TVXQ

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
TVXQ
Ilustracja
TVXQ
Rok założenia 2003
Pochodzenie  Korea Południowa
Gatunek k-pop, j-pop, R&B, electropop
Aktywność od 2003
Wydawnictwo muzyczne SM Entertainment
Avex Asia (ROC)
Rhythm Zone (Japonia)
GMM Grammy (Tajlandia)
Powiązania BoA
Kumi Kōda
Super Junior
SMTown
Obecni członkowie
Max Chang-min
U-know Yunho
Byli członkowie
Kim Jun-su
Park Yoo-chun
Kim Jae-joong
Strona internetowa
Tong Vfang Xien Qi
Nazwa chińska
Pismo uproszczone 东方神起
Pismo tradycyjne 東方神起
Hanyu pinyin Dōngfāngshénqǐ
Nazwa japońska
Kanji 東方神起
Transkrypcja Hepburna Tōhōshinki
Hiragana とうほうしんき
Nazwa koreańska
Hangul 동방신기
Hancha 東方神起
Transkrypcja poprawiona Dongbangsin-gi
Transkrypcja MCR Tongbangsin'gi

TVXQ (akronim od Tong Vfang Xien Qi – 東方神起) – koreański dwuosobowy zespół muzyczny, powstały pod skrzydłami SM Entertainment. W Korei Południowej są znani również jako Dong Bang Shin Ki lub Dong Bang Shin Gi (동방신기), w Japonii zaś jako Tōhōshinki. TVXQ są jednymi z najpopularniejszych zespołów w Azji, poza Koreą Południową i Japonią sukces odnieśli także w Chinach, Singapurze, Tajlandii i innych krajach. Zespół jest jedną z grup muzycznych z największą liczbą sprzedanych egzemplarzy albumów w Korei Południowej, a także zespołem koreańskim z największą liczbą certyfikowanych formatów wydawniczych w Japonii.

Nazwę zespołu z każdego języka można przetłumaczyć na polski jako Wschodzący Bogowie Wschodu (ang. Rising Gods of the East).

TVXQ zadebiutowało jako pięcioosobowy zespół, ale w 2009 roku trzech członków zespołu zdecydowało się na odejście. Od 2011 roku Dong Bang Shin Ki funkcjonuje jako duet.

Skład[edytuj | edytuj kod]

Pierwszym członkiem wybranym do zespołu był Kim Jun-su. Był trenowany w SM Entertainment już w wieku 12 lat. Trenował przez 6 lat, po pierwszych trzech latach był już gotowy do debiutu, jednak jego głos uległ zmianom i musiał zacząć ćwiczyć od początku. Po sześciu latach zadebiutował w TVXQ jako Xiah Junsu. Przybrał ten pseudonim, ponieważ chciał osiągnąć sukces nie tylko w Korei, ale w całej Azji. Xiah po koreańsku wymawia się Shee-ah, a Azja – A-shee-ah. Były członek zespołu.

Drugim członkiem zespołu był Jung Yun-ho. Zajął pierwsze miejsce w konkursie tanecznym. Zanim zgłosił się do castingu był backupowym tancerzem dla Dany, która teraz śpiewa w zespole CSJH The Grace. Jego imię wymawia się tak samo jak imię sceniczne – U-know. Jest liderem grupy.

Kim Jae-joong podczas castingów został uznany najlepiej wyglądającym i najlepiej śpiewającym uczestnikiem. Zadebiutował jako YoungWoong Jaejoong, czyli Hero Jaejoong. Jego manager wybrał mu to imię, bo chciał, aby został idolem branży muzycznej. Były członek zespołu.

Shim Chang-min był jednym z najmłodszych osób biorących udział w castingu. Zachwycił jurorów swoim silnym głosem. Dołączył do grupy jako Choikang Changmin. Choikang oznacza po koreańsku najlepszy, najsilniejszy, dlatego też inną wersją jego imienia scenicznego jest Max Changmin.

Rok przed debiutem grupy, jako ostatni dołączył do niej Park Yoo-chun. Wychowywał się w Seulu, jednak przez ostatnie cztery lata mieszkał w Stanach Zjednoczonych. Jego amerykańskim imieniem było Micky, również jako Micky Yoochun pojawił się na scenie. Były członek zespołu.

Profile[edytuj | edytuj kod]

Obecni
Pseudonim Prawdziwe imię Data urodzenia
Latynizacja Hangul Latynizacja Hangul Hanja
U-know Yunho 유노윤호 Jung Yun-ho 정윤호 鄭允浩 1986-02-066 lutego 1986
Max Changmin (Choikang Changmin) 최강창민 Shim Chang-min 심창민 沈昌珉 1988-02-1818 lutego 1988
Byli
Pseudonim Prawdziwe imię Data urodzenia Uwagi
Latynizacja Hangul Latynizacja Hangul Hanja
Xiah Junsu 시아준수 Kim Jun-su 김준수 金俊秀 1986-12-1515 grudnia 1986 odszedł z zespołu w 2009 r., współtworzy zespół JYJ
Hero Jaejoong (YoungWoong Jaejoong) 영웅재중 Kim Jae-joong
Przed adopcją: Han Jae-joon
김재중
(한재준)
金在中
(韓在俊)
1986-01-2626 stycznia 1986 odszedł z zespołu w 2009 r., współtworzy zespół JYJ
Micky Yoochun 믹키유천 Park Yoo-chun 박유천 金在中 1986-06-044 czerwca 1986 odszedł z zespołu w 2009 r., współtworzy zespół JYJ

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Debiut[edytuj | edytuj kod]

TVXQ pojawili się na scenie 26 grudnia 2003 roku podczas wspólnego show piosenkarki BoA i Britney Spears. Ich debiutancką piosenką była popowa, łatwo wpadająca w ucho piosenka Hug, pierwszy singiel. Drugi singiel to The Way U Are. Piosenka ta, w odróżnieniu do poprzedniej, była bardziej w stylu r&b i tanecznym. Zespół znalazł się na samym szczycie koreańskich list muzycznych już 3 miesiące po debiucie. W listopadzie 2004 wydali debiutancki album, Tri-angle. Tytułową piosenkę zaśpiewali razem z BoA i The Trax. W grudniu tego samego roku wydali także mini-album Christmas gift from 동방신기 z kolędami.

2005, Rising Sun[edytuj | edytuj kod]

W 2005 roku TVXQ rozpoczęli karierę w Japonii. Ich oficjalnym debiutem w tym kraju był singiel Stay with me Tonight wydany w kwietniu. Kolejnymi japońskimi singlami były Somebody to Love oraz My Destiny. W tym czasie w Korei wydali drugi album Rising Sun, który zajmował #1 w listach miesięcznych i #4 w rocznych. Album ten został oficjalnie wydany w innych krajach dopiero w 2007 roku. Tydzień po wypuszczeniu płyty na rynek Hero złamał sobie nogę co uniemożliwiło mu tańczenie na występach i nie mógł brać udziału w niektórych występach promocyjnych.
TVXQ wydali także singiel Show me your love razem z Super Junior. Grupa zaczęła także swoją aktorską karierę w Banjun Drama. Pod koniec roku dostali nagrodę za najlepszy teledysk – Rising Sun oraz zdobyli nagrodę People's Choice Award na 2005 Mnet KM Music Video Festival.

2006, trzeci album, trasa w Japonii[edytuj | edytuj kod]

2007, japońska działalność[edytuj | edytuj kod]

2008, trzeci japoński album. powrót do Korei[edytuj | edytuj kod]

2011 – Powrót jako duet, Keep Your Head Down i Tone[edytuj | edytuj kod]

5 stycznia Yunho i Changmin wypuścili swój pierwszy koreański album 'Keep Your Head Down' jako duet. Album zadebiutował na pierwszym miejscu listy Gaon Albums Chart i utrzymał swoją pozycję przez kolejny tydzień[1]. Ze 230,922 sprzedanymi egzemplarzami do połowy 2011 roku, 'Keep Your Head Down' otrzymał tytuł Albumu Roku za pierwszy kwartał 2011 na Gaon Charts K-Pop Awards[2][3]. Także tytułowy singiel, "Keep Your Head Down " utrzymał silną pozycję na listach przebojów, zdobywając siedem razy pierwsze miejsce w programach muzycznych takich jak Inkigayo, Music Bank i M Countdown. Japońska wersja "Keep Your Head Down", która została wydana w Japonii 26 stycznia 2011 roku, zdobyła wszystkie szczyty list przebojów i została drugim najlepiej sprzedającym się singlem singlem TVXQ w Japonii, zdobywając certyfikat platynowej płyty RIAJ. W marcu 2011 roku wydano repackage 'Keep Your Head Down' z nowym singlem "Before U Go". Singiel ten uplasował się na dziewiątym miejscu na Gaon, czyniąc z 'Keep Your Head Down' trzeci najlepiej sprzedający się album w Korei Południowej w 2011 roku[4].

W czasie promocji 'Keep Your Head Down' Yunho i Changmin po raz pierwszy wypowiedzieli się publicznie o przerwie w działalności zespołu w 2010 roku i zerwaniu z obecnymi członkami JYJ. Według słów Yunho, JYJ weszli w "niezwykle głęboki konflikt" z ich wytwórnią[5], a członków zespołu podzieliły różnice nie do pogodzenia w kwestii poglądów co do ich kariery[6][7]. Changmin dodał, że zespół pracował bardzo ciężko aż do momentu, gdy wydawało się im, że będą mogli w końcu "zbierać owoce [ich] pracy", ale zamiast być szczęśliwymi, musieli z ciężkim sercem wystąpić po raz ostatni razem[8]. JYJ odpowiedzieli, że nie żałują swojej decyzji o opuszczeniu SM Entertainment. Również tekst "Keep Your Head Down" wzbudził kontrowersje i zainteresowanie mediów spekulujących, iż jest to tekst skierowany przeciwko JYJ; jednak TVXQ wyjaśnili, że piosenka ta nie była skierowana do nikogo konkretnego i że podobne domysły pojawiałyby się, nawet jeśli wypuściliby inną piosenkę z innym tekstem. [8][9] Yunho dodał: "Ta piosenka mówi o uczuciach mężczyzny do kobiety, która go opuściła. Czasem może nam się wydawać, że piosenka opowiada dosłownie o naszych własnych doświadczeniach. W tym przypadku interpretacja w zupełności jest zależna od naszych własnych myśli'[10].

W lipcu 2011 roku TVXQ wydali swój trzydziesty drugi japoński singiel "Superstar", który w ciągu miesiąca zyskał status złotej płyty[11]. W okresie od lipca do sierpnia, duet koncertował po Japonii na letniej trasie koncertowej A-Nation organizowanej przez wytwórnię Avex. Na ostatnim zamykającym trasę koncercie w Tokio TVXQ występowali jako ostatni artyści, łamiąc tym samym rekord Ayumi Hamasaki w zamykaniu tego koncertu osiem lat z rzędu. [12] TVXQ byli także pierwszym zagranicznym zespołem zamykającym festiwal. 28 września grupa wydała swój japoński album Tone, który został ich pierwszym japońskim albumem numer jeden. W pierwszym tygodniu sprzedał się w ponad 200 tys. egzemplarzy i w drugim tygodniu zdobył platynową płytę według RIAJ. TVXQ został tym samym drugim zagranicznym artystą w Japonii, który sprzedał ponad 200 tys. egzemplarzy albumu w tydzień; poprzedni rekord należał do Bon Jovi i ich albumu Crush z 2000 roku[13][14].

W ostatnich miesiącach 2011 roku, duet występował na serii festiwali muzycznych na całym świecie. Ich pierwszy występ miał miejsce 3 października na festiwalu Hallyu Dream Concert na stadionie Gyeongju Citizens’ Stadium w Korei Południowej[15][16].9 października TVXQ uczestniczyli w New York Korea Festival w New Jersey, koncercie zorganizowanym przez KBS Global na pamiątkę 20 rocznicy wejścia Korei do ONZ.[17] 23 października TVXQ wystąpili na koncercie SM Town w Nowym Jorku na Madison Square Garden i zdobyli tym samym międzynarodową uwagę mediów[18][19] TVXQ uczestniczyli również w K-pop Muzyka Festival w Sydney w Australii, zorganizowanym przez JK Entertaiment 12 listopada 2011 roku[20][21].

Ich świąteczny japoński singiel "Winter" został wydany 30 listopada. Jedna z piosenek z tego singla, "Winter Rose", została wybrana jako piosenka reklamowa w odcinku Seven & I Holdings „Winter Gift – Tohoshinki (Snow Episode). TVXQ wystąpili w tymże odcinku, którego premiera odbyła się 8 listopada[22]. TVXQ wzięli także udział w kompilacyjnym zimowo- świątecznym albumie wydanym przez SM Ent. „2011 Winter SMTOWN – The Warmest Gift', i wydali piosenkę "Sleigh Ride"[23]. 31 grudnia TVXQ wykonali "Keep Your Head Down" na 62. NHK Kohaku Uta Gassen. To był ich pierwszy występ w Kohaku od rozpadu zespołu, co przykuło uwagę mediów[24].

2012-2013: Przełomowy sukces w Japonii, Catch me, Time i trasy koncertowe[edytuj | edytuj kod]

TVXQ rozpoczęli 2012 rok japońską trasą koncertową Tone na którą bilety zostały wyprzedane w ciągu kilku minut od wydania[25]. Obejmująca w sumie dwadzieścia sześć koncertów w dziewięciu miastach Tone Tour zgromadziła 550 000 widzów, dwa razy więcej niż ich trasa z 2009 roku The Secret Code. TVXQ stali też trzecim artystą zagranicznym, po Michaelu Jacksonie i Backstreet Boys, którzy wystąpili w Tokyo Dome trzy dni pod rząd, przyciągając ponad 165 000 widzów[26][27]. Ilość widzów Tone Tour (550 000) była także największą mobilizacją japońskiej widowni przez koreańskiego artystę w tamtym czasie[26][28]. Rekord ten został pobity także przez TVXQ rok później podczas ich kolejnej trasy Time[29][30]

Wraz z wydaniem ich trzydziestego czwartego japońskiego singla "Still" w marcu 2012 roku, TVXQ został pierwszym zagranicznym artystą, któremu udało się wydać pod rząd dziesięć singli osiągających pierwsze miejsce w rankingach[31]. W lipcu 2012 roku TVXQ zostali pierwszym artystą zagranicznym w Japonii któremu udało się sprzedać ponad 3,1 miliona płyt, tym samym łamiąc ponad dziesięcioletni rekord należący do amerykańskiego duety The Carpenters[32]. Zespół zorganizował też serię spotkań z fanami o nazwie "The Misssion", które przyciągnęły ponad 100.000 fanów[33][34].

TVXQ powrócili do Korei Południowej we wrześniu 2012 roku, aby wypuścić swój szósty koreański album 'Catch Me' i ogłosili swoją pierwszą światową trasę koncertową Live World Tour: Catch Me. 'Catch Me' został wydany w wersji elektronicznej 24 września i 26 września w sklepach w wersji fizycznej[35]. Album ten został drugim albumem wydanym przez Yunho i Changmina i piątym TVXQ który osiągnął numer jeden w rankingach w Korei Południowej, i utrzymał tą pozycję na Gaon Albums Chart przez trzy tygodnie. 26 listopada TVXQ wydali singiel 'Humanoids' z reedycji 'Catch Me' który również zadebiutował na pierwszej pozycji. Dwa dni po wydaniu reedycji SM Entertaiment i JYJ wycofali zarzuty przeciwko sobie, osiągając ugodę i kończąc swój trzyletni spór prawny[36]. W ramach ugody obie strony stwierdziły, że nie będą dłużej interweniować w swoje wzajemne działania, i że kontrakty członków JYJ z SM Entertaiment zakończyły się w lipcu 2009 roku[37].

16 stycznia 2013 roku TVXQ zapowiedzieli na swojej oficjalnej japońskiej stronie wydanie ich szóstego japońskiego album 'Time' na marzec 6. Album stał się ich najszybciej sprzedającym się do tej pory album, sprzedając ponad 277 tysięcy egzemplarzy w miesiąc[38]. Promujący go singiel "Catch Me -If you wanna-", sprzedał się w ilości ponad 137 000 egzemplarzy. Osiągnął też szczyt listy Oricon Weekly Singles Chart, dzięki czemu stali się pierwszym zagranicznym artystą z dwunastoma tytułami na szczycie listy Oricon[39]. W marcu zaproszono ich do wzięcia udziału w specjalnym albumie wydanym w hołdzie dla TRF. Wykonali cover "survival Dance ~ no no cry more ~" i były jedynymi Koreańczyków birącymi udział w tym nagraniu[40][41].

TVXQ ustanowili kilka rekordów podczas trasy Time, która rozpoczęła się w Saitama Super Arena w kwietniu 2013 roku. Duet stał się pierwszym artystą K-popowym, a czwartym artystą zagranicznym, który zorganizował trasę po wszystkich pięciu japońskich Dome[42]. A jako pierwszy zagranicznych artysta muzyczny wystąpili na stadionie Nissan[43]. Trasa przyciągnęła rekordową widownię 850 000 osób i dodatkowe 40.000 ludzi w kinach, gdzie była transmitowana. Trasa zarobiła prawie US $ 93 mln, łamiąc rekord trasy TONE[44].

26-27 grudnia 2013 roku TVXQ zagrali dwa koncerty pod tytułem Time Slip w International Exhibition Center w Ilsanseo-gu, Korei Południowej, które były specjalnym prezentem dla fanów z okazji dziesięciolecia debiutu zespołu[45][46].

Fanclub[edytuj | edytuj kod]

Oficjalny fanclub TVXQ nosi nazwę Cassiopeia, od Gwiazdozbioru Kasjopei w którym znajduje się 5 gwiazd – odpowiada to liczbie członków zespołu. Na klawiaturze komputerowej układ liter 'TVfXQ' przypomina Kasjopeję. Cassiopeia jest największym fanclubem na świecie – liczy ponad 800 000 oficjalnych członków. Nieoficjalni fani nie są wliczani w tę liczbę. Rekord ten został zanotowany w Księdze Rekordów Guinnessa 2008.

Na terenie Japonii TVXQ ma drugi, również oficjalny fanclub "BigEast".

Filmy[edytuj | edytuj kod]

Członkowie zespołu z wyjątkiem śpiewania zajmują się również grą aktorską. W ich filmach realizowane są ich własne pomysły. Grają oni zazwyczaj komedie z wątkami romantycznymi. Zrealizowane przez nich filmy to:

 • Dangerous Love
 • Finding the Lost Time
 • First Love
 • Masked Fencer
 • Tokyo Holiday
 • Unforgettable Love
 • Uninvited Guest
 • Vacation

(Filmy nie są podane w kolejności chronologicznej)

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Albumy wydane w Korei:

Albumy wydane w Japonii:

Mini-albumy:

Albumy Best:

Single wydane w Korei:

Single wydane w Japonii:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. TVXQ (kor.). [dostęp 2016-01-03].
 2. TVXQ (ang.). [dostęp 2016-01-03].
 3. TVXQ (ang.). [dostęp 2016-01-03].
 4. TVXQ (ang.). [dostęp 2016-01-03].
 5. TVXQ (ang.). [dostęp 2016-01-03].
 6. 동방신기 2명으로 컴백한 진짜 이유는? “동방신기 지켜야..”. article.joins.com. [dostęp 2016-01-03].
 7. 동방신기 유노윤호 “JYJ 연락? 받은 적 없다” - 손에 잡히는 뉴스 눈에 보이는 뉴스 - 뉴스엔, www.newsen.com [dostęp 2017-11-27].
 8. a b 동방신기 "극단적인 상황간 것, 서운한 것도 있다" (kor.). 네이트뉴스. [dostęp 2016-01-03].
 9. 동방신기 유노윤호 "'왜'가 디스곡이라고? 개의치 않겠다" [인터뷰 ⑥]. tvdaily.co.kr. [dostęp 2016-01-03].
 10. TVXQ: 'We Will Keep Dong Bang Shin Ki and We Want JYJ to Come Back' (ang.). HanCinema. [dostęp 2016-01-03].
 11. http://www.oricon.co.jp/rank/js/m/2011-07/
 12. 일 “동방신기가 에이벡스 엔딩…놀랍다”. news.naver.com. [dostęp 2016-01-03].
 13. 一般社団法人 日本レコード協会. www.riaj.or.jp. [dostęp 2016-01-03].
 14. TVXQ Breaks Bon Jovi's Record in Japan, Headlines Billboard KPOP Masters Concert | Billboard. Billboard. [dostęp 2016-01-03].
 15. U-Know of Tohoshinki perform onstage during the 2011 Hallyu Dream... (ang.). Getty Images. [dostęp 2016-01-03].
 16. Kpop Star Recent Live Performance Videos | Mwave. mwave.interest.me. [dostęp 2016-01-03].
 17. KBS World | 韓流代表チャンネル | K-POP. www.kbsworld.ne.jp. [dostęp 2016-01-03].
 18. NYers screaming for new wave of K-pop stars. NY Daily News. [dostęp 2016-01-03].
 19. Yahoo Celebrity Singapore. ph.omg.yahoo.com. [dostęp 2016-01-03].
 20. 2011 K-pop Music Festival. The Sydney Morning Herald. [dostęp 2016-01-03].
 21. News and Gossip – Celebrity News – Yahoo7 TV. au.tv.yahoo.com. [dostęp 2016-01-03].
 22. http://toho-jp.net/info/111107.html
 23. SM Artists Come Together for First Winter Album in Four Years. enewsworld.mnet.com. [dostęp 2016-01-03].
 24. http://www9.nhk.or.jp/kouhaku/artists/index.html
 25. 동방신기 日 투어 티켓 전쟁, 암표 가격이 150만원? 10배 폭등: 스포츠조선. sports.chosun.com. [dostęp 2016-01-04].
 26. a b 동방신기 '열도불패'. news.chosun.com. [dostęp 2016-01-04].
 27. Yahoo. Yahoo. [dostęp 2016-01-04].
 28. TVXQ’s Japan Concert Tour Brings in Record Amount. enewsworld.mnet.com. [dostęp 2016-01-04].
 29. TVXQ Completes Second 5-Dome Tour in Japan with Much Success. www.mnetamerica.com. [dostęp 2016-01-04].
 30. TVXQ Sets Another Record in Japan by Wrapping up Japanese Tour. mwave.interest.me. [dostęp 2016-01-04].
 31. 【オリコン】東方神起、海外歌手初のシングル10作目首位 (jap.). ORICON STYLE. [dostęp 2016-01-04].
 32. TVXQ Sets New Record in Japan by Selling Most Singles for Foreign Artist. mwave.interest.me. [dostęp 2016-01-04].
 33. TVXQ sets out to meet 100,000 fans. [dostęp 2016-01-04].
 34. Yahoo Celebrity Singapore. ph.celebrity.yahoo.com. [dostęp 2016-01-04].
 35. 동방신기, 1년 8개월 만에 국내 컴백. news.naver.com. [dostęp 2016-01-04].
 36. JYJ and SM Entertainment Finally Resolve Their Legal Battle, But Is Their Feud Really Over?.... Popdust. [dostęp 2016-01-04].
 37. JYJ-SM 분쟁 합의…SM "재판 끝내는 것 최선"·JYJ "원래 이긴 싸움" (kor.). 네이트뉴스. [dostęp 2016-01-04].
 38. http://toho-jp.net/info/130116.html
 39. http://sg.entertainment.yahoo.com/news/tvxq-sets-a-new-record-on-oricon-weekly-090400955.html
 40. TRF TRIBUTE ALBUM BEST | TRF 20th Anniversary Special Sites. trf.avexnet.or.jp. [dostęp 2016-01-04].
 41. DBSK Joins Ayumi Hamasaki, M-Flo and Others for TRF’s Tribute Album. mwave.interest.me. [dostęp 2016-01-04].
 42. http://kbsworld.kbs.co.kr/entertainment_news/news_view2.html?no=8375&current_page=38&lang=
 43. 네이트 뉴스. news.nate.com. [dostęp 2016-01-04].
 44. 동방신기 1000억 대박…日 열도 'K팝 앓이'. hankyung.com. [dostęp 2016-01-04].
 45. TVXQ! Holds 10th Year Anniversary Concert ‘Time Slip’ in December. BNTNews UK. [dostęp 2016-01-04].
 46. TVXQ to Hold 2-Day Concert Celebrating Ten Years Since its Debut. mwave.interest.me. [dostęp 2016-01-04].