Osiedle Zamczysko (Zamość)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Herb Zamościa Osiedle Zamczysko
Dzielnica Zamościa
Państwo  Polska
Województwo  lubelskie
Miasto Zamość
Wysokość 210 m n.p.m.
Nr kierunkowy (+48) 84
Kod pocztowy 22-400
Tablice rejestracyjne LZ
Plan Zamczyska
Plan Zamczyska
Położenie na mapie Zamościa
Mapa lokalizacyjna Zamościa
Osiedle Zamczysko
Osiedle Zamczysko
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Osiedle Zamczysko
Osiedle Zamczysko
Położenie na mapie województwa lubelskiego
Mapa lokalizacyjna województwa lubelskiego
Osiedle Zamczysko
Osiedle Zamczysko
Ziemia50°42′00″N 23°14′49″E/50,699972 23,246806
Portal Portal Polska

Osiedle Zamczysko w Zamościu – jedna z szesnastu dzielnic (jednostek), na jakie podzielone jest miasto Zamość. Jest położona w jego południowej części.

Jest to jedna z największych zamojskich dzielnic, ale sama zabudowa stanowi niewielki udział w jej powierzchni, a skupia się w południowej części (skrzyżowanie ulic: Lipska i Źródlana), gdzie znajduje się niewielkie osiedle o tej samej nazwie. Zdecydowana przewaga przypada tu na domy jednorodzinne, poza którymi jest także kilka (6) bloków wielorodzinnych.

Główną ulicą tego osiedla, ul. Lipską, przebiega droga wojewódzka nr 849.

Nazwa tego niewielkiego osiedla jest związana z historią miasta. W I połowie XVII wieku znajdowała się tu rezydencja Tomasza Zamoyskiego, II ordynata, jaka została zniszczona podczas najazdu Kozaków w 1648 roku. Obecnie w jej miejscu wznosi się niewielkie, sztucznie usypane wzgórze.

Nie funkcjonuje tu żaden obiekt oświaty. Podobnie w przypadku kościołów.

Bardzo duży udział w powierzchni tej dzielnicy przypada na tereny zielone i inne elementy środowiska przyrodniczego: znajduje się tu kilka ogrodów działkowych, rozległe łąki oraz jedyny w Zamościu las (komunalny). Występują tu zwierzęta chronione, takie jak m.in.: rzekotka drzewna, ślimak żółtawy, kumak czy traszki. Teren na wschód od zabudowy ul. Lipskiej po rzekę Łabuńkę zajmuje obszar specjalnej ochrony NATURA 2000 ("Dolina Górnej Łabuńki"), jaki ciągnie się od południowego wschodu i jest miejscem występowania ponad 20 gatunków ptaków, wśród których trzy posiadają swoje ostoje[1].

Ważniejsze obiekty na terenie tej dzielnicy to zalew miejski, ważne miejsce dla wypoczynku w mieście. Podzielony jest groblą na dwa zbiorniki (przeznaczone na kąpielisko oraz do hodowli ryb i wędkarstwa), o łącznej powierzchni ok. 18 ha. Powstał w latach 1961-63, choć jeszcze do I połowy XIX wieku znajdował się tu znacznie większy zbiornik wodny o nazwie Wielka Zalewa, jaki sięgał po południowe mury ówczesnego Zamościa.

W jej granicach, na północ od zalewu, mieści się Rotunda Zamojska, fragment dawnej twierdzy Zamość, jaka powstała w XIX wieku. Z rotundą wiąże się zwłaszcza okres II wojny światowej i hitlerowskiej okupacji, kiedy funkcjonowała jako miejsce aresztowań, a nawet egzekucji.

Fragment północnej granicy dzielnicy ciągnie się wzdłuż ulicy Szczebrzeskiej, przy której biegnie linia kolejowa ze stacją Zamość. Inne ważniejsze obiekty na terenie tej dzielnicy to Ośrodek Ruchu Drogowego (obok Rotundy), dom dziecka, kilka obiektów usługowych (motoryzacyjne, zajazd) przy głównej ulicy Lipskiej oraz boisko i strzelnica na zachód od zalewu.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • A. Kędziora, Encyklopedia miasta Zamościa, Chełm, Towarzystwo Opieki nad Zabytkami, 2000;