Pyrkon

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pyrkon
Ilustracja
Pawilon wystawców podczas Pyrkonu 2022
Pełna nazwa

Festiwal Fantastyki Pyrkon

Lata aktywności

od 2000

Państwo

 Polska

Miejscowość

Poznań

Organizator

Klub Fantastyki „Druga Era”

Tematyka

konwent fanów

Strona internetowa
Hol główny na festiwalu w roku 2014.
Uczestnicy Pyrkonu 2022 w trakcie konkursu cosplay.
Uczestniczka konwentu Pyrkon 2019 – cosplay Ooda, Doctor Who.
Uczestnicy Pyrkonu tańczący belgijkę (2019)
Bywalcy Pyrkonu grający w grę karcianą KeyForge na jednym ze stoisk (2019)
Wystawa kostiumów teatralnych – Pyrkon 2019

Festiwal Fantastyki Pyrkon – ogólnopolski festiwal, którego tematyka krąży wokół szeroko pojętej fantastyki, odbywający się co roku w Poznaniu. Jest największym tego typu wydarzeniem w Polsce i jednym z największych w Europie[1]. Celem Pyrkonu jest integracja fanów różnych odmian fantastyki, a także popularyzacja tego gatunku wśród potencjalnych nowych odbiorców. Program festiwalu cechuje się wysoką różnorodnością.

Organizator[edytuj | edytuj kod]

Organizatorem Pyrkonu jest Stowarzyszenie Klub Fantastyki „Druga Era”[2].

Oprócz Stowarzyszenia Festiwal współtworzy kilkudziesięciu organizatorów. Zaczynają oni swoją pracę na kilka miesięcy przed wydarzeniem, a kończą kilka dni po nim. Podczas trwania samego eventu w pracę przy Festiwalu zaangażowanych jest także kilkuset wolontariuszy, zwanych gżdaczami, którzy rozpoznawalni są dzięki charakterystycznym pomarańczowym koszulkom oraz Pokojowy Patrol (czerwone i żółte koszulki), który dba o bezpieczeństwo uczestników. Na szczycie hierarchii są orgowie (organizatorzy (fioletowe koszulki))[3][4].

Historia[edytuj | edytuj kod]

W 1999 roku Klub Fantastyki „Druga Era” zorganizował Dzień z Fantastyką w osiedlowym klubie „Słońce”[5] na os. Przyjaźni w Poznaniu. To jednodniowe wydarzenie, mające na celu rozpowszechnienie fantastyki wśród lokalnej społeczności, było bezpośrednim poprzednikiem Pyrkonu, a także bodźcem do jego utworzenia.

Pierwsza edycja Pyrkonu przypadła na rok 2000 i odbyła się w Szkole Podstawowej nr 21 przy ul. Łozowej 77 w Poznaniu. Było to niewielkie wydarzenie, które zgromadziło około 500 osób. Z roku na rok liczba uczestników rosła, a Pyrkon zajmował coraz większą powierzchnię. Jego atrakcje mieściły się w kilku budynkach: Gimnazjum nr 43 przy ul. Łozowej 53, Zespole Szkół Licealno-Technicznych nr 19 przy ul. 28 czerwca 1956 roku 352/360 oraz Hotelu Cezamet przy ul. Łozowej 78. O tym okresie mówi się jako o Pyrkonie “w szkole na Dębcu[6].

W związku ze stale powiększającą się liczbą uczestników w 2011 roku została podjęta decyzja o przeniesieniu Pyrkonu ze szkół na Międzynarodowe Targi Poznańskie. Festiwal cały czas się rozrastał, a na atrakcje dla uczestników przeznaczane były kolejne hale targowe. Obecnie Pyrkon zajmuje większość powierzchni MTP, a rokrocznie przybywa na niego kilkadziesiąt tysięcy fanów fantastyki[7].

W roku 2020 organizatorzy ogłosili, że ze względu na zagrożenie związane z pandemią COVID-19 jubileuszowa, 20. edycja Pyrkonu nie odbędzie się[8], a nową datę spotkania wyznaczono na początek lipca 2021 roku[9]. Również i ta edycja nie odbyła się z powodu zagrożenia epidemiologicznego, nową datę wyznaczono na 17 do 19 czerwca 2022 roku[10], miały natomiast miejsce dwie mniejsze imprezy – Pyrkonowy Targ Letni (w sierpniu 2021)[11] i Pyrkonowy Targ Zimowy (w grudniu 2021)[12].

W roku 2022 festiwal odwiedziło 55847 osób. Była to edycja rekordowa pod względem liczby uczestników[13].

Termin[edytuj | edytuj kod]

Pyrkon organizowany jest corocznie. Wyjątek stanowi rok 2005, w którym „Druga Era” zajęła się organizacją innego konwentu, Polconu. Festiwal trwa trzy dni, nieprzerwanie od piątku do niedzieli, wiele jego atrakcji dostępnych jest dla uczestników również w nocy.

Pyrkon odbywał się zawsze w okresie wiosennym. Początkowo – w weekend, w który następowało przejście z czasu zimowego na letni – w informatorach i ogłoszeniach rozmieszczonych na terenie konwentu przypominano uczestnikom o konieczności przestawienia zegarków. W latach 2006–2014 odbywał się w pierwszy weekend po równonocy wiosennej, a od 2015 roku jego dokładna data uzależniona jest od dostępności Międzynarodowych Targów Poznańskich. Data każdej kolejnej edycji ogłaszana jest na oficjalnym zakończeniu poprzedniej.

Grupa cosplayerek podczas festiwalu Pyrkon (2019)

Atrakcje[edytuj | edytuj kod]

Program Pyrkonu podzielony jest na 17 bloków, wśród których można znaleźć między innymi takie poświęcone filmom i serialom, literaturze, grom planszowym i elektronicznym, a także komiksom czy fantastyce dalekowschodniej. W większości atrakcje na Festiwalu tworzą sami uczestnicy, swoje propozycje prelekcji, paneli czy konkursów zgłaszając przez specjalny formularz. Coraz więcej atrakcji prowadzonych jest w języku angielskim[14].

Wśród najbardziej obleganych atrakcji Pyrkonu znajdują się spotkania i panele z gośćmi, reprezentującymi wiele różnych dziedzin fantastyki. W czasie festiwalu uczestnicy mają możliwość posłuchania pisarzy, reżyserów, aktorów, twórców gier czy rysowników, porozmawiania z nimi, a nawet zrobienia pamiątkowego zdjęcia czy zdobycia autografu.

Dużą część Pyrkonu zajmują także atrakcje łączące fantastykę ze sztuką. Uczestnicy mają możliwość podziwiania, m.in. prac malarskich, fotograficznych, rzeźbiarskich, a w tematycznych wioskach mogą nauczyć się tańca, tworzenia biżuterii lub płatnerstwa. W czasie Festiwalu wystawiane są także sztuki teatralne i odbywają się koncerty muzyczne.

Ważnym punktem programu jest Maskarada, czyli odbywający się w festiwalową sobotę konkurs na najlepsze przebranie. Co roku Pyrkon odwiedzają także wystawcy, u których można kupić przeróżne gadżety związane z fantastyką.

Wiele atrakcji mających miejsce podczas Pyrkonu odbywa się całodobowo – od rozpoczęcia Festiwalu w piątek, aż do jego zakończenia w niedzielę[15].

Bloki tematyczne[edytuj | edytuj kod]

Blok Dla Początkujących[edytuj | edytuj kod]

Blok dla początkujących nie jest przeznaczony wyłącznie dla tych, którzy nigdy nie mieli do czynienia z fantastyką. Krótkie, dwudziestominutowe prelekcje, które się w nim odbywają pozwalają zdobyć podstawowe informacje z interesujących tematów także osobom do tej pory skupiającym się na innych jej aspektach i dziedzinach, ale pragnącym poszerzyć swoją wiedzę[16].

Blok Gier Bez Prądu[edytuj | edytuj kod]

Blok Gier Bez Prądu to miejsce, w którym można zagrać zarówno we wszelkiego rodzaju gry planszowe, jak i bitewne czy karciane. W czynnym całą dobę Games Roomie uczestnicy mają możliwość przetestować gry z listy „Pyrkon poleca” (corocznie publikowanego zestawienia najciekawszych planszówek), ale także poznać wiele innych tytułów. W bloku cały czas obecni są wolontariusze, którzy w razie potrzeby tłumaczą zasady każdej rozgrywki, wprowadzając w nią wszystkich chętnych. Odbywają się tam także turnieje gier bitewnych, nauka gry oraz konkurs malowania figurek[17][18].

Blok Gier Elektronicznych[edytuj | edytuj kod]

Strefa przeznaczona dla miłośników gier elektronicznych i wszystkiego, co z nimi związane. Uczestnicy mają tam możliwość spotkania z twórcami gier, wzięcia udziału w panelach dyskusyjnych, a także zagrania w wiele tytułów. Można tam poznać branżę gier elektronicznych od zaplecza nie tylko technicznego, ale także artystycznego[19].

Blok Dziecięcy[edytuj | edytuj kod]

Blok Dziecięcy przeznaczony jest dla najmłodszych uczestników Pyrkonu (od 4 do 12 roku życia). Mogą oni wziąć tam udział w przygotowanych specjalnie dla nich atrakcjach: warsztatach, konkursach, prelekcjach, zabawach oraz spotkaniach z autorami. W bloku znajdują się również dwa Pyrkąciki oraz Świetlica Fantastyczna, w których atrakcje organizują doświadczeni animatorzy i opiekunowie[20].

Blok Integracyjny[edytuj | edytuj kod]

Blok Integracyjny to strefa umożliwiająca poznanie nowych znajomych oraz udział w grach i zabawach integracyjnych. Można tam zacieśnić więzy z już znanymi osobami, ale także spotkać innych uczestników o podobnych pasjach[14].

Blok Filmowo-Serialowy[edytuj | edytuj kod]

Blok Filmowo-Serialowy to przestrzeń dla fanów produkcji z małych i wielkich ekranów. Odbywają się tam prelekcje na temat najpopularniejszych seriali czy najgłośniejszych filmów, ale również mniej znanych dzieł. Uczestnicy mają także możliwość spotkania aktorów i innych osób związanych z branżą, zdobycia ich autografu, zdjęcia z nimi, a także zadania im pytania na przeznaczonych na to punktach programu[21].

Blok Literacki[edytuj | edytuj kod]

W tym bloku uczestnicy mogą wziąć udział w spotkaniach autorskich zarówno z pisarzami zagranicznymi (na Pyrkonie gościli, między innymi, Graham Masterton, Miroslav Žamboch, Peter V. Brett, Orson Scott Card), jak i polskimi (m.in. Jakub Ćwiek, Andrzej Pilipiuk, Aneta Jadowska). Gośćmi Festiwalu są uznani autorzy, ale też obiecujący debiutanci. Odbywają się tam także liczne panele dyskusyjne oraz prelekcje poświęcone literaturze, a swoje premiery ma wiele wyczekiwanych powieści[22].

Blok Naukowy[edytuj | edytuj kod]

Miejsce, w którym można dowiedzieć się, ile sensu mają technologie i wynalazki znane z powieści, filmów czy innych dzieł fantastycznych z naukowego punktu widzenia. W Bloku Naukowym specjaliści z wielu dziedzin – od fizyków, przez archeologów, po lekarzy – dzielą się swoją fachową wiedzą i wprowadzają uczestników w tajniki współczesnych osiągnięć[14].

Blok Komiksowy[edytuj | edytuj kod]

Blok ten w całości poświęcony jest komiksom – można tam posłuchać na temat kultowych pozycji, ale także mniej znanych tytułów. W ramach tego bloku odbywają się także spotkania autorskie ze sławnymi gośćmi, związanymi ze światem komiksu (na Pyrkonie 2019 gościł między innymi Stan Sakai[23])[24].

Blok Dalekowschodni[edytuj | edytuj kod]

W Bloku Fantastyki Dalekowschodniej odbywają się prelekcje, pokazy, warsztaty i inne atrakcje, powiązane z kulturą Kraju Kwitnącej Wiśni. To miejsce stworzone z myślą o osobach, które fascynują orientalne zwyczaje, układanie origami czy wierzenia ludowe. Można tam porozmawiać o ulubionych tytułach mang i anime, wymienić się poglądami odnośnie do ich fabuły czy bohaterów[25].

Blok Konkursowy[edytuj | edytuj kod]

W tym bloku odbywają się konkursy dla uczestników Pyrkonu. Zazwyczaj są to quizy dotyczące wiedzy na temat fantastyki, występy sceniczne lub konkursy artystyczne. Można tam zdobyć PyrFunty, oficjalną walutę Festiwalu, i wymienić je na nagrody w PyrSklepiku, będącym stoiskiem z oficjalnymi gadżetami Pyrkonu[14].

Fantasium Suburbium[edytuj | edytuj kod]

Strefa, w której znajdują się tworzone przez uczestników wioski związane ze światem fantastyki. Odbywają się w nich między innymi warsztaty związane z rękodziełem czy pokazy walk i tańca. Od wystawiających się tam grup uczestnicy mogą posłuchać co nieco o rekonstrukcji, a także nauczyć się nieco sztuki płatnerstwa, szycia czy też tworzenia biżuterii[26].

Fantasium Creatium[edytuj | edytuj kod]

Miejsce, w którym swoje związane z fantastyką prace wystawiają artyści z całego kraju. Zgłosić swoją wystawę mogą zarówno zawodowi twórcy, jak i początkujący. Wewnątrz Fantasium Creatium znajdują się między innymi strefy science-fiction, fantasy, postapokaliptyczna, rękodzielnicza i naukowa[27].

Fantasium Ludicrum

Blok, w ramach którego odbywają się występy sceniczne – koncerty i przedstawienia – oraz seanse filmowe. W Fantasium Ludicrum występował między innymi Percival Schuttenbach, aktorzy poznańskiego Teatru Muzycznego, odbyło się również przedstawienie „Arka” Teatru Ósmego Dnia[28].

Strefa Fabularna

Strefa Fabularna dedykowana jest dwóm rodzajom gier fabularnych – LARP (live-action role playing) i RPG (role-playing game). W jej programie znajdują się prelekcje i panele z udziałem twórców gier, a także sesje. Jest to jeden z bloków, w którym punkty programowe odbywają się przez 24 godziny na dobę[26][29].

Strefa Fantastycznych Inicjatyw

Strefa przeznaczona dla organizatorów festiwali i konwentów fantastyki z całej Polski. Służy jako miejsce spotkań, wymiany doświadczeń i nawiązywania kontaktów z potencjalnymi członkami organizacji zajmujących się fantastyką. Reklamują się tam również mniejsze polskie wydarzenia związane z fantastyką[30].

Krewni Pyrkonu

Cykliczna akcja organizowana przez Pyrkon, podczas której uczestnicy mogą oddawać krew oraz rejestrować się jako potencjalni dawcy szpiku. Stacja krwiodawcza umiejscowiona jest w krwiobusie stojącym każdego roku na placu Marka na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Honorowym dawcom krwi i potencjalnym dawcom szpiku organizatorzy inicjatywy w ramach podziękowania wręczają słodycze i specjalnie przygotowaną na tę okazję Talię Kart Krewnych Pyrkonu[31][32].

Maskarada

Jednym z głównych punktów programu podczas Pyrkonu jest konkurs cosplayu Maskarada. Jego uczestnicy rywalizują w kategoriach: Najlepszy Cosplay, Najlepszy Projekt Własny, Najlepsza Prezentacja Grupowa i Najlepsza Prezentacja Solo[33]. Główną nagrodę stanowi zaś Grand Prix. Dodatkowo zwyciężczyni Maskarady 2019 otrzymała prawo startu w konkursie Cosplay Champions[34].

Warunkiem przystąpienia do Maskarady jest stworzenie własnego stroju. Może on przedstawiać postać znaną ze świata fantastyki, musi być jednak wykonany własnoręcznie. Każdy uczestnik prezentuje swoje przebranie najpierw wyłącznie przed jury, które ocenia, czy cosplay naprawdę został stworzony od podstaw.

Maskarada tradycyjnie odbywa się na Sali Ziemi – największej sali znajdującej się na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc na widowni i duże zainteresowanie publiczności pokaz wyświetlany jest również na telebimie na terenie Targów, a także transmitowany na żywo w kanałach social media Pyrkonu.

Pyrkon 2014: pawilon wystawców (Targowisko Niesamowitości)
Pyrkon 2014: pawilon wystawców (Targowisko Niesamowitości)

Czas i miejsce[edytuj | edytuj kod]

Marek S. Huberath (Pyrkon 2007)
Jakub Ćwiek (Pyrkon 2009)
Jarosław Grzędowicz (Pyrkon 2014)
Autorzy książek z uniwersum Metro 2033: Dmitrij Głuchowski, Robert J. Szmidt, Paweł Majka (Pyrkon 2015)
Bernard Dumont (Pyrkon 2018)
Felicia Day (Pyrkon 2018)
Kaioh (z lewej) i Dave Rodgers podczas rozdawania autografów na Pyrkonie w 2022 roku
Czas Miejsce Uczestnicy Oficjalni goście
6 marca 1999 osiedlowy dom kultury „Słońce”, os. Przyjaźni w Poznaniu[5] ~400 Jacek Inglot, Robert Lipski, Marek Oramus, Romuald Pawlak, Andrzej Sapkowski, prof. Antoni Smuszkiewicz, Przemysław Truściński, Rafał A. Ziemkiewicz, Andrzej Zimniak[5]
11–12 marca 2000 Szkoła Podstawowa nr 21 w Poznaniu ~580 Eugeniusz Dębski, Marek S. Huberath, Jacek Inglot, Witold Jabłoński, Feliks W. Kres, Andrzej Pilipiuk, Andrzej Sapkowski, Jacek Sobota, Andrzej Zimniak
9–11 marca 2001 Szkoła Podstawowa nr 21 w Poznaniu ~650 Eugeniusz Dębski, Mirosław Jabłoński, Lech Jęczmyk, Marek Oramus, Maciej Parowski, Andrzej Pilipiuk, Bogusław Polch, Jacek Sobota, Andrzej Zimniak, Maciej Żerdziński
15–17 marca 2002 Szkoła Podstawowa nr 21 w Poznaniu ~600 Anna Brzezińska, Lech Jęczmyk, Feliks W. Kres, Maja Lidia Kossakowska, Marek Oramus, Maciej Parowski, Andrzej Pilipiuk, Bogusław Polch, Andrzej Ziemiański, Rafał A. Ziemkiewicz, Andrzej Zimniak
28–30 marca 2003 Szkoła Podstawowa nr 21 w Poznaniu ~700 Anna Brzezińska, Jacek Dukaj, Lech Jęczmyk, Jacek Komuda, Dominika Materska, Marek Oramus, Jacek Sobota, Wojciech Szyda, Andrzej Ziemiański, Andrzej Zimniak
12–14 marca 2004 Szkoła Podstawowa nr 21 w Poznaniu[35] ~750[36] Artur Baniewicz, Dawid Brykalski, Anna Brzezińska, Tomasz Budzyński, Witold Jabłoński, Darek Jasiczak, Lech Jęczmyk, Marcin Mortka, Maciej Parowski, Romuald Pawlak, Andrzej Sapkowski, Wojciech Sedeńko, Jacek Sobota, Wojciech Świdziniewski[37]
24–26 marca 2006 Szkoła Podstawowa nr 21 w Poznaniu[38] 867 Jarosław Grzędowicz, Maciej Guzek, Marek S. Huberath, Witold Jabłoński, Lech Jęczmyk, Jacek Komuda, Maja Lidia Kossakowska, Marcin Mortka, Staszek Mąderek, Łukasz Orbitowski, Maciej Parowski, Jacek Piekara, Krzysztof Piskorski, Michał Protasiuk, Marcin Przybyłek, Wojciech Szyda, Szczepan Twardoch[39]
23–25 marca 2007 Szkoła Podstawowa nr 21 w Poznaniu[40] 1080 Ewa Białołęcka, Piotr W. Cholewa, Jakub Ćwiek, Jarosław Grzędowicz, Maciej Guzek, Marek S. Huberath, Witold Jabłoński, Lech Jęczmyk, Jacek Komuda, Rafał Kosik, Maja Lidia Kossakowska, Magdalena Kozak, Marcin Mortka, Łukasz Orbitowski, Maciej Parowski, Andrzej Pilipiuk, Michał Protasiuk, Marcin Przybyłek, Wojciech Szyda, Szczepan Twardoch, Andrzej Zimniak, Paweł Zych[41]
28–30 marca 2008 Szkoła Podstawowa nr 21 w Poznaniu, Gimnazjum nr 43 w Poznaniu, Hotel Cezamet[42] 2131[43] Ewa Białołęcka, Anna Brzezińska, Elżbieta Cherezińska, Michał Cetnarowski, Jakub Ćwiek, Rafał Dębski, Jacek Drewnowski, Jarosław Grzędowicz, Maciej Guzek, Marek S. Huberath, Witold Jabłoński, Lech Jęczmyk, Barbara Karlik, Jacek Komuda, Rafał Kosik, Maja Lidia Kossakowska, Jacek Kowalski, Magdalena Kozak, Paweł Majka, Paweł Matuszek, Iwona Michałowska-Gabrych, Marcin Mortka, Dominika Oramus, Marek Oramus, Łukasz Orbitowski, Maciej Parowski, Magda Parus, Andrzej Pilipiuk, Michał Protasiuk, Marcin Przybyłek, Piotr Rogoża, Wit Szostak, Wojciech Szyda, Łukasz Śmigiel, Szczepan Twardoch, Konrad Walewski, Robert M. Wegner[44], Miroslav Žamboch[45]
27–29 marca 2009 Szkoła Podstawowa nr 21 w Poznaniu, Gimnazjum nr 43 w Poznaniu, Hotel Cezamet[46] 2876[47] Marek Baraniecki, Ewa Białołęcka, Anna Brzezińska, Jakub Ćwiek, Bartosz Grykowski, Maciej Guzek, Marek S. Huberath, Witold Jabłoński, Lech Jęczmyk, Jacek Komuda, Rafał Kosik, Jacek Kowalski, Magdalena Kozak, Iwona Michałowska-Gabrych, Marcin Mortka, Łukasz Orbitowski, Maciej Parowski, Andrzej Pilipiuk, Michał Protasiuk, Marcin Przybyłek, Piotr Rogoża, Edyta Rudolf, Wojciech Siudmak, prof. Antoni Smuszkiewicz, Wit Szostak, Wojciech Szyda, Szczepan Twardoch, Milena Wójtowicz, Andrzej Zimniak[48]
26–28 marca 2010 Szkoła Podstawowa nr 21 w Poznaniu, Gimnazjum nr 43 w Poznaniu, Hotel Cezamet, Zespół Szkół Licealno-Technicznych nr 19 w Poznaniu[49] 3023[50] Ewa Białołęcka, Michał Bogacki, Elżbieta Cherezińska, Michał Cetnarowski, Jakub Ćwiek, Rafał Dębski, Jacek Drewnowski, Jarosław Grzędowicz, Maciej Guzek, Marek S. Huberath, Witold Jabłoński, Lech Jęczmyk, Barbara Karlik, Jacek Komuda, Rafał Kosik, Maja Lidia Kossakowska, Jacek Kowalski, Magdalena Kozak, Paweł Majka, Paweł Matuszek, Iwona Michałowska-Gabrych, Marcin Mortka, Dominika Oramus, Marek Oramus, Łukasz Orbitowski, Maciej Parowski, Magda Parus, Agnieszka Piechnik, Andrzej Pilipiuk, Michał Protasiuk, Marcin Przybyłek, Piotr Rogoża, Wit Szostak, Wojciech Szyda, Łukasz Śmigiel, Szczepan Twardoch, Konrad Walewski, Marcin Wolski, Robert M. Wegner[51]
25–27 marca 2011 Międzynarodowe Targi Poznańskie, Liceum Ogólnokształcące nr 2 w Poznaniu[52] 3660[53] Ewa Białołęcka, Jarosław Błotny, Anna Brzezińska, Michał Cetnarowski, Elżbieta Cherezińska, Jakub Ćwiek, Dariusz Domagalski, Artur Ganszyniec, Jarosław Grzędowicz, Maciej Guzek, Agnieszka Hałas, Marek S. Huberath, Aleksandra Janusz, Lech Jęczmyk, Barbara Karlik, Jacek Komuda, Piotr Koryś, Rafał Kosik, Maja Lidia Kossakowska, Jacek Kowalski, Staszek Mąderek, Paweł Majka, Michał Markowski, Iwona Michałowska-Gabrych, Marcin Mortka, Piotr Olszówka, Łukasz Orbitowski, Maciej Parowski, Magda Parus, Agnieszka Piechnik, Krzysztof Piskorski, Michał Protasiuk, Piotr Rogoża, Wit Szostak, Artur Szrejter, Wojciech Szyda, Adrian Tchaikovsky, Jakub Żulczyk[54]
23–25 marca 2012 Międzynarodowe Targi Poznańskie, Liceum Ogólnokształcące nr 2 w Poznaniu[55] 6508 Ewa Białołęcka, Jarosław Błotny, Karolina Burda, Michał Cetnarowski, Jakub Ćwiek, Dariusz Domagalski, Grzegorz Drukarczyk, Maciej Guzek, Agnieszka Hałas, Shane Lacy Hensley, Jacek Inglot, Aleksandra Janusz, Lech Jęczmyk, Barbara Karlik, Tomasz Kołodziejczak, Rafał Kosik, Jacek Kowalski, Magdalena Kozak, Staszek Mąderek, Ian McDonald, Iwona Michałowska-Gabrych, Marcin Mortka, Marta Nowak, Piotr Olszówka, Maciej Parowski, Magda Parus, Romuald Pawlak, Krzysztof Piskorski, Michał Protasiuk, Maciej Ratuszniak, Piotr Rogoża, Grzegorz Rosiński, Robert Sienicki, Artur Szrejter, Wojciech Szyda, Łukasz Śmigiel, Michał Śledziński, Witold Vargas, Robert M. Wegner, Paweł Zych[56]
22–24 marca 2013 Międzynarodowe Targi Poznańskie, Liceum Ogólnokształcące nr 2 w Poznaniu[57] 12299[58] Ewa Białołęcka, Sylwia Błach, Michał Bogacz, Anna Brzezińska, Karolina Burda, Michał Cetnarowski, Elżbieta Cherezińska, Adrian Chmielarz, Jakub Ćwiek, Stefan Darda, Jacek Dukaj, Anna Głomb, Jakub Grudziński, Agnieszka Hałas, Sebastian Hetman, Marek S. Huberath, Marcin Hybel, Jacek Inglot, Aneta Jadowska, Aleksandra Janusz, Lech Jęczmyk, Igor Kaczmarek, Anna Kańtoch, Tomasz Kołodziejczak, Jacek Komuda, Rafał Kosik, Maja Lidia Kossakowska, Mateusz Kowalski, Łukasz Malinowski, Iwona Michałowska-Gabrych, Marcin Mortka, Ilona Myszkowska, Konrad Okoński, Łukasz Orbitowski, Maciej Parowski, Magda Parus, Wojciech Pazdur, Krzysztof Piskorski, Bogusław Polch, Michał Protasiuk, Marcin Przybyłek, Andrzej W. Sawicki, Robert Jerzy Szmidt, Wojciech Szyda, Witold Vargas, Robert M. Wegner, Marcin Wełnicki[59]
21–23 marca 2014 Międzynarodowe Targi Poznańskie, Liceum Ogólnokształcące nr 2 w Poznaniu[60] 24000+[61] Katarzyna Babis, Ewa Białołęcka, Sylwia Błach, Michał Centnarowski, Jakub Ćwiek, Jakub „Dem” Dębski, Tomek „Quaz” Drabik, Kamil „CTSG” Popielski, Agata „dudsonowa” Rutkowska, Agnieszka Hałas, Jacek Inglot, Aneta Jadowska, Arkadiusz „Dark Archon” Kamiński, Anna Kańtoch, Tomasz Kołodziejczak, Jacek Komuda, Maja Lidia Kossakowska, Iwona Michałowska-Gabrych, Ilona Myszkowska, Łukasz Orbitowski, Maciej Parowski, Andrzej Pilipiuk, Krzysztof Piskorski, Michał Protasiuk, Marcin Rustecki, Robert Sienicki, Wojciech Szyda, Agata Wawryniuk, Andrzej Zimniak, Paweł Zych oraz Piotr „Ramel” Koryś, Maciej „repek” Reputakowski, Wojtek Rzadek, Maciej „lucek” Sabat, Michał „Puszon” Stachyra, Michał Sołtysiak, Rafał Szyma, Mateusz „Craven” Wielgosz, Włodzimierz Arieniew, Siergiej Legieza, Tony Swatton, Guy Delisle, Umberto Pignatelli[62]
24–26 kwietnia 2015 Międzynarodowe Targi Poznańskie 31 495[63] Anna Kańtoch, Maja Lidia Kossakowska, Maciej Parowski, Andrzej Pilipiuk, Jakub Ćwiek, Robert J. Szmidt, Ewa Białołęcka, Robert M. Wegner, Jarosław Grzędowicz i wielu innych
8–10 kwietnia 2016 Międzynarodowe Targi Poznańskie[64] 40 622[65] Michał Azarewicz, Michał Cholewa, Piotr W. Cholewa, Jakub Ćwiek, Christian Dumais, Michał Gołkowski, Marek Grzywacz, Kazimierz Kyrcz, John Layman, Marcin Mortka, Katarzyna Niemczyk, Wiktor Noczkin, Oksana Pankjewa, Maciej Parowski, Andrzej Pilipiuk, Mark Rein•Hagen, Małgorzata Saramonowicz, Agnieszka Stemalszyk, Aleksandra „Shappi” Tora, Witold Vargas, David Weber, John Wick, Paweł Zych, Miroslav Žamboch[66]
28–30 kwietnia 2017 Międzynarodowe Targi Poznańskie[64] 44 000[67] Robert M. Wegner, Michał Cetnarowski, Andrzej Ziemiański, Evan Currie, Maja Lidia Kossakowska, Peter Watts, Magda Kozak, Andrzej Pilipiuk, Marcin Podlewski, Jarosław Grzędowicz, Jacek Komuda, Jakub Ćwiek, Rafał Kosik, Kazimierz Kyrcz, Paweł Majka, Marcin Mortka, Marta Kisiel, Katarzyna Miszczuk, Krzysztof Piskorski, Siri Pettersen, Samantha Shannon, Robert Szmidt, Timo Vuorensola i inni[68]
18–20 maja 2018 Międzynarodowe Targi Poznańskie[69] 43 034[70] Orson Scott Card, Patricia Briggs, Graham Masterton, Felicia Day, Jon Bailey, Robin Hobb[71]
26–28 kwietnia 2019[72] Międzynarodowe Targi Poznańskie[64] 52 120[73] Mark Rein-Hagen, Andrzej Pilipiuk, Aneta Jadowska, Angus Watson(inne języki), Ben Kane, Marcin Przybyłek, Michał Gołkowski, Paweł Majka, Rafał Kosik, Robert M. Wegner, Bogusław Polch, Maciej Kur, Stan Sakai, Christopher Judge, Marta Dobecka, Stanisław Mąderek[74]
10–12 lipca 2020[75] Odwołany z powodu pandemii koronawirusa[76]
2–4 lipca 2021[9] Odwołany z powodu pandemii koronawirusa
17–19 czerwca 2022[77] Międzynarodowe Targi Poznańskie 55 847 Edward James Olmos, Mike Pondsmith, Graham Masterton, Samantha Shannon i inni[78]
16–18 czerwca 2023[79] Międzynarodowe Targi Poznańskie 52 968 Victoria V.E. Schwab, Brandon Mull, Dmitrij Głuchowski, Tomasz Samojlik, Maciej Musiał, Tomasz Rożek i inni
14–16 czerwca 2024 Międzynarodowe Targi Poznańskie

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Identyfikatory Pyrkonu[edytuj | edytuj kod]

W latach 2014–2015 organizatorzy konwentu, wspólnie z serwisem polter.pl przyznawali nagrodę „Identyfikatory Pyrkonu” wręczaną osobom, które w szczególny sposób odznaczyły się jako twórcy literatury, komiksu i gier, a także promotorzy fantastyki[80].

Identyfikatory Pyrkonu 2014[edytuj | edytuj kod]

Identyfikatory Pyrkonu 2015[81][edytuj | edytuj kod]

Nagrody otrzymane przez Pyrkon[edytuj | edytuj kod]

 • konkurs Informatora Konwentowego „Najlepszy Konwent Sezonu”[82]:
  • Pyrkon 2006 – II miejsce (edycja Zima 2005/2006);
  • Pyrkon 2007 – I miejsce (edycja Zima 2006/2007).
 • konkurs Informatora Konwentowego „Najlepszy Konwent Roku”[82]:
  • Pyrkon 2008 – I miejsce.
 • konkurs Informatora Konwentowego „Wybór Konwentowiczów”[82]:
  • Pyrkon 2006 – II miejsce (edycja Zima 2005/2006);
  • Pyrkon 2007 – I miejsce (edycja Zima 2006/2007);
  • Pyrkon 2008 – I miejsce (edycja Rok 2008).
 • plebiscyt Katedry „Fantastyka” w kategorii „Najlepszy konwent lub inna fantastyczna impreza masowa”, w roku 2012 po prostu „Impreza”:
  • Pyrkon 2007 – I miejsce[83];
  • Pyrkon 2008 – III miejsce[84];
  • Pyrkon 2009 – III miejsce[85];
  • Pyrkon 2010 – I miejsce[86];
  • Pyrkon 2011 – I miejsce[87];
  • Pyrkon 2012 – I miejsce[88].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. W Poznaniu rozpoczął się Pyrkon – największe w kraju święto miłośników fantastyki | Polska Agencja Prasowa SA [online], www.pap.pl [dostęp 2020-01-16].
 2. O Pyrkonie ⋆ Pyrkon Fantastyczne Miejsce Spotkań [online], Pyrkon Fantastyczne Miejsce Spotkań [dostęp 2020-01-16].
 3. Zostań wolontariuszem ⋆ Pyrkon Fantastyczne Miejsce Spotkań [online], Pyrkon Fantastyczne Miejsce Spotkań [dostęp 2020-01-16].
 4. Projekty – wosp.org.pl [online], www.wosp.org.pl [dostęp 2020-01-16] (pol.).
 5. a b c Program „Dnia z fantastyką”.
 6. Wyborcza.pl [online], poznan.wyborcza.pl [dostęp 2020-01-16].
 7. Redakcja, Pyrkon 2018: Na pierwszej edycji fanów fantastyki było 600, dzisiaj jest ich kilkadziesiąt tysięcy! [ZDJĘCIA] [online], Głos Wielkopolski, 18 maja 2018 [dostęp 2020-01-16] (pol.).
 8. Nowa data Pyrkonu! [online], Pyrkon Fantastyczne Miejsce Spotkań, 23 kwietnia 2020 [dostęp 2020-04-28].
 9. a b 20. edycja Pyrkonu przeniesiona na 2-4 lipca 2021 [online], www.pyrkon.pl, 11 lutego 2021 [dostęp 2021-02-23] (pol.).
 10. Pyrkon przenosi się na lato 2022 [online], Pyrkon Fantastyczne Miejsce Spotkań, 13 maja 2021 [dostęp 2021-12-28].
 11. Pyrkonowy Targ Letni zaprasza w sierpniu [online], Pyrkon Fantastyczne Miejsce Spotkań, 28 czerwca 2021 [dostęp 2021-12-28].
 12. Pyrkonowy Targ Zimowy rusza! [online], Pyrkon Fantastyczne Miejsce Spotkań, 4 grudnia 2021 [dostęp 2021-12-28].
 13. Rekordowy Pyrkon – Z Rady Miasta – Biuletyn Miejski – poznan.pl [online], www.poznan.pl [dostęp 2020-01-16].
 14. a b c d Bloki programowe ⋆ Pyrkon Fantastyczne Miejsce Spotkań [online], Pyrkon Fantastyczne Miejsce Spotkań [dostęp 2020-01-16].
 15. W Poznaniu rozpoczyna się Pyrkon – święto fanów fantastyki | Polska Agencja Prasowa SA [online], www.pap.pl [dostęp 2020-01-16].
 16. Pyrkon dla początkujących – Konwenty – POLTERGEIST [online], polter.pl [dostęp 2020-01-16] (pol.).
 17. Planszozerca 22 maja 201812 czerwca 2018, Pyrkon 2018 – subiektywna relacja [online], Planszożerca, 22 maja 2018 [dostęp 2020-01-16] (pol.).
 18. Blok Gier Bez Prądu ⋆ Pyrkon Fantastyczne Miejsce Spotkań [online], Pyrkon Fantastyczne Miejsce Spotkań [dostęp 2020-01-16].
 19. Natalia, Fantastyczne miejsce spotkań – Pyrkon 2018 [online], TesterGier.pl, 22 maja 2018 [dostęp 2020-01-16] (pol.).
 20. Co powinieneś wiedzieć wybierając się z dziećmi na PYRKON [online], ZUCH ➪ Jak być facetem: tatą, mężem i geekiem naraz ✍ blog i komiksy, 21 kwietnia 2017 [dostęp 2020-01-16] (pol.).
 21. Mikołaj Krebs, Pyrkon okiem Filmawki – Relacja z festiwalu [online], Filmawka.pl, 24 maja 2018 [dostęp 2020-01-16] (pol.).
 22. Krzysztof Stanisław Sadowski, Pyrkon – blok literacki – spotkaj fantastycznych pisarzy w Poznaniu – KM [online], Kulturalne Media, 16 kwietnia 2018 [dostęp 2020-01-16] (pol.).
 23. Stan Sakai – światowa legenda komiksu gościem Pyrkonu! ⋆ Pyrkon Fantastyczne Miejsce Spotkań [online], Pyrkon Fantastyczne Miejsce Spotkań, 11 marca 2019 [dostęp 2020-01-16].
 24. Pyrkon: Mini-przewodnik po superbohaterskich atrakcjach [online], HeroNews.pl – Wszystko o Superbohaterach, 17 maja 2018 [dostęp 2020-01-16] (pol.).
 25. Japonia-Online | Japońskie atrakcje na Pyrkonie [online], japonia-online.pl [dostęp 2020-01-16].
 26. a b Łukasz Tymiński, Pyrkon 2018 – relacja | Popbookownik [online], 5 czerwca 2018 [dostęp 2020-01-16] (pol.).
 27. Fantasium Creatium [online], Pyrkon Fantastyczne Miejsce Spotkań [dostęp 2020-01-16].
 28. Fantasium Ludicrum ⋆ Pyrkon Fantastyczne Miejsce Spotkań [online], Pyrkon Fantastyczne Miejsce Spotkań [dostęp 2020-01-16].
 29. Strefa Fabularna ⋆ Pyrkon Fantastyczne Miejsce Spotkań [online], Pyrkon Fantastyczne Miejsce Spotkań [dostęp 2020-01-16].
 30. Strefa Fantastycznych Inicjatyw ⋆ Pyrkon Fantastyczne Miejsce Spotkań [online], Pyrkon Fantastyczne Miejsce Spotkań [dostęp 2020-01-16].
 31. Krewni Pyrkonu [online], Druga Era [dostęp 2020-01-16] (pol.).
 32. Krewni Pyrkonu ⋆ Pyrkon Fantastyczne Miejsce Spotkań [online], Pyrkon Fantastyczne Miejsce Spotkań [dostęp 2020-01-16].
 33. Maskarada ⋆ Pyrkon Fantastyczne Miejsce Spotkań [online], Pyrkon Fantastyczne Miejsce Spotkań [dostęp 2020-01-16].
 34. Maskarada FAQ ⋆ Pyrkon Fantastyczne Miejsce Spotkań [online], Pyrkon Fantastyczne Miejsce Spotkań [dostęp 2020-01-16].
 35. Pyrkon 2004 – Akredytacja. pyrkon.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-10-29)]..
 36. Pyrkon 2004 – News. pyrkon.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-10-29)]..
 37. Pyrkon 2004 – Goście. pyrkon.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-10-29)]..
 38. Pyrkon 2006 – Dojazd. pyrkon.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-10-29)]..
 39. Pyrkon 2006 – Goście. pyrkon.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-10-29)]..
 40. Pyrkon 2007 – Dojazd. pyrkon.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-10-29)]..
 41. Pyrkon 2007 – Goście. pyrkon.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-10-29)]..
 42. Pyrkon 2008 – Czas i miejsce. pyrkon.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-10-29)]..
 43. Pyrkon 2008 – News 02.04. pyrkon.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-10-29)]..
 44. Pyrkon 2008 – Goście. pyrkon.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-10-29)]..
 45. Pyrkon 2008 – Program. pyrkon.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-05-24)]..
 46. Pyrkon 2009 – Czas i miejsce. pyrkon.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-10-30)]..
 47. Pyrkon 2009 – News 01.04. pyrkon.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-10-30)]..
 48. Pyrkon 2009 – Goście. pyrkon.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-05-11)]..
 49. Pyrkon 2010 – Czas i miejsce. pyrkon.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-10-30)]..
 50. Pyrkon 2010 – News 22.04. pyrkon.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-10-30)]..
 51. Pyrkon 2010 – Goście. pyrkon.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-10-30)]..
 52. Pyrkon 2011 – Czas i miejsce. pyrkon.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-10-30)]..
 53. Pyrkon 2011 – News 07.04. pyrkon.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-10-30)]..
 54. Pyrkon 2011 – Goście. pyrkon.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-05-11)]..
 55. Pyrkon 2012 – Czas i miejsce. pyrkon.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-10-29)]..
 56. Pyrkon 2012 – Goście. pyrkon.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-06-09)]..
 57. Pyrkon 2013 – Czas i miejsce. pyrkon.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-03-06)]..
 58. Pyrkon 2013 – News 02.04. pyrkon.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-10-29)]..
 59. Pyrkon 2013 – Goście. pyrkon.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-10-30)]..
 60. Pyrkon 2014 – Czas i miejsce. pyrkon.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-02-01)]..
 61. Pyrkon największy w Europie i wśród największych festiwali fantastyki na świecie – gazeta.pl.
 62. Pyrkon 2014 – Goście. pyrkon.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-02-01)]..
 63. Wpis na profilu w serwisie Facebook 2015-04-29.
 64. a b c https://web.archive.org/web/20160809232350/http://pyrkon.pl/2016/miejsce/ Pyrkon 2016 – Miejsce.
 65. Wpis na profilu w serwisie Facebook 2016-07-28.
 66. Pyrkon 2016 – Goście. pyrkon.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-07-30)]..
 67. https://pyrkon.pl/2017/o-pyrkonie/ 2017-12-02.
 68. Goście – Pyrkon 2017 [online], pyrkon.pl [dostęp 2017-12-03] [zarchiwizowane z adresu 2017-12-03] (pol.).
 69. Czas i miejsce ⋆ Pyrkon Fantastyczne Miejsce Spotkań [online], pyrkon.pl [dostęp 2019-05-01].
 70. Festiwal Fantastyki Pyrkon on Instagram [online], www.instagram.com [dostęp 2022-06-14] (ang.).
 71. Goście – Pyrkon 2018 [online], pyrkon.pl [dostęp 2017-12-03] [zarchiwizowane z adresu 2017-12-03] (pol.).
 72. Festiwal Fantastyki Pyrkon on Instagram [online], www.instagram.com [dostęp 2018-05-23].
 73. https://www.instagram.com/p/Bw_wS1YgYds/
 74. Goście Pyrkonu [online], pyrkon.pl [zarchiwizowane z adresu 2019-04-30].
 75. Pyrkon przeniesiony na 10–12 lipca 2020 [online], www.pyrkon.pl [dostęp 2020-03-18] (pol.).
 76. Pyrkon 2020 odwołany [online], epoznan.pl [dostęp 2020-03-23] (pol.).
 77. Pyrkon przenosi się na lato 2022 [online], www.pyrkon.pl, 13 maja 2021 [dostęp 2021-05-30] (pol.).
 78. Goście Pyrkonu [online], pyrkon.pl [dostęp 2022-06-14].
 79. Znamy datę Pyrkonu 2023! [online], www.pyrkon.pl, 19 czerwca 2022 [dostęp 2022-06-19] (pol.).
 80. Identyfikatory Pyrkonu po raz pierwszy.
 81. Zwycięzcy Identyfikatorów Pyrkonu 2015.
 82. a b c Informator Konwentowy: Konwent Roku/Sezonu. fandom.eu. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-10-29)]..
 83. Katedra – Plebiscyt Fantastyka 2007.
 84. Katedra – Plebiscyt Fantastyka 2008.
 85. Katedra – Plebiscyt Fantastyka 2009.
 86. Katedra – Plebiscyt Fantastyka 2010.
 87. Katedra – Plebiscyt Fantastyka 2011.
 88. Katedra – Plebiscyt Fantastyka 2012.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]