Pinokio (film 1940)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pinokio
Pinocchio
Pinokio
Gatunek animacja
fantasy
Data premiery Ziemia 7 lutego 1940
Stany Zjednoczone 23 lutego 1940
Polska 1962
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
Język angielski
Czas trwania 88 min
Reżyseria Ben Sharpsteen
Hamilton Luske
Scenariusz Ted Sears
William Cottrell
Otto Englander
Erdman Penner
Joseph Sabo
Webb Smith
Aurelius Battaglia
Główne role Dickie Jones
Cliff Edwards
Christian Rub
Muzyka Leigh Harline
Paul J. Smith
Scenografia John Hubley
Produkcja Walt Disney
Wytwórnia Walt Disney Productions
Dystrybucja Stany ZjednoczoneRKO Radio Pictures

Polska Rzeczpospolita LudowaCentrala Rozpowszechniania Filmów (kino)
PolskaImperial Entertainment (VHS, DVD)
PolskaCD Projekt (DVD, Blu Ray)PolskaGalapagos Films (Blu Ray)

Budżet 2 289 247 USD
Przychody brutto 84 254 167 USD
Kadr z filmu

Pinokio (ang. Pinocchio) – amerykański film animowany wytwórni filmowej Disney zrealizowany na podstawie powieści Carlo Collodiego o tym samym tytule. Jest to drugi pełnometrażowy film animowany Disneya. Otrzymał bardzo pozytywne i entuzjastyczne recenzje; serwis Rotten Tomatoes przyznał mu najwyższy wynik 100%[1].

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Stary snycerz imieniem Gepetto rzeźbi drewnianą marionetkę, którą nazywa Pinokio. Gdy wieczorem widzi za oknem spadającą gwiazdę, wypowiada życzenie, by marionetka ożyła i stała się prawdziwym chłopcem. W czasie gdy Gepetto spał, Błękitna Wróżka ożywia Pinokia, mówiąc mu, że jeśli będzie „odważny, prawdomówny i nie samolubny”, z drewnianej marionetki stanie się prawdziwym chłopcem. Żeby Pinokiu łatwiej było odróżnić dobro od zła, Wróżka przydziela mu Hipolita Świerszcza jako osobistego opiekuna i strażnika mającego zastąpić mu sumienie i pilnować, żeby nie zszedł na złą drogę.

Gepetto nie posiadał się z radości, gdy odkrył, że jego życzenie się spełniło, i następnego dnia posłał Pinokia do szkoły. Jednak Pinokio napotkał na drodze antropomorficznych Lisa i Kota, którzy postanawiają wykorzystać Pinokia dla własnych korzyści, mamiąc go obietnicą przyszłej sławy, którą miałby osiągnąć jako aktor teatralny. Przekonują go, by zamiast iść do szkoły, przyłączył się do kukiełkowego teatru.

Dyrektor teatru, Stromboli, osiąga dzięki niemu sukces i zarabia dużo pieniędzy (część z nich daje później Lisowi i Kotu za podesłanie mu Pinokia), jednak gdy Pinokio chce wracać na noc do domu, Stromboli zamyka go w klatce dla ptaków, żeby zawsze mieć go „pod ręką” jako swoją największą atrakcję i grozi, że gdy Pinokio będzie zbyt stary, by występować w teatrze, przyda mu się na podpałkę. Świerszcz dotarł do Pinokia, jednak nie potrafił go uwolnić. Wówczas zjawia się Błękitna Wróżka i pyta Pinokia, dlaczego nie posłuchał Gepetta i nie poszedł do szkoły. Pinokio wstydzi się powiedzieć prawdę i kłamie, opowiadając zmyśloną historię, w związku z czym jego nos rośnie. Po chwili przyrzeka być odtąd prawdomównym i dobrym, i Wróżka uwolniła go, przywracając jednocześnie jego nos do pierwotnej formy, zastrzegając jednak, że pomaga mu po raz ostatni.

W tym czasie Lis i Kot rozmawiają w karczmie z podstępnym woźnicą, który obiecuje im zapłacić dużo pieniędzy, jeśli znajdą mu głupich, małych niegrzecznych chłopców, których mógłby zabrać na Wyspę Radości. Wkrótce ponownie spotykają Pinokia będącego w drodze do domu po ucieczce od Stromboliego. Przekonują go, że jest chory i że musi się udać na wypoczynek na Wyspie Radości. W drodze na Wyspę Pinokio zaprzyjaźnia się z nowo poznanym chłopcem o imieniu Knot, który z czasem zaczął wywierać na Pinokia zły wpływ, proponując mu (ku przerażeniu Świerszcza) palenie cygar, picie piwa i gry hazardowe. Świerszcz odkrył, że woźnica rzucił na wyspę klątwę sprawiającą, że niegrzeczni chłopcy zmieniają się w osły, których następnie woźnica sprzedawał do pracy w kopalniach soli. Jiminy biegnie ostrzec Pinokia ile sił w nogach, Knot zmienia się w osła, Pinokio też się zmienia, ale w ostatniej chwili udaje mu się uciec z oślimi jedynie uszami i ogonem.

Wrócił do domu, który jednak okazał się być pusty. Z listu zrzuconego na próg domu za sprawą Błękitnej Wróżki dowiedział się, że Gepetto wyruszył w morze wraz ze swoim kotem Figaro i złotą rybką Cleo, i że został wraz z nimi połknięty przez olbrzymiego wieloryba. Postanowił go ratować i skoczył na dno morza wraz ze Świerszczem, po czym został połknięty przez wieloryba, w którego brzuchu odnalazł swojego ojca. Obmyśla plan ucieczki: zbudowanie tratwy oraz rozpalenie ogniska i zmuszenie wieloryba do kichnięcia przez podrażnienie go dymem. Plan się powiódł, ale rozwścieczony wieloryb rzucił się w pogoń za tratwą Gepetta i Pinokia, rozbijając ją. Pinokio odmówił porzucenia Gepetta i dociągnął go w bezpieczne miejsce w jaskini pod klifem zaraz przed atakiem wieloryba. Wielka fala wywołana przez wieloryba wymyła Gepetta i Pinokia na plażę, jednak Pinokio zginął rozbijając się o skały. Gepetto zabiera jego ciało do domu i opłakuje go, jednak Błękitna Wróżka zdecydowała, że Pinokio wykazał się odwagą i poświęceniem, ożywia go z powrotem i zmienia w prawdziwego chłopca, ku wielkiej radości Gepetta, Figara, Cleo i Hipolita. Wróżka nagradza Świerszcza złotą odznaką w kształcie gwiazdy w dowód uznania za dobre ukierunkowanie Pinokia.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Wersja polska[edytuj | edytuj kod]

Wersja polskaStudio Opracowań Filmów w Łodzi
ReżyseriaMirosław Bartoszek
Redakcja tekstu

Teksty piosenekWłodzimierz Krzemieński
Operator dźwiękuGrzegorz Sielski
Montaż dźwiękuHenryka Gniewkowska
Udział wzięli:

i inni.

Wpływ na inne filmy[edytuj | edytuj kod]

  • W tym filmie po raz pierwszy pojawia się kot Figaro, który później występował w wielu krótkometrażowych filmach Disneya z Myszką Miki i Myszką Minnie oraz psem Pluto.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]