą różnych narodów: japoński, francuski, śródziemnomorski, angielski, jak również ogród w stylu Antoniego Gaudí. Są też ogrody wzorowane na naturalnym krajobrazie: ogród wodny, skalny, leśny oraz autorskie założenia – ogrody zmysłów w stylu angielskim: barwa – światło – cień (ogród biały, lila-róż, niebiesko-żółty, purpury i ognia, ogród cienia), woń – aromat – zapach (ogród zapachu, ogrody ziołowe, ogród róż – rozarium), szum – szelest – cisza (ogród traw), ogrody baśni: góra Trolli, ogród Baby Jagi.

Położenie Ogrodów Tematycznych Hortulus w strefie mrozoodporności określonej jako 7B umożliwiło stworzenie w nich kolekcji roślin rzadko występujących w Polsce, takich jak: sośnica japońska (Sciadopitys verticillata), mamutowiec olbrzymi (Sequoiadendron giganteum), metasekwoja chińska (Metasequoia glyptostroboides), cypryśnik błotny (Taxodium distichum), kryptomeria japońska (Cryptomeria japonica), cedr (Cedrus sp.), miłorząb dwuklapowy (Ginkgo biloba), choina kanadyjska (Tsuga canadensis), tulipanowiec (Liriodendron sp.), perełkowiec japoński (Styphnolobium japonicum), bukan (Nothofagus sp.), kasztan jadalny (Castanea sativa), parocja perska (Parrotia persica).

Edukacja[edytuj | edytuj kod]

W Ogrodach Tematycznych Hortulus wielką wagę przykłada się do krzewienia szeroko pojętej wiedzy przyrodniczej, a także propagowania wiedzy ogrodniczej jako pasji oraz stylu życia wśród przyrody. W Ogrodach prowadzone są zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży pod tytułem "Rośliny i zwierzęta – symbioza dająca życie" i pokazy w ogrodach użytkowych – warzywnym i ziołowym. Corocznie organizowane są również praktyki dla uczniów szkół średnich i studentów kierunków: biologia, ogrodnictwo, kształtowanie terenów zieleni, architektura krajobrazu. Dzięki pracy w Ogrodach młodzież przekonuje się, że zakładanie ogrodów to sposób na naprawę środowiska przyrodniczego zdegradowanego na skutek industrializacji i działalności człowieka.

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Ogrody Tematyczne Hortulus dostępne są do zwiedzania zarówno indywidualnego, jak i z przewodnikiem (w językach: polskim, angielskim, niemieckim i włoskim) i stanowią jedną z istotnych atrakcji turystycznych Pomorza Zachodniego. Rocznie odwiedza je około 150 000 turystów z Polski, Niemiec, Holandii i krajów skandynawskich.

Ogrody otwarte są przez cały rok, z wyjątkiem stycznia i lutego, w marcu i grudniu w zależności od warunków atmosferycznych. W ogrodach funkcjonuje zaplecze gastronomiczne (Cafe Bar "Barwinek"), market ogrodniczy i plac zabaw dla dzieci[1].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. red. Jolanta Sieradzka-Kasprzak, Ewa Chmielewska, Przewodnik po Polsce - Wakacje z dziećmi, Daunpol, Warszawa, s.230, ​ISBN 978-83-7475-502-3