TVXQ

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
동방신기 / TVXQ / 東方神起
Tvxq2.gif
rok 2006, fanmeeting
Rok założenia 2003
Pochodzenie  Korea Południowa
Gatunek k-pop, j-pop, R&B, a cappella
Aktywność od 2003
Wytwórnia płytowa SM Entertainment
Avex Asia (ROC)
Rhythm Zone (Japonia)
GMM Grammy (Tajlandia)
Powiązania BoA
Koda Kumi
Super Junior
SMTown
Obecni członkowie
Max Changmin
U-know Yunho
Byli członkowie
Xiah Junsu
Micky Yoochun
Hero Jaejoong
Strona internetowa

TVXQ - akronim od Tong Vfang Xien Qi (東方神起), to koreański pięcioosobowy zespół muzyczny, powstały pod skrzydłami SM Entertainment. W Korei Południowej są znani również jako Dong Bang Shin Ki lub Dong Bang Shin Gi (동방신기), w Japonii zaś jako Tōhōshinki. TVXQ są jednymi z najpopularniejszych zespołów w Azji, poza Koreą Południową i Japonią sukces odnieśli także w Chinach, Singapurze, Tajlandii i innych krajach.

Nazwę zespołu z każdego języka można przetłumaczyć na polski jako Wschodzący Bogowie Wschodu (ang. Rising Gods of the East).

Obecnie zespół składa się z dwóch członków : Shim Changmina oraz Jung Yuhno. Pozostała trójka po ciężkich i uporczywych procesach z wytwórnią odeszła. Tym samym TVXQ jest duetem.

Skład[edytuj | edytuj kod]

Pierwszym członkiem wybranym do zespołu był Kim Junsu. Był trenowany w SM Entertainment już w wieku 12 lat. Trenował przez 6 lat, po pierwszych trzech latach był już gotowy do debiutu, jednak jego głos uległ zmianom i musiał zacząć ćwiczyć od początku. Po sześciu latach zadebiutował w TVXQ jako Xiah Junsu. Przybrał ten pseudonim, ponieważ chciał osiągnąć sukces nie tylko w Korei, ale w całej Azji. Xiah po koreańsku wymawia się Shee-ah, a Azja - A-shee-ah. Były członek zespołu.

Drugim członkiem zespołu był Jung Yunho. Zajął pierwsze miejsce w konkursie tanecznym. Zanim zgłosił się do castingu był backupowym tancerzem dla Dany, która teraz śpiewa w zespole CSJH The Grace. Jego imię wymawia się tak samo jak imię sceniczne - U-know. Jest liderem grupy.

Kim Jaejoong podczas castingów został uznany najlepiej wyglądającym i najlepiej śpiewającym uczestnikiem. Zadebiutował jako YoungWoong Jaejoong, czyli Hero Jaejoong. Jego manager wybrał mu to imię, bo chciał, aby został idolem branży muzycznej. Były członek zespołu.

Shim Changmin był jednym z najmłodszych osób biorących udział w castingu. Zachwycił jurorów swoim silnym głosem. Dołączył do grupy jako Choikang Changmin. Choikang oznacza po koreańsku najlepszy, najsilniejszy, dlatego też inną wersją jego imienia scenicznego jest Max Changmin.

Rok przed debiutem grupy, jako ostatni dołączył do niej Park Yoochun. Wychowywał się w Seulu, jednak przez ostatnie cztery lata mieszkał w Stanach Zjednoczonych. Jego amerykańskim imieniem było Micky, również jako Micky Yoochun pojawił się na scenie. Były członek zespołu.

Profile obecnych i byłych członków[edytuj | edytuj kod]

Xiah Junsu (odszedł z zepołu w 2009r., współtworzy zespół JYJ)
Imię sceniczne: Xiah Junsu (시아준수)
Prawdziwe imię: Kim Junsu (김준수)
Data Urodzenia: 15.12.1986 (zarejestrowany 1.1.1987)
Miejsce urodzenia: Kyŏnggi
Hobby: Piłka nożna, gra na pianinie

U-know Yunho
Imię sceniczne: U-know Yunho (유노윤호)
Prawdziwe imię: Jung Yunho (정윤호)
Data urodzenia: 6.02.1986
Miejsce urodzenia: Gwangju
Hobby: Muzyka, czytanie, sport, komponowanie

Hero Jaejoong (odszedł z zepołu w 2009r., współtworzy zespół JYJ)
Imię sceniczne: YoungWoong Jaejoong (영웅재중)
Prawdziwe imię: Kim Jaejoong (김재중)
Przed adopcją: Han Jaejoon (한재준)
Data urodzenia: 26.01.1986
Miejsce urodzenia: Ch'ungch'ŏng Południowy
Hobby: Gry komputerowe, gotowanie, komponowanie, gra na pianinie

Max Changmin
Imię sceniczne: ChoiKang Changmin (최강창민)
Prawdziwe imię: Shim Changmin (심창민)
Data urodzenia: 18.02.1988
Miejsce urodzenia: Seul
Hobby: Muzyka, śpiewanie, jedzenie

Micky Yoochun (odszedł z zepołu w 2009r., współtworzy zespół JYJ)
Imię sceniczne: Micky Yoochun (믹키유천)
Prawdziwe imię: Park Yoochun (박유천)
Data urodzenia: 4.06.1986
Miejsce urodzenia: Seul
Hobby: Komponowanie, pisanie piosenek, gra na pianinie, RCar

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Debiut[edytuj | edytuj kod]

TVXQ pojawili się na scenie 26 grudnia 2003 roku podczas wspólnego show piosenkarki BoA i Britney Spears. Ich debiutancką piosenką była popowa, łatwo wpadająca w ucho piosenka Hug, pierwszy singiel. Drugi singiel to The Way U Are. Piosenka ta, w odróżnieniu do poprzedniej, była bardziej w stylu r&b i tanecznym. Zespół znalazł się na samym szczycie koreańskich list muzycznych już 3 miesiące po debiucie. W listopadzie 2004 wydali debiutancki album, Tri-angle. Tytułową piosenkę zaśpiewali razem z BoA i The Trax. W grudniu tego samego roku wydali także mini-album Christmas gift from 동방신기 z kolędami.

2005, Rising Sun[edytuj | edytuj kod]

W 2005 roku TVXQ rozpoczęli karierę w Japonii. Ich oficjalnym debiutem w tym kraju był singiel Stay with me Tonight wydany w kwietniu. Kolejnymi japońskimi singlami były Somebody to Love oraz My Destiny. W tym czasie w Korei wydali drugi album Rising Sun, który zajmował #1 w listach miesięcznych i #4 w rocznych. Album ten został oficjalnie wydany w innych krajach dopiero w 2007 roku. Tydzień po wypuszczeniu płyty na rynek Hero złamał sobie nogę co uniemożliwiło mu tańczenie na występach i nie mógł brać udziału w niektórych występach promocyjnych.
TVXQ wydali także singiel Show me your love razem z Super Junior. Grupa zaczęła także swoją aktorską karierę w Banjun Drama. Pod koniec roku dostali nagrodę za najlepszy teledysk - Rising Sun oraz zdobyli nagrodę People's Choice Award na 2005 Mnet KM Music Video Festival.

2006, trzeci album, trasa w Japonii[edytuj | edytuj kod]

2007, japońska działalność[edytuj | edytuj kod]

2008, trzeci japoński album. powrót do Korei[edytuj | edytuj kod]

Fanclub[edytuj | edytuj kod]

Oficjalny fanclub TVXQ nosi nazwę Cassiopeia, od Gwiazdozbioru Kasjopei w którym znajduje się 5 gwiazd - odpowiada to liczbie członków zespołu. Na klawiaturze komputerowej układ liter 'TVfXQ' przypomina Kasjopeję. Cassiopeia jest największym fanclubem na świecie - liczy ponad 800 000 oficjalnych członków. Nieoficjalni fani nie są wliczani w tę liczbę. Rekord ten został zanotowany w Księdze Rekordów Guinnessa 2008.

Na terenie Japonii TVXQ ma drugi, również oficjalny fanclub "BigEast".

Filmy[edytuj | edytuj kod]

Członkowie zespołu z wyjątkiem śpiewania zajmują się również grą aktorską. W ich filmach realizowane są ich własne pomysły. Grają oni zazwyczaj komedie z wątkami romantycznymi. Zrealizowane przez nich filmy to:

  • Dangerous Love
  • Finding the Lost Time
  • First Love
  • Masked Fencer
  • Tokyo Holiday
  • Unforgettable Love
  • Uninvited Guest
  • Vacation

(Filmy nie są podane w kolejności chronologicznej)

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Albumy wydane w Korei:

Albumy wydane w Japonii:

Mini-albumy:

Albumy Best:

Single wydane w Korei:

Single wydane w Japonii: