Oh! My Goddess!

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Oh! My Goddess! lub Ah!My Goddess
ああっ女神さまっ
(Aa! Megami-sama)
Gatunek komedia, romans, fantasy
Manga
Autor Kōsuke Fujishima
Wydawca Kōdansha
Polski wydawca Japonica Polonica Fantastica
Drukowana w Afternoon
Wydawana 25 sierpnia 198825 kwietnia 2014
Liczba tomów 48
OVA
Reżyser Hiroaki Gohda
Studio AIC
Liczba odcinków 5
Data wydania Japonia 2 lutego 199317 maja 1994
Czas trwania 153 minuty
Telewizyjny serial anime
Adventures of Mini-Goddess
Reżyser Hiroko Kazui
Yasuhiro Matsumura
Studio Oriental Light and Magic
Stacja telewizyjna Japonia WOWOW
Korea Południowa Tooniverse
Premierowa emisja 6 kwietnia 199829 marca 1999
Liczba odcinków 48
Film animowany
Ah! My Goddess The Movie
Reżyser Hiroaki Gohda
Makoto Bessho
Studio AIC
Wydany Japonia 21 października 2000
Czas trwania 105 minut
Telewizyjny serial anime
Reżyser Hiroaki Gohda
Studio AIC
Stacja telewizyjna Japonia TBS
Premierowa emisja 6 stycznia 200514 września 2006
Liczba odcinków Sezon 1: 27 (25 + 2 DVD OAV)
Sezon 2: 24 (22 + 2 DVD OAV)

Oh My Goddess! (ああっ女神さまっ, Aa! Megami-sama!), znana też jako Ah! My Goddess to manga autorstwa Kosuke Fujishima, który stworzył także serię You're under arrest. Głównym bohaterem jest student politechniki Nekomi - Keiichi Morisato. Początkowo można było zaliczyć ją do kategorii utworów romantycznych, z czasem wyewoluowała w stronę większej ilości akcji i mistycyzmu.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Keiichi Morisato jest studentem Politechniki Nekomi i ze względu na swój wzrost, nie może znaleźć dziewczyny. Pewnego wieczoru Keiichi próbując dodzwonić się do swojego kolegi z wyższego roku (manga), dodzwonił się do Biura Boskiej Pomocy. Chwilę później z jego lustra wychodzi dziewczyna o imieniu Belldandy , która oferuje biedakowi jedno życzenie. Keiichi oczywiście pomyślał, że jego koledzy ze starszego roku starają się mu zrobić psikusa, bo wiedzą, że chłopak nie ma dziewczyny. W przypływie inteligencji wymyślił całkiem oryginalne życzenie: "Chciałbym, aby dziewczyna taka jak ty zawsze była przy mnie". Jako że było to życzenie wypowiedziane z głębi serca chłopaka (jak się później okaże), musiała ona spełnić to życzenie. I tak oto Belldandy zostaje z Keiichim. Morisato został wyrzucony z akademika za złamanie zakazu przyprowadzania kobiet. W końcu znajdują mieszkanie w starej świątyni. Mieszka z boginką pod jednym dachem. Po jakimś czasie przyłączyły się do nich dwie inne boginki, siostry Belldandy - Urd i Skuld. Urd jest najstarsza z nich i traktuje Keiichiego jak swojego króliczka doświadczalnego - testując na nim wszystkie swoje, nie zawsze poprawnie działające specyfiki. Skuld jest najmłodsza i zachowuje się małe dziecko. Nie przepada za Morisato za to, że (jak sama uważa) zabrał jej "ukochaną siostrzyczkę" i często daje tego oznaki. Wbrew pozorom Keiichi szybko się dopasował do tej nietypowej sytuacji i - pomimo, że nie zawsze to widać - nie chciałby aby wszystko powróciło do poprzedniego stanu rzeczy (przed spotkaniem Belldandy).

W Oh! My Goddess! nie ma jednolitej fabuły, akcja nie zmierza ku końcowi. Opowieść to po prostu wiele przeróżnych przygód bohaterów - najczęściej zabawnych, ale czasem także wzruszających i bardziej poważnych. W mandze tej można znaleźć wiele nawiązań do mitologii nordyckiej, na przykład imiona boginek pochodzą od imion noszonych przez Norny.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]