Orłowa (góra)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Orłowa
Ilustracja
Orłowa widziana z Trzech Kopców Wiślańskich (2018)
Państwo  Polska
Województwo  śląskie
Położenie Brenna
Pasmo Beskid Śląski, Karpaty
Wysokość 813 m n.p.m.
Wybitność 145[a][1] m
Położenie na mapie Beskidu Śląskiego
Mapa lokalizacyjna Beskidu Śląskiego
Orłowa
Orłowa
Ziemia49°41′49″N 18°52′42″E/49,696944 18,878333

Orłowa (813 m n.p.m.) - góra w Beskidzie Śląskim, w północnej części Pasma Równicy.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Orłowa jest rozległą górą, oddzieloną od samej Równicy głęboko wciętą przełęczą Beskidek (668 m n.p.m.). Ma kształt potężnego rogalika zwróconego rogami ku południu. Ramię wschodnie i środek owego rogalika leżą w głównym grzbiecie pasma, zaś ramię zachodnie, rozszerzające się na końcu, opada ku dolinom Dobki i Suchej Dobki. Kulminacja znajduje się w środku owego rogalika, w grzbiecie głównym pasma. Wzdłuż wewnętrznego łuku sierpowatego grzbietu ciągną się widokowe polany z rozrzuconymi zabudowaniami osiedla Orłowa. Dawniej znajdował się na nich jeden z największych ustrońskich szałasów.

Z polany szczytowej na Orłowej rozciąga się ładny widok na Równicę oraz Ustroń i Wisłę. Na polanie poniżej szczytu znajdowało się prywatne schronisko górskie - Chata na Orłowej.

Partyzancki „bunkier”[edytuj | edytuj kod]

Na północno-wschodnich zboczach Orłowej znajdują się pozostałości partyzanckiego „bunkra” z czasów II wojny światowej, zwanego „bunkrem w Grapach”. Został zbudowany jesienią 1944 r. przez braci Jaworskich z plutonu Brenna (Okręg Śląski Armii Krajowej) przy pomocy członków radzieckiego oddziału wywiadowczego majora Wasilija Anisimowa, zwanego w Brennej "Szczepanowiczem". Ów bunkier był właściwie zręcznie zamaskowaną ziemianką o wymiarach ok. 3 x 4 m, obecnie już bardzo zniszczoną. W dniach 24 grudnia 1944 - 19 stycznia 1945 r. była ona schroniskiem kilkunastu partyzantów z grupy majora Anisimowa. Została zdekonspirowana na skutek zdrady miejscowego gajowego, kolaborującego z Niemcami. Po trwającej ok. półtorej godziny walce partyzanci przerwali podwójny pierścień wroga i uszli w okoliczne góry.

5 marca 1945 r. w ziemiance w Grapach odbyła się zbiórka ok. 50 partyzantów, którzy następnie pod dowództwem majora Anisimowa przekroczyli front w rejonie Jaworza.

Szlaki turystyczne[edytuj | edytuj kod]

  • szlak turystyczny niebieski - z Równicy - 1.15 godz. (z powrotem 1.15 godz.);
  • szlak turystyczny niebieski - z Trzech Kopców - 1.30 godz. (z powrotem 1.15 godz.);
  • szlak turystyczny zielony - z Ustronia Polany - 1.45 godz. (z powrotem 1.15 godz.);
  • szlak turystyczny zielony - z Wisły Obłaźca - 2 godz. (z powrotem 1.30 godz.) - obecnie zlikwidowany;

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]