Orphan Black

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Orphan Black
Gatunek serialu fantastyka naukowa
dramat
dreszczowiec
Kraj produkcji  Kanada
Oryginalny język angielski
Twórcy Graeme Manson
John Fawcett
Główne role Tatiana Maslany
Dylan Bruce
Jordan Gavaris
Kevin Hanchard
Michael Mando
Évelyne Brochu
Maria Doyle Kennedy
Muzyka tytułowa Two Fingers
Liczba odcinków 40
Liczba serii 4
Produkcja
Produkcja Ivan Schneeberg
David Fortier
Graeme Manson
John Fawcett
Temple Street Productions
BBC America
Bell Media
Muzyka Trevor Yuile
Czas trwania odcinka 43 minuty
Pierwsza emisja
Stacja telewizyjna Kanada Space
Stany Zjednoczone BBC America
Pierwsza emisja 30 marca 2013 – obecnie
Status w produkcji
Oficjalna strona serialu

Orphan Black – kanadyjski serial telewizyjny gatunku science-fiction, stworzony przez scenarzystę Graeme Mansona i reżysera Johna Fawcetta. Główną rolę odgrywa Tatiana Maslany, wcielając się w kilka identycznych kobiet, będących klonami. Fabuła skupia się na postaci Sarah Manning, która poznaje tożsamość jednego ze swoich klonów - Elizabeth Childs, będąc świadkiem jej samobójstwa. Serial porusza kwestie moralne i etyczne związane z klonowaniem człowieka i jego wpływu na osobowość ludzką[1]. Pierwszy odcinek miał premierę 29 marca 2013 roku na Wonder Con w Anaheim w Kalifornii[2][3].

Pierwszy sezon składający się z 10 odcinków zadebiutował 30 marca 2013 na kanale Space w Kanadzie i na BBC America w USA[4]. 2 maja 2013 został zaplanowany drugi sezon, który wyemitowano 19 kwietnia 2014[5][6].

Scenariusz do odcinka By Means Which Have Never Yet Been Tried otrzymał nagrodę Hugo w kategorii najlepsza prezentacja dramatyczna (krótka forma) w 2015 roku[7].

Opis fabuły[edytuj]

Serial rozpoczyna się w momencie, gdy główna bohaterka - Sarah Manning, jest świadkiem samobójstwa łudząco do niej podobnej Beth Childs. Sara znajdująca się w ciężkiej sytuacji życiowej postanawia przejąć jej tożsamość i zawód (detektyw policyjny). Podczas pierwszego sezonu, kobieta odkrywa, że jest jednym z klonów, którym grozi wielkie niebezpieczeństwo. Razem z przybranym bratem Felixem Dawkinsonem oraz sklonowanymi siostrami Alison Hendrix i Cosimą Niehaus odkrywa swoje pochodzenie - naukowy ruch zwany Neolution. Członkowie tego ruchu wierzą, że byty ludzkie mogą używać wiedzy naukowej, by ukierunkować swoją ewolucję jako gatunku. Monitorują klony w celach naukowych. Baza instytucjonalna Neolutionistów jest częścią dużej, wpływowej i bogatej korporacji The Dyad Institute z którym współpracuje klon Rachel Duncan. W międzyczasie, Sarah dowiaduje się, że jest poszukiwana przez policję i sekretną grupę religijną - The Proletheans. Oni z kolei pragną usunąć wszystkie klony, ponieważ uważają je za wynaturzenia. Do tego celu wykorzystują Helenę – siostrę bliźniaczkę Sarah. Sytuacja jeszcze bardziej się komplikuje, gdy zewnętrzny świat dowiaduje się o istnieniu Kiry, córki głównej bohaterki.

Wątki fabularne skupiają się na ciągłej walce Sarah i jej córki z przeciwnościami losu, ale również dotyczą wysiłków każdego z klonów, by nadać sens swojemu pochodzeniu i życiu. Próba kontroli kreacji bytu ludzkiego staje się kluczem i dominującym tematem serialu.

Bohaterowie[edytuj]

Sarah Manning – młoda kobieta przeżywające ciężki okres w życiu. Przejęła tożsamość Beth Childs, po tym jak była świadkiem jej samobójstwa. Planowała ukraść jej oszczędności aby rozwiązać swoje liczne problemy. Nieoczekiwanie odkryła swoje pochodzenie, a tym samym jeszcze bardziej skomplikowała sobie życie. Ma siedmioletnią, biologiczną córkę Kirę, przybranego brata Felixa, siostrę bliźniaczkę Helenę i przybraną matkę Siobhan Sadler. Początkowo Sarah nie chce angażować się w rozwiązanie zagadki dotyczącej klonowania, pragnie jedynie zacząć nowe życie z Kirą oraz Felixem z czasem jednak okazuje się, że sprawa ta nie daje jej spokoju.
Elizabeth „Beth” Childs – detektyw policyjna, która popełnia samobójstwo. Przed rozpoczęciem akcji w serialu odkryła istnienie klonów, co prawdopodobnie doprowadziło ją do chęci odebrania sobie życia.
Alison Hendrix – typowa kobieta z sąsiedztwa. Ma męża, dwójkę adoptowanych dzieci i pozornie idealne życie. Konserwatywna, poukładana, stawiająca rodzinę na pierwszym miejscu jest skłonna do emocjonalnej niestabilności, gdy tylko wychodzi ze swojej strefy komfortu. Ciężko znosi sytuacje w jakiej się znalazła, żyje w ciągłym strachu, że jej genetyczna tajemnica doprowadzi do rozpadu całego życia.
Cosima Niehaus - doktorantka mikrobiologii, bardzo zaangażowana w badania nad sobą oraz swoimi sklonowanymi siostrami. Cierpi na chorobę dróg oddechowych, która jest konsekwencją niedoskonałości w trakcie procesu klonowania. Postać ta została stworzona na wzór Cosimy Herter, naukowej konsultantki serialu. Herter jest doktorantką w University of Minnesota, pracuje nad historią i filozofią biologii[8].
Helena – siostra bliźniaczka Sarah, wychowywana w klasztorze na Ukrainie. Zupełnie zagubiona w kwestii wiary i moralności, zmanipulowana przez członków ruchu Proletheans. Początkowo żyje w przekonaniu, że jest pierwowzorem – jej siostry natomiast to jedynie szatańskie sobowtóry i jej obowiązkiem jest pozbycie się ich. Jest lustrzanym odbiciem Sarah, jej organy zostały stworzone po przeciwnej stronie ciała, w tym serce, jest to rzadki ale niekiedy występujący przypadek u bliźniąt.
Katja Obinger – odkryła istnienie klonów i jako pierwsza zaangażowała się w rozwiązanie tej zagadki. Została jednak zastrzelona przez Helenę karabinem snajperskim. Pod koniec życia cierpiała na chorobę układu oddechowego, która prawdopodobnie jest uwarunkowana genetycznie.
Rachel Duncan - Wychowana przez Neolutionistów po rzekomej śmierci jej adopcyjnych rodziców Ethana i Susan Duncan. Pracuje jako wysoko postawiony urzędnik w Dyad Institute. Potocznie nazywana jest „Proklonem”. Jako jedyna od początku zdawała sobie sprawę ze swojego pochodzenia.
Jennifer Fitzsimmons - Nauczycielka i trenerka pływania z Midwest, która cierpi na schorzenie dróg oddechowych, podobne do Katji i Cosimy. Była leczona w Dyad Institute i poproszono ją o udokumentowanie związanych z tym doświadczeń w postaci video-dziennika. Przegrywa walkę z chorobą.
Aryanna Giordano – prawdopodobnie zginęła, przed rozpoczęciem serialu.
Janika Zingler – prawdopodobnie zginęła, przed rozpoczęciem serialu.
  • Jordan Gavaris jako Felix „Fee” Dawkins, przybrany brat Sarah i jej współpracownik. Określa się jako współczesny artysta, po zmroku zmienia swoją profesję – jest męską prostytutką.
  • Dylan Bruce jako Paul Dierden, były najemnik wojskowy, który został wmanewrowany przez szantaż w bycie „monitorem” Beth. Po odkryciu jej śmierci i tego, że Sarah się pod nią podszywa, postanawia chronić Sarah. Uniemożliwia mu to jednak Dyad Institute na czele z Rachel.
  • Kevin Hanchard jako Detektyw Arthur "Art" Bell, partner policyjny Beth. Był w niej potajemnie zakochany.
  • Michael Mando jako Viktor „Vic” Schmidt, agresywny były chłopak Sarah. Dążąc do zmiany swojego życia staje się informatorem policyjnym i z tego powodu zaprzyjaźnia z Alison podczas odwyku.
  • Évelyne Brochu jako dr Delphine Cormier, monitor Cosimy, jej dziewczyna i współpracowniczka naukowa.
  • Maria Doyle Kennedy jako Siobhan Sadler "Pani S", przybrana matka Felixa i Sarah. Podczas nieobecności Sarah opiekuje się jej córką Kirą. Od początku ma świadomość istnienia klonów. Była zaangażowana w projekt „LEDA” który zapoczątkował ich istnienie.

Spis odcinków[edytuj]

Sezon Liczba odcinków Premiera sezonu Finał sezonu
1 10 30 marca 2013 1 czerwca 2013
2 10 19 kwietnia 2014 21 czerwca 2014
3 10 18 kwietnia 2015 20 czerwca 2015
4 10 14 kwietnia 2016

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]