Osuna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Osuna
Ilustracja
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo  Hiszpania
Wspólnota autonomiczna  Andaluzja
Zarządzający Rosario Andújar Torrejón
Populacja 
• liczba ludności

ok. 17 tys.
Kod pocztowy 41640
Położenie na mapie Andaluzji
Mapa lokalizacyjna Andaluzji
Osuna
Osuna
Położenie na mapie Hiszpanii
Mapa lokalizacyjna Hiszpanii
Osuna
Osuna
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Osuna
Osuna
Ziemia 37°14′00″N 5°06′00″W/37,233333 -5,100000
Portal Portal Hiszpania

Osuna - miasto w Andaluzji, w prowincji Sewilla; ok. 17 tys. mieszkańców.

Historia miasta[edytuj]

Założona przez Iberów osada Urso, została przyłączona do Rzymu w II wieku p.n.e.; gdy w 49 roku p.n.e. doszło do wojny domowej Pompejusza z Cezarem, mieszkańcy Osuny opowiedzieli się za tym pierwszym, stając się najdłużej broniącą się fortecą zwolenników Pompejusza na Płw. Iberyjskim. Następnie w dobie Cesarstwa Rzymskiego zostało przekształcone w garnizon. Po okresie panowania arabskiego, Oxuna (arabska nazwa) została zdobyta przez chrześcijan w 1239 roku. W wieku XVI zaczyna się trwający dwa stulecia okres dynamicznego rozwoju i prosperity miasta, związany z działalnością w nim hrabiów de Girón (od 1562 książęta Osuna). Byli oni fundatorami Colegiata de Santa María de la Asunción, uniwersytetu (1549) oraz wielu innych wspaniałych budowli.

Najważniejsze zabytki[edytuj]

José de Ribera, Ukrzyżowanie, Colegiata de Santa María de la Asunción, ok. 1620
José de Ribera, Święty Sebastian, Colegiata de Santa María de la Asunción, ok. 1620
  • Colegiata de Santa María de la Asunción - kolegiata zbudowana około 1530 roku, mauzoleum książąt Osuna; w zakrystii znajdują się cztery obrazy José de Ribery
  • Monasterio de la Encarnación - założony w 1549 klasztor karmelitanek bosych z krużgankami zdobionymi barokowymi azulejos z przedstawieniami pór roku, zmysłów, scen polowań i wojennych. Wewnątrz muzeum eksponuje bogaty zbiór rzeźb Dzieciątka Jezus.
  • Antigua Cilla del Cabildo - spichlerz zbudowany w 1773. Fronton nad portalem wejściowy ozdobiony reliefem z przedstawieniem Giraldy oraz świętymi Justyną i Rufiną.
  • Palacio de los Condes de la Gomera - wyróżnia się pełną zawijasów fasadą z żółtymi gzymsami, czarnymi kratami w oknach oraz gargulcami w kształcie armat.

Zobacz też[edytuj]

Bibliografia[edytuj]

  • Brigitte Hintzen-Bohlen: Sztuka i Architektura - Andaluzja. Warszawa: Wydawnictwo Philip Wilson, 2008, s. 144-147. ISBN 978-3-8331-5106-4.