Olimpijski Konkurs Sztuki i Literatury

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Stadion Olimpijski w Amsterdamie, zaprojektowany przez Jana Wilsa, zwyciężył (złoty medal) w kategorii architektura w 1928 roku
Alfréd Hajós jest jednym z dwóch ludzi, którzy otrzymali medale olimpijskie równocześnie za osiągnięcia sportowe i artystyczne

Olimpijski Konkurs Sztuki i Literatury – konkurs sztuki i literatury, odbywający się w latach 1912–1948 równolegle ze sportowymi igrzyskami olimpijskimi. Obejmował różne dziedziny twórczości artystycznej.

Pomysłodawcą połączenia rywalizacji sportowej oraz artystycznej był Pierre de Coubertin, który twierdził, że człowiek w swej naturze powinien rozwijać się zarówno fizycznie, jak i duchowo, a w tamtych czasach obie te strefy niebezpiecznie się oddaliły, pozostając często w konflikcie – część środowisk uważała, że współzawodnictwo sportowe niesie za sobą wiele negatywnych zjawisk, odciągając jednocześnie uwagę społeczeństw od dziedzin bardziej wartościowych.

Program rywalizacji artystycznej obejmował takie dziedziny sztuki jak: poezja, epika, rzeźba, malarstwo, architektura oraz muzyka.

Po Olimpiadzie w Londynie w 1948 zaprzestano – z inicjatywy Sigfrida Edströma przewodniczącego MKOl – organizacji konkursów literatury i sztuki.

Edycje[edytuj | edytuj kod]

Polscy medaliści[edytuj | edytuj kod]

1928

ZłotoKazimierz Wierzyński (poezja), brązWładysław Skoczylas (grafika).

1932

ZłotoJózef Klukowski (rzeźba), srebroJanina Konarska (grafika).

1936

SrebroJózef Klukowski (rzeźba), brązJan Parandowski (proza), Stanisław Ostoja-Chrostowski (grafika).

1948

ZłotoZbigniew Turski (muzyka).