Państwowa Szkoła Muzyczna w Jastrzębiu-Zdroju

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Państwowa Szkoła Muzyczna
I i II stopnia
im. prof. Józefa Świdra
szkoła muzyczna
Ilustracja
Budynek A; po połączeniu z willą Józefa Witczaka, od 1990 stanowi siedzibę jastrzębskiej placówki. Rozbudowany w 1995 roku budynek dysponuje kilkudziesięcioma salami dydaktycznymi oraz dwiema salami koncertowymi.
Państwo

 Polska

Miejscowość

Jastrzębie-Zdrój

Adres

ul. Kościuszki 13a,
44-330 Jastrzębie-Zdrój

Data założenia

17 września 1990

Dyrektor

mgr Gabriela Jaworska

Wicedyrektorzy

mgr Krzysztof Solik

Położenie na mapie Jastrzębia-Zdroju
Mapa konturowa Jastrzębia-Zdroju, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Państwowa Szkoła MuzycznaI i II stopniaim. prof. Józefa Świdra”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Państwowa Szkoła MuzycznaI i II stopniaim. prof. Józefa Świdra”
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Państwowa Szkoła MuzycznaI i II stopniaim. prof. Józefa Świdra”
Ziemia49°56′52,5952″N 18°34′15,2346″E/49,947943 18,570898
Strona internetowa

Państwowa Szkoła Muzyczna w Jastrzębiu-Zdroju im. prof. Józefa Świdraszkoła muzyczna I i II stopnia w Jastrzębiu-Zdroju.

Aktualnie grono pedagogiczne tworzy czterdziestu sześciu nauczycieli[1]. Szkoła prowadzi działalność koncertową rozwijającą się w dwóch kierunkach: poprzez organizowanie koncertów uczniów i absolwentów oraz koncerty publiczne, na których występują zaproszeni artyści. W Jastrzębiu-Zdroju występowali m.in. Lidia Grychtołówna, Piotr Paleczny, Halina Czerny-Stefańska, Wiesław Ochman, Michel Arrignon, Krzysztof Książek. 15 grudnia 2021 odbył się pierwszy koncert w nowej sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej[2]. Czterokondygnacyjny budynek o powierzchni użytkowej 1675 m² zapewnia miejsca dla widowni liczącej blisko 400 osób[3]. Obiekt ten jest pierwszą tego typu realizacją budowlaną w Polsce, z uwagi na ściany wewnętrzne odwzorowane z betonu architektonicznego w długość fali dźwiękowej[4].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Budynek B, pierwotnie Willa Józefa Witczaka, polskiego prawnika i współwłaściciela jastrzębskiego uzdrowiska. Budynek został wzniesiony w 1937 roku w stylu amerykańskiego modernizmu. Do 1976 roku był własnością rodziny Witczaków, następnie przejęty przez lokalne władze PZPR stał się jednym z Domów Partii. W 1990 roku został przekazany nowo powstałej Państwowej Szkole Muzycznej i zaadaptowany na potrzeby dydaktyczne.

1 września 1973 roku, z inicjatywy Stanisława Śmietany, powstała Młodzieżowa Orkiestra Dęta Zasadniczej Szkoły Górniczej Kopalni Węgla Kamiennego „Jastrzębie”. Była to obok istniejącego Społecznego Ogniska Muzycznego w Jastrzębiu-Zdroju pierwsza placówka edukacji muzycznej w mieście, a tym samym zalążek istniejącej szkoły muzycznej. Orkiestra kształciła młodzież w zakresie umiejętności gry na instrumentach dętych i perkusji, uczyła podstaw teorii muzyki, a w jej obrębie funkcjonowały zespoły muzyczne i chór.

W 1990, ponownie z inicjatywy Stanisława Śmietany, otworzono Państwową Szkołę Muzyczną I i II stopnia w Jastrzębiu-Zdroju. Decyzją Rady Miasta szkole przyznano zabytkowy budynek willi Józefa Witczaka z dobudowanym Domem Partii. Uroczystego otwarcia szkoły dokonał 17 września prezydent miasta – Władysław Czyż w obecności m.in. przedstawiciela Ministerstwa Kultury i Sztuki Danuty Podgórskiej oraz władz miasta.

Do 1995 szkoła muzyczna dysponowała 10 salami lekcyjnymi i aulą, po jej rozbudowie liczba sal wzrosła, stworzono także aulę kameralną.

Od 1985 Szkoła była współorganizatorem Międzynarodowego Konkursu Młodzieżowych Orkiestr Dętych. W 1994 roku zorganizowano Śląski Konkurs „Instrumenty Dęte Blaszane”, a od 1996 roku co 2 lata odbywa się Międzynarodowy Konkurs „Instrumenty Dęte w Jastrzębiu-Zdroju”. Szkoła jest również organizatorem Międzynarodowego Konkursu Fletowego.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dyrekcja i nauczyciele. PSM Jastrzębie-Zdrój. [dostęp 2021-12-21].
  2. Koncert dla Uniwersytetu Trzeciego Wieku. PSM Jastrzębie-Zdrój, 2021-12-15. [dostęp 2021-12-20].
  3. Dźwięków kształt. Builder4Future, 2020-10-01. [dostęp 2021-12-20].
  4. Sala koncertowa w Jastrzębiu-Zdroju. Peri. [dostęp 2021-12-20].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]