James Frain

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
James Frain
ilustracja
Data i miejsce urodzenia 14 marca 1968
Leeds, w hrabstwie Yorkshire, Anglia, Wielka Brytania
Zawód aktor, reżyser

James Frain (ur. 14 marca 1968 w Leeds, w hrabstwie Yorkshire, w Wielkiej Brytanii) – brytyjski aktor i reżyser filmowy, teatralny i telewizyjny.

Życiorys[edytuj]

Jest najstarszym spośród ośmiorga dzieci maklera giełdowego i nauczycielki. Dorastał w Essex. Jako nastolatek występował w amatorskich produkcjach, które także reżyserował i pisał do nich scenariusze. W latach 1987-90 studiował na wydziale dramatu na Uniwersytecie Wschodniej Anglii w Norwich, gdzie otrzymał licencjat. W latach 1990-93 naukę kontynuował w londyńskiej Central School of Speech and Drama. Po gościnnym występie w serialu ITV Żołnierz żołnierz (Soldier Soldier, 1993) w roli podporucznika Gilesa Chapmana i telewizyjnym dramacie kryminalnym ITV Główny podejrzany 3 (Prime Suspect 3, 1993) jako chłopak do wynajęcia z Helen Mirren i Davidem Thewlisem. Zadebiutował na dużym ekranie rolą Petera Whistlera, studenta Uniwersytetu Oksfordzkiego w melodramacie Richarda Attenborough Cienista dolina (Shadowlands, 1993) u boku Anthony'ego Hopkinsa i Debry Winger.

W miniserialu BBC Piraci (The Buccaneers, 1995) opartym na powieści Edith Wharton zagrał obelżywego arystokratę. W dramacie Nic własnego (Nothing Personal, 1995) wystąpił jako prostolinijny przywódca zmilitaryzowanej grupy protestantów w Irlandii Północnej. W dramacie historycznym HBO Rasputin (1996) z tytułową rolą Alana Rickmana zagrał postać Feliksa Jusupowa, rosyjskiego arystokraty, znanego z udziału w zabójstwie Rasputina. W telewizyjnym dramacie BBC/Canal+ Młyn nad Flossą (The Mill On The Floss, 1997) był sympatią Maggie Tulliver (Emily Watson). Zagrał tytułowego bohatera szekspirowskiego Makbeta w filmie Makbet na majątku (Macbeth on the Estate, 1997). Pojawił się potem w biograficznym dramacie historycznym Elizabeth (1998) z Cate Blanchett jako dwuznaczny hiszpański ambasador, biograficznym dramacie muzycznym Hilary i Jackie (Hilary and Jackie, 1998) w roli argentyńskiego charyzmatycznego pianisty, thrillerze Uwikłany (Reindeer Games, 2000) z Benem Affleckiem i Charlize Theron oraz komediodramacie Gdzie serce twoje (Where the Heart Is, 2000) z Natalie Portman i Ashley Judd. Kreacja Gustave Sonnenscheina, młodszego brata Ignatza (Ralph Fiennes), szalonego rewolucjonisty, pełnego zapału i energii w dramacie Istvána Szabó Kropla słońca (A Napfeny ize/Sunshine, 1999) przyniosła mu nominację do kanadyjskiej nagrody Genie.

Wystąpił w szeregu brytyjskich przedstawień teatralnych, z zespołem Royal Shakespeare Company i na West Endzie, m.in. w spektaklu Król Lear (2002).

W 2004 roku poślubił Martę Cunningham.

Wybrana filmografia[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]