Przejdź do zawartości

Wiek XX (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wiek XX
Novecento
ilustracja
Gatunek

dramat, historyczny, wojenny, romans

Data premiery

15 sierpnia 1976

Kraj produkcji

Włochy
Francja
RFN

Język

włoski

Czas trwania

318 minut

Reżyseria

Bernardo Bertolucci

Scenariusz

Bernardo Bertolucci
Franco Arcalli
Giuseppe Bertolucci

Muzyka

Ennio Morricone

Zdjęcia

Vittorio Storaro

Scenografia

Ezio Frigerio
Gianni Quaranta
Maria Paola Maino
Gianni Silvestri

Kostiumy

Gitt Magrini

Montaż

Franco Arcalli

Produkcja

Alberto Grimaldi

Dystrybucja

20th Century Fox

Budżet

$9 000 000

Wiek XX (oryg. Novecento) – film z 1976 roku, w reżyserii Bernarda Bertolucciego.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Dwóch chłopców urodziło się tego samego dnia – 27 stycznia 1901 roku, w dniu śmierci Giuseppe Verdiego, w posiadłości ziemskiej w Emilii-Romanii we Włoszech. Alfredo to syn właściciela majątku, a Olmo jest nieślubnym dzieckiem w licznej rodzinie chłopów, dzierżawców, związanej z gospodarstwem. Chłopcy razem dorastają, stopniowo zdając sobie sprawę ze swojego odmiennego statusu społecznego.

Alfredo jest sterroryzowany przez ojca, bogacza bliskiego kręgom faszystowskim, chciałby żyć bardziej beztrosko. Pozwala, by faszystowski kierownik gospodarstwa Attila (członek Czarnych Koszul) brutalnie traktował chłopów. Wobec tych niesprawiedliwości Olmo, zachęcany przez narzeczoną nauczycielkę, rozpoczyna działalność socjalistyczną i organizuje opór przeciw faszystom.

Losy tych dwóch mężczyzn rozgrywają się na tle historii Włoch, postępu technicznego, pierwszej wojny światowej, rozwoju socjalizmu, a następnie faszyzmu (squadristi). Film kończy się, gdy druga wojna światowa przynosi zwycięstwo chłopów nad faszystami. W epilogu Attila zostaje zabity przez chłopów. Alfredo jest sądzony za współpracę z reżimem, ale zostaje oszczędzony. Olmo zwraca się bezpośrednio do widzów i ogłasza, że symboliczny posiadacz ziemski umarł.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]