Osuna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Osuna
ilustracja
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo

 Hiszpania

Wspólnota autonomiczna

 Andaluzja

Zarządzający

Rosario Andújar Torrejón

Populacja 
• liczba ludności


ok. 17 tys.

Kod pocztowy

41640

Tablice rejestracyjne

SE

Położenie na mapie Andaluzji
Mapa konturowa Andaluzji, w centrum znajduje się punkt z opisem „Osuna”
Położenie na mapie Hiszpanii
Mapa konturowa Hiszpanii, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Osuna”
Ziemia37°14′N 5°06′W/37,233333 -5,100000
Strona internetowa

Osuna – miasto w Andaluzji, w prowincji Sewilla; ok. 17 tys. mieszkańców.

W 2014 roku w mieście kręcono części piątego sezonu Gry o tron HBO.

Historia miasta[edytuj | edytuj kod]

Założona przez Iberów osada Urso, została przyłączona do Rzymu w II wieku p.n.e.; gdy w 49 roku p.n.e. doszło do wojny domowej Pompejusza z Cezarem, mieszkańcy Osuny opowiedzieli się za tym pierwszym, stając się najdłużej broniącą się fortecą zwolenników Pompejusza na Płw. Iberyjskim. Następnie w dobie Cesarstwa Rzymskiego zostało przekształcone w garnizon. Po okresie panowania arabskiego, Oxuna (arabska nazwa) została zdobyta przez chrześcijan w 1239 roku. W wieku XVI zaczyna się trwający dwa stulecia okres dynamicznego rozwoju i prosperity miasta, związany z działalnością w nim hrabiów de Girón (od 1562 książęta Osuna). Byli oni fundatorami Colegiata de Santa María de la Asunción, uniwersytetu (1549) oraz wielu innych budowli.

Najważniejsze zabytki[edytuj | edytuj kod]

José de Ribera, Ukrzyżowanie, Colegiata de Santa María de la Asunción, ok. 1620
José de Ribera, Święty Sebastian, Colegiata de Santa María de la Asunción, ok. 1620
  • Colegiata de Santa María de la Asunción – kolegiata zbudowana około 1530 roku, mauzoleum książąt Osuna; w zakrystii znajdują się cztery obrazy José de Ribery
  • Monasterio de la Encarnación – założony w 1549 roku klasztor karmelitanek bosych z krużgankami zdobionymi barokowymi azulejos z przedstawieniami pór roku, zmysłów, scen polowań i wojennych. Wewnątrz muzeum eksponuje bogaty zbiór rzeźb Dzieciątka Jezus.
  • Antigua Cilla del Cabildo – spichlerz zbudowany w 1773 roku. Fronton nad portalem wejściowy ozdobiony reliefem z przedstawieniem Giraldy oraz świętymi Justyną i Rufiną.
  • Palacio de los Condes de la Gomera – wyróżnia się pełną zawijasów fasadą z żółtymi gzymsami, czarnymi kratami w oknach oraz gargulcami w kształcie armat.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Brigitte Hintzen-Bohlen: Sztuka i Architektura – Andaluzja. Warszawa: Wydawnictwo Philip Wilson, 2008, s. 144–147. ISBN 978-3-8331-5106-4.