Ole Rømer

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ole Rømer

Ole Christensen Rømer (ur. 25 września 1644 w Aarhus, zm. 19 września 1710 w Kopenhadze) – duński astronom, naukowiec i reformator; jako pierwszy przeprowadził obserwacje wskazujące na skończoną prędkość rozchodzenia się światła[1].

Jako jeden z pierwszych ustalił także skalę temperatur znaną jako skala Rømera, na jej podstawie powstała skala Fahrenheita opracowana przez Daniela Fahrenheita.

Był odpowiedzialny za powstanie szkół morskich (nawigacyjnych) w wielu duńskich miastach, zaprojektował pierwsze lampy uliczne (opalane olejem), które zostały użyte w Kopenhadze.

W 1705 został mianowany szefem policji kopenhaskiej i pozostał na tej pozycji aż do swojej śmierci. Jako dowódca policji wprowadził wiele nowych praw regulujących zasady powstawania nowych budynków, doprowadził do porządku kanalizację miejską i był odpowiedzialny za wybrukowanie wielu nowych ulic i placów. Zreformował także miejską straż pożarną.

Planetoida (2897) Ole Römer została nazwana jego nazwiskiem.

Przypisy

  1. Andrzej Kajetan Wróblewski: Historia fizyki. s. 168.

Bibliografia[edytuj]

Andrzej Wróblewski. Policjant i uczony. „Wiedza i Życie”, s. 63, kwiecień 2010. Warszawa: Prószyński Media. ISSN 0137-8929. 

Linki zewnętrzne[edytuj]