Przejdź do zawartości

Organizacja kościoła baptystycznego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Organizacja Kościołów Baptystycznych – Kościoły baptystyczne zorganizowane są na sposób kongregacjonalny. Oznacza to, że każdy lokalny Kościół jest podstawową i w pełni autonomiczną jednostką[1]. Zbory łączą się w większe związki zwane uniami bądź konwencjami – na poziomie regionalnym oraz krajowym.

Unie baptystyczne w związku z kongregacjonalnym ustrojem mają ograniczone uprawnienia, ich głównym celem jest koordynacja działań zborów oraz prowadzenie działalności wykraczającej poza możliwości pojedynczych zborów jak na przykład prowadzenie różnego rodzaju agend czy seminariów teologicznych[2].

Zbór jest jednostką demokratyczną. Jego działalnością kierują duchowni wraz z radą zboru, która natomiast wyłaniana jest przez konferencję zboru w ramach której prawo głosu przysługuje każdemu pełnoprawnemu członkowi zboru[3]. Do uprawnień zboru należy także powoływanie i odwoływanie duchownych – pastorów i diakonów. Pastorzy wybierani mogą być spośród kandydatów zatwierdzonych przez daną unię, spełniających zwykle określone kryteria na przykład ukończenie seminarium[3].

Tradycyjnie w Kościołach baptystycznych wyróżnia się dwa urzędy duchowne; pastorów i diakonów[1].

Pastor to ordynowany duchowny, uprawniony do pełnienia wszystkich funkcji w Kościele. Pastor może pełnić funkcję pastora głównego lub pomocniczego. Pastor winien spełniać określone kryteria jak ukończenie odpowiedniej szkoły czy odbycie stażu jako wikariusz[3]. Pastorami są głównie mężczyźni, choć istnieją unie w których funkcję tę pełnią także kobiety[4].

Diakon to urząd pomocniczy, jego wspomaganie pastora w zadaniach do których nie jest koniecznie potrzebny[3]. Diakoni wybierani są zazwyczaj spośród członków lokalnego zboru[5]. W przypadku funkcji diakona nie ma znaczenia płeć.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b The Baptist Faith and Message, wyd. 2000, Louisville: The Southern Baptist Theological Seminary.
  2. Autonomy and Interdependence. abc-usa.org. [dostęp 2021-06-18]. (ang.).
  3. a b c d Zasadnicze Prawo Wewnętrzne KChB w RP. baptysci.pl. [dostęp 2021-06-18].
  4. Rosalie Beck: Response to “The Ordination of Women Among Texas Baptists” by Ann Miller. bgct.org. [dostęp 2021-06-18]. (ang.).
  5. Two Church Officers: Pastors and Deacons. baptistdistnictives.org. [dostęp 2021-06-18]. (ang.).