Przejdź do zawartości

Ostatni smok (film 1996)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ostatni smok
Dragonheart
Gatunek

przygoda
fantasy

Data premiery

31 maja 1996
6 grudnia 1996 (Polska)

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Język

angielski

Czas trwania

103 min

Reżyseria

Rob Cohen

Scenariusz

Charles Edward Pogue, Patrick Read Johnson

Główne role

Dennis Quaid
Sean Connery
David Thewlis
Pete Postlethwaite
Dina Meyer

Muzyka

Randy Edelman

Zdjęcia

David Eggby

Scenografia

Ján Svoboda, Giorgio Desideri, Benjamín Fernández

Kostiumy

Anna Biedrzycka-Sheppard, Thomas Casterline

Montaż

Peter Amundson

Produkcja

Raffaella De Laurentiis

Wytwórnia

Universal Pictures

Dystrybucja

Universal Pictures

Strona internetowa

Ostatni smok (ang. Dragonheart) – amerykański film fantasy z 1996 roku w reżyserii Roba Cohena.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Rok 984. Einon, syn zmarłego saskiego króla zostaje poważnie ranny podczas chłopskiego buntu. Na prośbę jego celtyckiej matki, smok oddaje chłopcowi połowę własnego serca. Mówi jednak, że Einon ma zostać wychowany na dobrego króla. Rycerz i mentor Einona – Anglik Bowen obiecuje dopilnować, by jego wychowanek nauczył się starego kodeksu rycerskiego. Niestety, chłopak staje się jeszcze bardziej zły niż zmarły ojciec. Wówczas Bowen uważając, że to wpływ smoka, przysięga zemstę na smokach i staje się ich zabójcą.

Dwanaście lat później, gdy Bowen zabija już prawie wszystkie i dociera do ostatniego smoka – Draco, ten zawiera z nim układ. Razem napadają na wsie i oszukują mieszkańców wyłudzając pieniądze. Kara, jedna z mieszkanek wsi chce zabić Einona, który zmusił chłopów do odbudowy rzymskiej fortecy jako swojego nowego zamku. Zostaje uwięziona, lecz uwalnia ją Aislinn. Kara oddana przez wieś w ofierze smokowi odkrywa przekręt Bowena i Draco, którzy ratują ją przed nadciągającym Einonem. Ten wyjawia, że nigdy nie traktował poważnie kodeksu rycerskiego i zawsze był okrutnikiem. Widząc, że Bowen jest jednym z niewielu honorowych ludzi Kara chce przekonać go, by stanął przeciw Einonowi. Bowen pozbawiony przez lata złudzeń odmawia.

W ruinach Avalonu Draco mówi, że smoki muszą zasłużyć na pójście do nieba, inaczej dusza grzesznego smoka zniknie, jakby nigdy nie istniała. Wyjawia też, iż to on oddał połowę serca Einonowi. W ten sposób chciał ratować go przed złem i go odmienić, a tym samym zasłużyć sobie na pójście do nieba. Wiedząc, że zgrzeszył smok boi się śmierci, ponieważ nie wie, czy jego dusza po prostu zniknie, czy może pójdzie do nieba. Wraz z Draco, Karą, mnichem Gilbertem i mieszkańcami Bowen napada na zamek. Okazuje się jednak, że Einona nie można zabić, dopóki przy życiu pozostaje Draco. Jednak by ratować królestwo, Draco prosi Bowena by go zabił, tak aby zginął także Einon. Jego przyjaciel z bólem serca czyni to, co smok nakazał. Draco i Einon giną. Dusza smoka idzie do nieba świecąc z innymi gwiazdami z gwiazdozbioru smoka.

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Nagrody w 1997[edytuj | edytuj kod]

Nominacje w 1997[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]