Ostatnie tango w Paryżu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ostatnie tango w Paryżu
Last Tango in Paris
Gatunek dramat erotyczny
Data premiery Ziemia 14 listopada 1972
Kraj produkcji  Francja
 Włochy
Język francuski
angielski
Czas trwania 136 minut
Reżyseria Bernardo Bertolucci
Scenariusz Bernardo Bertolucci, Franco Arcalli
Główne role Marlon Brando
Maria Schneider
Jean-Pierre Léaud
Muzyka Gato Barbieri
Zdjęcia Vittorio Storaro
Scenografia Philippe Turlure, Maria Paola Maino, Ferdinando Scarfiotti
Kostiumy Gitt Magrini
Montaż Franco Arcalli, Roberto Perpignani
Produkcja Alberto Grimaldi
Budżet ok. 1,25 mln dolarów

Ostatnie tango w Paryżu (ang. Last Tango in Paris / fr. Le Dernier Tango à Paris) – film fabularny francusko-włoski z 1972 w reżyserii Bernardo Bertolucciego.

Film wywołał skandal z powodu śmiałych scen erotycznych. Scenariusz napisali Bernardo Bertolucci, Franco Arcalli i Agnès Varda, wyreżyserował go Bertolucci, a twórcą ścieżki dźwiękowej był jazzman Gato Barbieri.

Obsada[edytuj]

Opis fabuły[edytuj]

Paul liczy sobie 45 lat, starzeje się, łysieje i siwieją mu włosy, zaczyna tyć. Jego żona popełniła samobójstwo podcinając sobie żyły w wannie. Będąc w szoku i załamaniu po odejściu żony Paul spotyka się z 20-letnią Jeanne. Jeanne jest młodą, atrakcyjną kobietą, która ma wyjść wkrótce za mąż. Razem spędzają trzy dni uprawiając brutalny, perwersyjny seks. Według planu Paula ma być on pozbawiony zobowiązań. Nie rozmawiają ze sobą o tym co jest na zewnątrz, o czym myślą, kim są. W ich prawie pustym mieszkaniu istnieją tylko oni dwoje. Jednak Paul przywiązuje się do młodej Jeanne. Gdy się rozstają, odnajduje ją ponownie i zabiera do eleganckiego baru tango. Jeanne nie chce jednak wracać do swojego byłego kochanka i ucieka przed nim. Paul goni ją aż do jej mieszkania, gdzie Jeanne zastrzeli go w samoobronie.

Kontrowersje[edytuj]

We Włoszech zabroniono dystrybucji filmu, wszystkie kopie oficjalnie zniszczono, a sąd pozbawił reżysera praw obywatelskich na 5 lat i skazał na 4 miesiące aresztu w zawieszeniu. Po wielu latach cofnięto cenzurę, a film wszedł do kin w lekko tylko skróconej wersji (Bertolucci na szczęście zachował kopię). W USA dostał najwyższą kategorię wiekową – „X” i dopiero w 1997 zmieniono ją na „NC-17”.

Maria Schneider, która zagrała główną rolę żeńską, musiała odbyć kurację w szpitalu psychiatrycznym. Nigdy więcej już się nie odezwała do reżysera Bertolucciego, który ekranizował część własnych fantazji erotycznych.

Nominacje[edytuj]

  • Nominacja do Oscara dla Marlona Brando jako najlepszego aktora pierwszoplanowego i Bernarda Bertolucciego jako najlepszego reżysera (1974).
  • Nominacja do Złotego Globu dla najlepszego dramatu i Bernarda Bertolucciego jako najlepszego reżysera (1974).
  • Nominacja do nagrody BAFTA dla Marlona Brando jako najlepszego aktora pierwszoplanowego (1974).
  • Nominacja do nagrody DGA dla Bernarda Bertolucciego za najlepsze osiągnięcie reżyserskie w filmie fabularnym (1974).
  • 48. miejsce na liście 100 najlepszych amerykańskich melodramatów wszech czasów (2002).

Linki zewnętrzne[edytuj]