Jastrzębie-Zdrój

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jastrzębie-Zdrój
miasto na prawach powiatu
Ilustracja
Urząd Miasta, Renesansowy dwór obronny, Barokowy pałac w Boryni, Inhalatorium solankowe, Ośrodek Wypoczynku Niedzielnego
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo  Polska
Województwo  śląskie
Aglomeracja rybnicka
Data założenia XIV wiek
Prawa miejskie 1963
Prezydent Anna Hetman
Powierzchnia 85,33 km²
Populacja (31.12.2020)
• liczba ludności
• gęstość

88 038[1]
1031,7 os./km²
Strefa numeracyjna (+48) 32
Kod pocztowy od 44-330 do 44-338 oraz 44-268 (Szeroka)
Tablice rejestracyjne SJZ
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Jastrzębie-Zdrój”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Jastrzębie-Zdrój”
Ziemia49°57′01″N 18°34′31″E/49,950278 18,575278
TERC (TERYT) 2467011
SIMC 0940163
Urząd miejski
al. Józefa Piłsudskiego 60
44-335 Jastrzębie-Zdrój
Strona internetowa
BIP

Jastrzębie-Zdrój (śl. Jastrzymbie-Zdrōj, niem. Bad Königsdorff-Jastrzemb) – miasto na prawach powiatu, położone na Górnym Śląsku, w południowej części województwa śląskiego. Jeden z ośrodków centralnych aglomeracji rybnickiej i Rybnickiego Okręgu Węglowego. Według danych GUS z 31 grudnia 2020 r., miasto było zamieszkiwane przez 88 038 osób[1], a jego powierzchnia wynosi 85,33 km².

Od połowy XIX wieku do lat 90. XX wieku uzdrowisko. W latach 50. XX wieku odkryto tu znaczne zasoby węgla kamiennego, co przekształciło miejscowość w ośrodek miejski i przemysłowy.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Podział Jastrzębia Zdroju na jednostki pomocnicze (numeracja zgodna z listą)

Jastrzębie-Zdrój położone jest na Górnym Śląsku, przy granicy polsko-czeskiej. Od zachodu graniczy z powiatem wodzisławskim, od północy z powiatem rybnickim i miastem Żory, od wschodu z powiatem pszczyńskim, a od południa z powiatem cieszyńskim i Republiką Czeską. Przez miasto płyną małe rzeki: Pszczynka, Jastrzębianka, Szotkówka i Gmyrdek. Jastrzębie-Zdrój znajduje się na 14. miejscu zarówno pod względem liczby ludności, jak i powierzchni w województwie śląskim, a na 43. miejscu pod względem liczby mieszkańców i 36. pod względem powierzchni w Polsce. Powierzchnia miasta wynosi 88,62 km². Jastrzębie-Zdrój, choć nie leży na terenie historycznego Śląska Cieszyńskiego, to od 1998 r. należy do Euroregionu „Śląsk Cieszyński”. Jest największym pod względem liczby ludności miastem euroregionu. Z centrum miasta widoczne są główne masywy oddalonych o ok. 30–35 km w linii prostej od Jastrzębia Beskidów (Śląskiego, Małego oraz Śląsko-Morawskiego). Najbardziej rozpoznawalnymi szczytami widocznymi z Jastrzębia-Zdroju są: masyw Czantorii, Skrzyczne, Łysa Góra. Przy dobrej widoczności z Bzia, Ruptawy oraz z wysokich pięter bloków znajdujących się w centrum miasta można dojrzeć Babią Górę (ok. 73 km w linii prostej od Jastrzębia) oraz – spoglądając w kierunku Parku Zdrojowego (kierunek Wodzisław Śląski) – masyw Pradziada (102 km w linii prostej) z 145-metrową wieżą[2], położonego już w Jesionikach – po stronie czeskiej (Sudety Wschodnie). Z najwyższych punktów miasta można dostrzec najwyższe szczyty Tatr (między Babią Górą a Beskidem Śląskim), Małą FatręMały Krywań i Suchý (patrząc między Beskid Śląski a Morawsko-Śląski) oraz Jaworniki – głównie Wielki Jawornik (patrząc na południowy zachód, tuż przy krańcu Beskidu Morawsko-Śląskiego)[3].

Podział administracyjny[edytuj | edytuj kod]

Obszar miasta podzielono na 21 jednostek pomocniczych, których są 2 rodzaje. Są to sołectwa, które wyłaniają rady sołeckie oraz sołtysa, a także osiedla wyłaniające rady osiedlowe, a te z kolei zarząd osiedla. Od 2010 roku Jastrzębie-Zdrój jest podzielone administracyjnie na 6 sołectw oraz 15 osiedli[4].

Sołectwa:

Osiedla:

Środowisko naturalne[edytuj | edytuj kod]

Rzeźba terenu[edytuj | edytuj kod]

Widok na pole

Jastrzębie-Zdrój położone jest na Płaskowyżu Rybnickim. Miasto leży na styku odmiennych krajobrazowo jednostek fizycznogeograficznych, przez co ukształtowanie terenu jest znacząco różne w południowej i północnej części miasta[6]. W południowej części Jastrzębia-Zdroju występuje bogata sieć rzeczna i urzeźbienie krajobrazu oraz zróżnicowanie wysokości względnej[6]. Północną część tworzą głównie obszary zurbanizowane oraz przekształcone przez działalność górniczą[6]. Część zachodnia miasta opada tarasowo w kierunku doliny Olzy, a w części wschodniej przechodzi w krajobraz szeroki i płaski, opadający do doliny Wisły. Większa część miasta leży na terenie pagórkowatym o przebiegu równoleżnikowym, na wyniesieniach nie przekraczających 290 m n.p.m.[7]

Warunki wodne[edytuj | edytuj kod]

W mieście swoje źródła ma 8 rzek i cieków wodnych: Jastrzębianka, Ruptawka, Gmyrdek, Pszczynka, Pająkówka, Bzianka, Dębinka i Cisówka[8]. Przez miasto przebiega dział wodny I rzędu WisłaOdra[8]. Zbiorniki wodne znajdujące się na obszarze miasta są głównie wypełnionymi wodą zapadliskami górniczymi, a także osadnikami wód dołowych i poflotacyjnych[8].

Przyroda[edytuj | edytuj kod]

Las Kyndra

Centrum Jastrzębia-Zdroju zbudowane zostało w miejscu istniejących wcześniej pól uprawnych, łąk i stawów hodowlanych często oddzielonych jarami i lasami. Pozostałości takiego krajobrazu w centrum miasta zachowały się m.in. przy ul. Cieszyńskiej, gdzie znajduje się Ośrodek Wypoczynku Niedzielnego. Na terenie miasta istnieje również Park Zdrojowy z ponad 70 gatunkami drzew[6].

Środowisko przyrodnicze miasta przeobrażone zostało najmocniej w wyniku budowy osiedli oraz z powodu rozpoczęcia wydobycia węgla kamiennego i tym samym konieczności powstania osadników i hałd, które wciąż się powiększają. Jednak niektóre sołectwa – m.in. Ruptawa i Bzie Zameckie – nie zostały uprzemysłowione ani silnie zurbanizowane i są atrakcyjnym miejscem do wypoczynku i rekreacji m.in. dla rowerzystów[6].

W mieście znajduje się 5 zwartych kompleksów leśnych: Kyndra, Biadoszek, Pastuszyniec, Dębina i Ruptawiec[6]. Stanowią one 8% całego obszaru Jastrzębia-Zdroju[6]. Kompleksy Kyndra i Pastuszyniec były niegdyś częścią lasów beskidzkich. W wielu miejscach istnieją jeszcze zalesione jary, a także aleje dębowe – fragmenty dawnych traktów. W Jastrzębiu-Zdroju znajdują się 23 pomniki przyrody[6].

Zwierzęta[edytuj | edytuj kod]

Na terenie miejskich osiedli i w ich najbliższym otoczeniu pospolicie występują m.in. ssaki takie jak jeże i wiewiórki, a także ptaki gnieżdżące się: sroki, sójki, dzięcioły duże, sierpówki, kawki, kosy, szpaki oraz bażanty[6]. Ponadto okresowo występują tu jemiołuszki, gawrony i kukułki. Na obrzeżach Jastrzębia-Zdroju występują: zające, króliki, lisy, sarny europejskie, ptaki gnieżdżące się: czajki, sieweczki rzeczne (na terenach zdegradowanych przez przemysł), łyski, krzyżówki, perkozy dwuczube, perkozy zauszniki, łabędzie nieme, jastrzębie oraz pustułki[6]. Gatunkiem zanikającym na terenie miasta są dzierlatki[6]. W czystych wodach i w ich pobliżu żyje kilka gatunków płazów: traszka zwyczajna, ropucha szara, ropucha zielona, rzekotka drzewna i kumak górski, a także gadów: jaszczurka zwinka, padalec zwyczajny i zaskroniec zwyczajny.

Wśród ptaków gatunki ginące, uznane za zagrożone na terenie Górnego Śląska, a jednocześnie lęgowe na terenie miasta to: brzegówka, dzięcioł zielonosiwy, kląskawka, pleszka zwyczajna, pokląskwa, potrzeszcz, świerszczak, turkawka, zimorodek, błotniak stawowy. Jastrzębskie ssaki zaś, zagrożone na terenie Górnego Śląska to: orzesznica, wiewiórka i gronostaj[9].

Część zbiorników w obrębie miasta została zagospodarowana na stawy rybne, w których żyją takie gatunki ryb, jak np. karp, karaś, lin, wzdręga, szczupak, sandacz i ukleja[8].

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

W łacińskiej Liber fundationis episcopatus Vratislaviensis spisanej w latach 1295–1305 wymienione zostały wsie, które w procesach urbanizacyjnych zostały wchłonięte przez miasto. Są to obecne części miasta, jak Boża Góra we fragmencie Bozagora sive Monte oliveti solvitur decima more polonico, Moszczenica w formie Moschenicza, Ruptawa jako Ruptava, Szeroka jako Syroka, Bzie jako Goltimanni villa oraz Borynia jako Borina[10].

Nazwa miejscowości zmieniała się lub pisana była w różny sposób: do XIV w. brzmiała Hermannsdorf, następnie Jaskczambie, Giastrzabie w XV w., Jastrzembia, Jastrzembie w XVII w., w 1862 r. wprowadzono nazwę Bad Königsdorff-Jastrzemb. W czasie okupacji niemieckiej (1939–1945) funkcjonowała nazwa Bad Königsdorff. Polską nazwę Jastrzębie oraz niemiecką Königsdorff-Jastrzemb wymienia w 1896 r. śląski pisarz Konstanty Damrot w książce o nazewnictwie miejscowym na Śląsku[11].

Słownik geograficzny Królestwa Polskiego wydany w latach 1880–1902 notuje nazwę miejscowości pod polskimi nazwami Jastrzemb, Jastrząb i Jastrzęb oraz niemiecką Ober-Jastrzemb[12].

Geneza nazwy
Średniowieczne podania i legendy[13] – nazwa Jastrzębie wywodzi się od zbójnika napadającego znienacka na karawany kupieckie zmierzające szlakiem handlowym przez Bramę Morawską. Był nim były rycerz Ruchenstein, który oddelegowany przez króla w celu ochrony tych terenów przed zbójnikami sam zszedł na złą drogę. Ponieważ napadał znienacka jak jastrząb, tak właśnie był nazywany. Zła sława owego rycerza spowodowała, że tereny zdradzieckich jarów i wzgórz zaczęto nazywać Jastrzębie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Jastrzębie na mapie Christiana Friedricha von Wrede ok. 1750 roku
 Osobny artykuł: Historia Jastrzębia-Zdroju.

Pierwsza pisemna wzmianka dotycząca terenów, na których dziś położone jest miasto pochodzi z października 1293, gdy ziemie te należały do księstwa opolsko-raciborskiego[14]. W dokumencie odnowionym przez Przemysława pojawia się Bzie jako Byze[14]. W księdze fundacyjnej biskupstwa zanotowano słowa: Item in Bozegora sive Monte Oliveti solvitur decima more polonico valet 5 marcam („Podobnie w Bożej Górze, zwanej też Górą Oliwną, była oddawana dziesięcina według zwyczaju polskiego w wysokości 5,5 grzywny”[15]). W Liber fundationis pojawiła się również wzmianka o Boryni[16], Szerokiej[17] oraz Ruptawie[18].

Od przełomu XV i XVI wieku aż do początków XIX wieku, obszar na którym dziś położone jest Jastrzębie wchodził w skład Wodzisławskiego Państwa Stanowego.

W 1481 dokonano podziału majątków w Bziu, które wówczas należało do rodziny Rostków. Wykształciły się odrębne majątki wzmiankowane na przełomie XVII i XVIII w. – Bzie Dolne (1678), Bzie Górne (1711), Bzie Średnie (1711), Bzie Zameckie (1714), a także założona w 1783 Kolonia Jana.

W 1700 powstało Pochwacie[19], a w 1794 Zofiówka[19]. Rozwój miejscowości nastąpił po odkryciu solanki jodowo-bromowej podczas wierceń w 1859 r. prowadzonych w poszukiwaniu węgla przez właściciela Jastrzębia Dolnego, Emila von Schliebena[19]. W 1861 Jastrzębie Dolne wykupił hrabia Feliks von Königsdorff i rozpoczął budowę obiektów leczniczych[20]. Wzniesiono wówczas pierwsze urządzenia kąpielowe oraz m.in. Kasyno Zdrojowe (1862) – późniejszy Dom Zdrojowy i Łazienki (1862) – późniejszy Zakład Przyrodoleczniczy. Hrabia zmienił także nazwę miejscowości na Bad Königsdorff-Jastrzemb, nazwa ta obowiązywała do 1922 r., a więc do końca istnienia niemieckiej administracji[20]. W 1869 uzdrowisko stało się własnością spółki Actien Commandit Gesellschaft, która zmodernizowała istniejące obiekty i zbudowała muszlę koncertową i drewniany deptak. W 1890 Jastrzębie Dolne zakupił Juliusz Landau, który rozpoczął przekształcanie sanatorium w uzdrowisko dziecięce. W 1891 powstał pierwszy kompleks sanatoryjny z kaplicą, klasztorem (1905), szpitalem (1909) i budynkiem sanatoryjnym – należący do Katolickiego Zakładu Dziecięcego NMP, a wkrótce potem kolejne – Ewangelicki Zakład Dziecięcy „Betania” (1890–1905) oraz Żydowski Zakład dla Dzieci.

Żydowski zakład uzdrowiskowy, XIX wiek

Topograficzny opis Górnego Śląska z 1865 roku notuje stosunki ludnościowe na terenie ówczesnej wsi wymienianej pod dwiema nazwami Konigsdorf Jastrzemb oraz Nieder Jastrzemb zaznaczając w niej przewagę ludności polskojęzycznej – „Das dorf nebst Rittergut enthalten 221 Haushaltungen mit 1069 Menschen, von denen 1028 nur polnisch sprechen(...).”, czyli w tłumaczeniu na język polski „Wieś wraz z dobrami rycerskimi zawiera 221 gospodarstw domowych z 1069 mieszkańcami, z których 1028 mówi tylko po polsku(...)”[21]. Uzdrowisko rozwinął kolejny właściciel – Mikołaj Witczak, który nabył Zdrój w 1896 r.[22] W czasie I wojny światowej z jastrzębskich obiektów korzystali ranni żołnierze, wiele z sanatoriów zamieniono w szpitale wojskowe[22]. W 1918 w związku z niekorzystną sytuacją polityczną dr Mikołaj Witczak odsprzedał uzdrowisko Austriacko-Niemieckiemu Towarzystwu Zdrojowemu. Po śmierci doktora Witczaka jego synowie – Mikołaj i Józef – unieważnili transakcję i stali się właścicielami Zdroju[22]. 4 lipca 1922 Jastrzębie Dolne wraz z całym powiatem rybnickim znalazło się w granicach Polski[23]. W okresie międzywojennym nastąpił rozkwit uzdrowiska. Powstały m.in.: Sanatorium im. Marszałka Piłsudskiego (1928), zbudowane dzięki funduszom województwa śląskiego, przeznaczone dla inwalidów wojennych i powstańców śląskich, sanatorium „Hutnik”, basen (1938) i liczne prywatne pensjonaty. 1 sierpnia 1924 r. z części obszaru dworskiego Jastrzębie Dolne, położonego między wsiami (właśc. gminami): Ruptawa, Zofiówka, Moszczenica i linią kolejową Wodzisław Śląski–Żory i między gminą Jastrzębie Dolne powstała gmina Jastrzębie Zdrój (Jastrzębie–Zdrój[a]), w skład której weszło uzdrowisko[24]. Jastrzębie Dolne i Jastrzębie Górne – były wtedy osobnymi gminami. W czasie II wojny światowej, Niemcy stworzyli na terenie uzdrowiska tzw. „Miasto Matek”. Pod koniec wojny domy matek oraz szpitale dziecięce przekształcono na szpitale dla niemieckich żołnierzy[25]. W marcu 1945 roku Jastrzębie zostało wyzwolone spod okupacji hitlerowskiej przez jednostki 1 Frontu Ukraińskiego. Podczas walk zginęło 360 żołnierzy radzieckich. Ich pamięć została uwieczniona pomnikiem na ówczesnej Górze Wyzwolenia[26]. Po wojnie uzdrowisko nadal funkcjonowało i było zaliczane do uzdrowisk I kategorii[27]. W 1948 uzdrowisko Jastrzębie-Zdrój zostało uznane za posiadające charakter użyteczności publicznej[28].

W latach 1945–1954 było siedzibą wiejskiej gminy zbiorowej Jastrzębie Zdrój. W 1955 Jastrzębie-Zdrój uzyskało status osiedla[29].

Wraz z odkryciem złóż węgla kamiennego rozpoczęto budowę kopalń i osiedli mieszkaniowych[30]. Jastrzębie weszło w zupełnie nowy rozdział swojej historii. Pierwszą oddaną do użytku, w 1962, była kopalnia „Jastrzębie”, a równolegle z nią wybudowano osiedla „Przyjaźń” i „Zdrój”.

W 1963 Jastrzębie-Zdrój otrzymało prawa miejskie[31]. Składało się ono wówczas ze Zdroju i Jastrzębia Dolnego. W 1973 dołączono do miasta sołectwo Jastrzębie Górne (jednak już 4 lata wcześniej włączono część gromady Jastrzębie Górne do miasta)[32].

Już kilkanaście lat później w granicach miasta działało 5 kopalń: Jastrzębie, Moszczenica, Pniówek, Borynia i Zofiówka. W latach 1954–1975 Jastrzębie-Zdrój należało administracyjnie do powiatu wodzisławskiego. W 1975 na skutek reformy administracyjnej przyłączono wsie: Ruptawa[33], Szeroka[34], Moszczenica, Borynia, Skrzeczkowice i (przejściowo) Pniówek (1977–1992)[35].

W latach 80. XX w. Jastrzębie było jednym z ośrodków protestów robotniczych. W 1980 podpisano tu tzw. porozumienia jastrzębskie, ostatnie z tzw. porozumień sierpniowych[36]. W czasie stanu wojennego 15 grudnia 1981 r. doszło do pacyfikacji kopalni Manifest Lipcowy (ob. „Zofiówka”).

W 1994 zakłady uzdrowiskowe zostały zlikwidowane.

W 2007 miasto utraciło status uzdrowiska[37].

Demografia[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Ludność Jastrzębia-Zdroju.
Wykres liczby ludności Jastrzębia-Zdroju na przestrzeni ostatnich dwóch stuleci[38]

Największą populację Jastrzębie-Zdrój odnotowało w 1991 – według danych GUS 104 594 mieszkańców.

Piramida wieku mieszkańców Jastrzębia-Zdroju w 2014 roku


Piramida wieku Jastrzebie Zdroj.png

Architektura[edytuj | edytuj kod]

W Jastrzębiu-Zdroju występuje zróżnicowana architektura. W centrum miasta przeważają bloki z wielkiej płyty z lat 60. i 70. XX w. oraz nowoczesne budynki zbudowane na początku XXI w. W dzielnicy Zdrój zaś wiele jest budynków posanatoryjnych z przełomu XIX/XX w. W sołectwie Szeroka znajduje się barokowy kościół z XVII w. wraz z barokową kapliczką, ponadto domy wolnostojące oraz bloki mieszkalne przy ulicy J. Gagarina oraz na os. 1000-lecia. Południe miasta – Ruptawa, Cisówka oraz Moszczenica zabudowane były głównie architekturą drewnianą – kościoły drewniane w Moszczenicy i Bziu Zameckim (południowy wschód) uległy spaleniu, natomiast drewniany kościół w Ruptawie został przeniesiony do Kaczyc w latach 70. XX wieku[20]. W mieście istnieje także kilka budynków klasycystycznych oraz dwór obronny z okresu późnego renesansu[20].

Zabytki[edytuj | edytuj kod]

Do rejestru zabytków wpisane są następujące obiekty znajdujące się na terenie Jastrzębia-Zdroju[39]:

 • Kaplica przydrożna w Szerokiej, XVIII w., nr rej. 572/66 z 5.02.1966
 • Kościół parafialny św. Barbary i Józefa, XVII w., nr rej. A/790/2021[40] z 5.08.1966 – drewniany obiekt sakralny przeniesiony do Jastrzębia z Jedłownika (dzielnicy Wodzisławia-Śląskiego). W budynku znajdują się m.in. barokowe rzeźby Chrystusa Ukrzyżowanego, Matki Boskiej oraz św. Jana Ewangelisty, chór muzyczny z XIX w., barokowy ołtarz główny, a także ambona z wizerunkami czterech ewangelistów. Kościół ten znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego.
 • Sanktuarium Opatrzności Bożej, XIX w., nr rej. 737/66 z 5.08.1966 – barokowo-klasycystyczny obiekt sakralny zbudowany w 1825 roku z fundacji rodziny Strachwitzów. W kościele znajdują się m.in. trójkątny obraz z Okiem Opatrzności Boskiej, zamówiony w 1773, ambona zwieńczona rzeźbą anioła z tablicami Dziesięciu Przykazań oraz murowany chór muzyczny wsparty na trzech filarowych arkadach.
 • Kościół parafialny pw. Wszystkich Świętych, XVIII/XIX w., nr rej. 571/66 z 5.02.1966 – orientowany, barokowo-klasycystyczny obiekt sakralny zbudowany na planie prostokąta zakończonego półkolem, z wieżą zwieńczoną hełmem cebulastym, z ośmioboczną latarnią i krytym dachem. W budynku znajdują się m.in. drzwi klepkowe z antabami, zamkami i okuciami, późnobarokowy ołtarz główny, a także obraz, przedstawiający Wszystkich Świętych z Trójcą Świętą.
 • Zespół dworski, XVII w., nr rej. A/791/2021[40] z 5.08.1966 – późnorenesansowy dwór obronny wybudowany w 1636 roku w Bziu. Zachowały się formy renesansowe w szczytach elewacji wschodniej i zachodniej, natomiast nie zachowały się renesansowe zwieńczenia szczytów. Innymi charakterystycznymi cechami budynku są jego sklepienia kolebkowe i kolebkowo-krzyżowe. Wokół dworu znajduje się park dworski.
 • Zespół pałacowy, XVIII w., nr rej. 565/66 z 5.02.1966 – pałac został zbudowany w Boryni w drugiej połowie XVIII wieku w stylu klasycystycznym z silnymi wpływami późnego baroku. Jest to budynek murowany z cegły, piętrowy budowany na planie prostokąta. Wokół pałacu znajduje się park pałacowy.
 • Willa Opolanka, XX w., nr rej. A/795/2021 z 23.06.1992 – dawny obiekt sanatoryjny wybudowany w 1928 roku jako pensjonat wraz z lokalami usługowymi. Od lat 80. XX wieku do 2006 roku siedziba Sądu Rejonowego w Jastrzębiu-Zdroju.
 • Dąbrówka, XX w., nr rej.: A/149/05 z 16.08.2005 – Przed wojną jeden z trzech zakładów leczniczych dla dzieci ewangelickich (Betania II). Po II wojnie światowej Sanatorium Dąbrówka. Od lat 90. XX wieku własność prywatna gdzie funkcjonuje hotel, restauracja i spa Dąbrówka. W bezpośrednim sąsiedztwie powstał pensjonat Willa Dąbrówka, nawiązujący stylem architektonicznym do budynku byłej Betanii.
Muszla koncertowa w Parku Zdrojowym
 • Zespół uzdrowiskowy, XIX w., nr rej. A/1524/93 z 30.04.1993 – zespół obiektów posanatoryjnych z XIX i XX wieku. Większość obiektów wybudowana była w stylu szwajcarskim. W skład zabytkowego zespołu wchodzą:

Zieleń miejska[edytuj | edytuj kod]

Administracja i polityka[edytuj | edytuj kod]

Urząd Miasta

Rada Miasta Jastrzębia-Zdroju jest organem stanowiącym i kontrolnym, obraduje na sesjach, które odbywają się zwyczajowo raz w miesiącu. Przy radzie działa dziesięć komisji. W jastrzębskiej radzie miasta zasiadają 23 osoby[41].

Ugrupowanie 2002−2006[42] 2006−2010[43] 2010−2014[44] 2014−2018[45] 2018−2023[46]
Sojusz Lewicy Demokratycznej 7 (SLD-UP) 4 (LiD) 3 3
Jastrzębska Wspólnota 10 6 6 6
Jastrzębskie Forum Samorządowe 5
Liga Polskich Rodzin 1
Prawo i Sprawiedliwość 7 6 9 10
Platforma Obywatelska 3 8 5
Prawica Razem 3
Koalicja Anny Hetman 9
Samorządne Jastrzębie 1
Wspólnota Samorządowa Jastrzębia Zdroju 3

Prezydentami Jastrzębia-Zdroju po transformacji ustrojowej byli: Władysław Czyż (1990–1994), Janusz Ogiegło (1994–2002), Marian Janecki (2002–2014) oraz Anna Hetman (od 2014).

W Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej zasiada dwóch posłów VII kadencji z okręgu rybnickiego związanych z Jastrzębiem-Zdrojem: Grzegorz Matusiak z listy Prawa i Sprawiedliwości oraz Krzysztof Gadowski z listy Platformy Obywatelskiej[47].

Młodzieżowa Rada Miasta[edytuj | edytuj kod]

Jastrzębie-Zdrój jest jednym z polskich miast, w którym utworzono Młodzieżową Radę Miasta – niezależny organ konsultacyjny administracji samorządowej, reprezentujący młodych mieszkańców miasta[48]. Młodzieżową Radę Miasta Jastrzębie-Zdrój tworzą przedstawiciele szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych, wybierani co 3 lata. Każdej ze szkół przysługują 1 lub 2 mandaty w Radzie. Pracami Rady kieruje jej przewodniczący. Zgodnie z uprawnieniami nadanymi przez Radę Miasta Jastrzębie-Zdrój, Młodzieżowa Rada ma prawo do przedkładania własnych opinii do projektów uchwał Rady Miasta dotyczących młodzieży[49].

Miasta partnerskie[edytuj | edytuj kod]

Jastrzębie-Zdrój utrzymuje kontakty partnerskie z miastami we Francji, Niemczech, Słowacji, Turcji i Czechach[50]. Między jastrzębskimi szkołami, a szkołami w Tourcoing odbywają się regularne wymiany uczniowskie.

Miasto Państwo Data podpisania porozumienia[50]
Hawierzów  Czechy 1 marca 1995
Karwina  Czechy 6 marca 1995
Tourcoing  Francja 12 kwietnia 1997
Ibbenbüren  Niemcy 14 grudnia 2007
Prievidza  Słowacja 15 maja 2009
Mahmutlar  Turcja 15 kwietnia 2011

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

Siedziba Jastrzębskiej Spółki Węglowej
KWK „Jas-Mos”

Główną gałęzią przemysłu w Jastrzębiu jest górnictwo węgla kamiennego. Znajduje się tu Kopalnia Węgla Kamiennego „Borynia-Zofiówka-Jastrzębie” zrzeszona w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Dawniej na terenie miasta działało pięć kopalń: Pniówek, Moszczenica, Jastrzębie, Borynia i Zofiówka. Kopalnia Jas-Mos powstała z połączenia Moszczenicy i Jastrzębia, a Pniówek został włączony do Pawłowic. 1 stycznia 2013 trzy pozostałe kopalnie zostały połączone w jeden podmiot o nazwie Kopalnia Węgla Kamiennego „Borynia-Zofiówka-Jastrzębie”[51].

Oddział KWK Borynia-Zofiówka-Jastrzębie Wydobycie dobowe netto (2014) Obszar górniczy (2014) Zasoby operatywne (2014) Typ produkowanego węgla
Ruch Borynia 9.600 t/d[52] 17,4 km²[52] 34 mln ton[52] 35.1, 35.2A, 35.2B[52]
Ruch Jas-Mos 11 100 t/d[53] 32,5 km²[53] 34,1 mln ton[53] 35.2B[53]
Ruch Zofiówka 10 300 t/d[54] 16,4 km²[54] 87 mln ton[54] 35.1[54]

Na obszarze Jastrzębia-Zdroju funkcjonują parki przemysłowe; oprócz nich istnienie podstrefa jastrzębsko-żorska Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, która została utworzona w celu wsparcia i przyspieszenia procesów restrukturyzacyjnych oraz stworzenia nowych miejsc pracy w regionie katowickim[55]. Na terenie miasta działa też Jastrzębska Strefa Aktywności Gospodarczej powstała w lipcu 2000 roku w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, której udziałowcami są miasto Jastrzębie-Zdrój oraz Jastrzębska Spółka Węglowa. Przedmiotem działalności JSAG jest zagospodarowanie majątku poprodukcyjnego likwidowanych kopalń i terenów poprzemysłowych[55]. Miasto posiada dwie nowoczesne oczyszczalnie ścieków[56]. Wedle danych GUS z 2011 roku w Jastrzębiu-Zdroju w przemyśle i budownictwie zatrudnionych było 62% ludności czynnej zawodowo[57].

Transport[edytuj | edytuj kod]

Pozostałości po linii kolejowej

Drogowy[edytuj | edytuj kod]

Jastrzębie-Zdrój położone jest poza głównymi szlakami komunikacyjnymi. Na wschód od miasta przebiega droga krajowa 81, zaś na zachód od niego autostrada A1. Przez teren miasta przebiegają dwie drogi wojewódzkie: 933 (z zachodu na wschód) oraz 937 (z północy na południe), a także Droga Główna Południowa, pełniąca rolę obwodnicy[58].

Komunikacja miejska[edytuj | edytuj kod]

Miasto posiada komunikację miejską łączącą osiedla i sołectwa, obsługuje również połączenia z okolicznymi miejscowościami, między innymi z Wodzisławiem, Rybnikiem, Żorami i Zebrzydowicami. Prywatne firmy obsługują linie do Katowic, Wisły, Krakowa[59], a także do Cieszyna[60]. W Jastrzębiu-Zdroju kursują 32[61] linie autobusowe Międzygminnego Związku Komunikacyjnego. Obsługują one również sąsiednie miejscowości (Mszana, Pawłowice, Połomia, Rybnik, Skrzeczkowice, Świerklany, Wodzisław Śląski, Zebrzydowice i Żory).

Kolejowy[edytuj | edytuj kod]

W latach 1910–1913 wybudowano 43,8 km 1-torową linię kolejową Żory-Jastrzębie Zdrój-Wodzisław Śląski[62]. Zelektryfikowano ją w latach 1973–1984. W czerwcu 1997 zawieszono przewozy w kierunku Wodzisławia Śląskiego, a w lutym 2001 w stronę Pawłowic, zarówno pasażerskie, jak i towarowe[63] (nie licząc linii kolejowej obsługujące lokalne kopalnie) – od tej pory Jastrzębie-Zdrój jest największym miastem w Polsce[64] i Europie Środkowej nie posiadającym kolei pasażerskiej[65]. Najbliższe stacje kolejowe z połączeniami międzynarodowymi są oddalone ok. 10 km od miasta i znajdują się w Zebrzydowicach i Wodzisławiu Śląskim. Obecnie prowadzone są działania w kierunku umożliwienia powrotu kolei do miasta[66]. W tym celu, do roku 2022 ma powstać studium wykonalności projektu modernizacji linii kolejowej nr 159, a w kolejnych latach przeprowadzone prace modernizacyjne[65].

Lotniczy[edytuj | edytuj kod]

Najbliższy międzynarodowy port lotniczy znajduje się w Ostrawie-Mošnov, zaś najbliższy na terenie Polski – w Katowicach-Pyrzowicach – oddalony jest od Jastrzębia-Zdroju o 80 km, a port lotniczy w Krakowie-Balicach – o 120 km. W mieście znajduje się lądowisko dla helikopterów.

Kultura[edytuj | edytuj kod]

Budynek biblioteki uniwersyteckiej

Biblioteki[edytuj | edytuj kod]

Miejska Biblioteka Publiczna powstała w 1948, od lat 70. ma siedzibę przy ulicy Wielkopolskiej, posiada 12 placówek filialnych. Biblioteka zaopatrzona jest w 437 tysięcy woluminów księgozbioru, 30 tysięcy dokumentów audiowizualnych, 1900 książek elektronicznych oraz 300 tytułów czasopism oraz ponad 23 tysięcy zbiorów specjalnych[67]. W głównym budynku biblioteki znajduje się galeria sztuki „Pod Sową”, czytelnia internetowa, centrum europejskie, wypożyczalnia literatury dla dzieci, wypożyczalnia literatury dla dorosłych, dział informacyjno-bibliograficzny oraz wypożyczalnia muzyczno-fonograficzna[67]. W MBP znajdują się katalogi: centralny, alfabetyczny oraz elektroniczny. Miejska Biblioteka Publiczna w Jastrzębiu-Zdroju przez 20 lat zajmowała pierwsze miejsce w rankingu wielkomiejskich bibliotek w województwie śląskim[67]. Biblioteka prowadzi spotkania autorskie, wykłady, kursy językowe oraz inne usługi[67].

Biblioteka uniwersytecka powstała w 2006 na potrzeby trzech uczelni – Akademii Górniczo-Hutniczej, Akademii Wychowania Fizycznego oraz Uniwersytetu Śląskiego. Biblioteka wyposażona jest w specjalistyczny księgozbiór z zakresu pedagogiki i górnictwa liczący ponad 3600 książek oraz 70 tytułów czasopism bieżących i archiwalnych z zakresu pedagogiki i górnictwa. W budynku mieści się także galeria sztuki „Da Vinci” oraz kawiarnia o tej samej nazwie.

Ośrodki kultury[edytuj | edytuj kod]

Miejski Ośrodek Kultury

Na terenie Jastrzębia-Zdroju głównym ośrodkiem kultury jest Miejski Ośrodek Kultury powstały w 1987, do którego należą m.in. kluby Kaktus, Metronom i Modelarnia, sześć świetlic młodzieżowych, Galeria Historii Miasta oraz Dom Zdrojowy z salą teatralną i galerią sztuki.

W głównym budynku Miejskiego Ośrodka Kultury, mieszczącym się przy al. Józefa Piłsudskiego, znajduje się Centrum Kultury Filmowej z dwoma salami kinowymi. Do 2008 w mieście działało także Górnicze Centrum Kultury z salą teatralną, kinem Panorama, galerią sztuki i klubem rozrywki, które zostało zlikwidowane.

Na terenie miasta znajduje się także siedem galerii sztuki ze zmiennymi ekspozycjami[68]. Większość z nich stanowią galerie należące do Miejskiego Ośrodka Kultury oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Muzea[edytuj | edytuj kod]

Galeria Historii Miasta

W Jastrzębiu-Zdroju działalność muzealna lub zbliżona do muzealnej prowadzona jest na osiedlu Zdrój oraz w sołectwie Moszczenica. W Moszczenicy znajduje się szkolne muzeum im. prof. Rudolfa Ranoszka zachowujące ekspozycje pamiątek po nim, a także związanych z sołectwem[69]. W Parku Zdrojowym, w budynku dawnych Łazienek II, od listopada 2010 funkcjonuje Galeria Historii Miasta, w której wystawiane są zmienne i stałe ekspozycje dotyczące historii i kultury Jastrzębia-Zdroju oraz Śląska. Placówka wydaje ponadto kwartalnik pod nazwą „Biuletyn Galerii Historii Miasta”[70]. Do 2008 w sołectwie Szeroka funkcjonowało największe w Europie muzeum dzwonków liczące ponad 2,7 tys. eksponatów[71]. Po śmierci właściciela, ks. Antoniego Łatko, zgodnie z wolą jego spadkobiercy, zbiory zostały przewiezione do podwarszawskiego zakonu sióstr Loretanek[72].

Ponieważ w Jastrzębiu-Zdroju nie istnieje muzeum państwowe, ze względu na rejonizację i dawną przynależność miasta do powiatu wodzisławskiego, wiele eksponatów pochodzących z jego obszaru, znajduje się w Muzeum Regionalnym w Wodzisławiu Śląskim, mieszczącym się w Pałacu Dietrichsteinów.

Edukacja[edytuj | edytuj kod]

Filia Akademii Górniczo-Hutniczej w Jastrzębiu-Zdroju

Edukacja na terenach obecnego Jastrzębia-Zdroju trwała już w XVII wieku, kiedy wzmiankowana jest pierwsza jednoizbowa szkoła w Bziu[73]. Obecnie w Jastrzębiu-Zdroju oświatę tworzą publiczne i niepubliczne placówki dydaktyczne[74]. Wśród publicznych placówek wyróżnia się 23 przedszkola, 17 szkół podstawowych, 16 szkół średnich oraz Państwową Szkołę Muzyczną I i II stopnia. Dodatkowo rozwinęły się szkoły niepubliczne – 10 policealnych uczelni uzupełniających, szkoły językowe, prywatna szkoła muzyczna oraz niepubliczne przedszkola i żłobki. Pierwszą uczelnią wyższą w Jastrzębiu-Zdroju było otwarte w 1992 roku Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych, które zostało zlikwidowane w 2015 roku[75].

W 1998 zainaugurowano działalność zamiejscowego wydziału Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Mieścił się pierwotnie w trzech budynkach, spośród których główną siedzibę stanowił zabytkowy obiekt Sanatorium Spółki Brackiej. Po gruntownej modernizacji został zaopatrzony w dwie kompletnie wyposażone sale wykładowe, cztery sale do prowadzenia ćwiczeń i konserwatoriów, pracownię informatyczną, laboratorium fizyczne i elektroniczne, a także pomieszczenia administracyjno-biurowe. W roku szkolnym 1998/1999 rozpoczęto studia na wydziałach matematyki, fizyki i chemii, wydziale pedagogiczno-artystycznym oraz wydziale zarządzania. Wydział zamiejscowy Uniwersytetu Śląskiego zakończył działalność w 2007.

W 2006 otwarto kolejną uczelnię – Zamiejscowy Ośrodek Dydaktyczny Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie[76], którego siedziba mieści się w byłym budynku Uniwersytetu Śląskiego. Utworzono wydziały górnictwa i geoinżynierii oraz fizyki i informatyki stosowanej. Został zamknięty w 2016 roku[77]. W latach 2006–2009 funkcjonował zamiejscowy oddział Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach, zamknięty z uwagi na niewystarczającą liczbę studentów[78]. Od 2018 działalność akademicką w Jastrzębiu – Zdroju prowadzi Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa w Poznaniu. Wydział w Jastrzębiu – Zdroju kształci na kierunku Psychologia oraz Bezpieczeństwo ekologiczne. W ramach kierunków dostępnych jest wiele specjalności na studiach licencjackich (I stopnia), zarówno stacjonarnych, jak i niestacjonarnych. Uczelnia oferuje także szeroki wybór studiów podyplomowych.

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Letnia kawiarenka w Parku Zdrojowym

W Jastrzębiu-Zdroju znajdują się cztery hotele. Atrakcjami turystycznymi miasta są m.in. Park Zdrojowy, klasycystyczny pałac w sołectwie Borynia oraz zabytkowe kościoły, takie jak drewniany kościół św. Barbary i Józefa, kościół pw. Wszystkich Świętych oraz Sanktuarium Opatrzności Bożej. W mieście działa Galeria Historii Miasta pełniąca funkcje muzeum. Przez Jastrzębie-Zdrój przebiegają liczne trasy rowerowe oraz szlaki turystyczne (czerwony, czarny, żółty i niebieski)[79]. Przez miasto przebiega międzynarodowa trasa rowerowa EuroVelo 4 (Szlak Europy Centralnej) – w Polsce wyznakowana jako R-4, obecnie od granicy polsko-czeskiej w Chałupkach do Krakowa. Przy KWK Zofiówka znajduje się pomnik Solidarności, wybudowany na pamiątkę wydarzeń z 1980 roku na terenie kopalni „Manifest Lipcowy”. W mieście działa oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.

Szlaki turystyczne[edytuj | edytuj kod]

Tablica trasy rowerowej R-4 przy dworcu głównym

Miasto znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego.

Trasy rowerowe[edytuj | edytuj kod]

Religia[edytuj | edytuj kod]

Jastrzębie-Zdrój w czasie rozbudowy w latach 60. i 70. XX wieku miało być wzorcowym miastem socjalistycznym i przez wiele lat nie wydawano zgody na budowę nowych obiektów sakralnych w centrum miasta[84], jednak na obrzeżach funkcjonowały kościoły katolickie i protestanckie. W centrum organizowane były Msze Święte polowe w okolicy klasycystycznej kapliczki pod wezwaniem świętego Jana Nepomucena (w miejscu, gdzie obecnie znajduje się Urząd Miasta) do momentu, gdy została przeniesiona na tzw. Górę Młyńską – stoi obecnie przed kościołem na tymże wzniesieniu[84]. Przełomowym momentem była zgoda władz na przeniesienie z Wodzisławia Śląskiego - Jedłownika, drewnianego zabytkowego kościoła który stanął na osiedlu „Przyjaźń”. Nie rozwiązało to jednak problemu przepełnienia kościołów. Protesty mieszkańców spowodowały, że władze w 1974 wydały zgodę na budowę pierwszego nowego kościoła katolickiego, który powstał w okolicach osiedla „Arki Bożka”[84]. Na początku lat 80. wybudowano kolejny kościół.

W Jastrzębiu-Zdroju działa:

W Jastrzębiu-Zdroju mieszkają w niewielkich ilościach wyznawcy religii takich jak baptyzm, islam, judaizm i prawosławie, jednak nie posiadają swoich świątyń.

Przed II wojną światową na terenie uzdrowiska znajdowały się dwa pensjonaty żydowskie oraz żydowski dom modlitwy. Do Jastrzębia-Zdroju przybył gliwicki rabin dr Wilhelm Münz[88]. Na Bożej Górze znajdował się cmentarz żydowski, zniszczony w 1942 przez hitlerowców.

W mieście znajduje się klasztor sióstr Boromeuszek, dom zgromadzenia sióstr Salezjanek, dom zgromadzenia Córek Bożej Miłości oraz dom zgromadzenia Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej.

Na terenie Jastrzębia-Zdroju znajdują się trzy cmentarze komunalne, osiem katolickich cmentarzy parafialnych, cmentarz ewangelicko-augsburski oraz cmentarz wojenny[89].

Sport[edytuj | edytuj kod]

Hala Widowiskowo-Sportowa

KS Jastrzębski Węgiel, to klub, który nieprzerwanie od 1997 roku występuje w polskiej ekstraklasie siatkówki mężczyzn – PlusLidze. Klub zdobył łącznie: 13 medali mistrzostw Polski: 2 złote, 3 srebrne i 8 brązowych. W 2011 zdobył 2. miejsce w KMŚ, a w sezonie 2013/2014 brązowy medal Ligi Mistrzów. Klub jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich klubów na świecie, w którym grali zawodnicy klasy światowej, np. Pavel Abramov czy Plamen Konstantinov. Mecze drużyny rozgrywane są w hali widowiskowo-sportowej w Jastrzębiu Zdroju, która została kompletnie odnowiona w 2011 roku. W 2005 roku klub zgodnie z ustawą o sporcie kwalifikowanym przekształcił się ze stowarzyszenia w sportową spółką akcyjną.

Piłkarskim klubem sportowym jest GKS Jastrzębie założony w 1961 roku, który od sezonu 2011/2012 gra w IV lidze. Jest to spadek z 1 ligi, w której niegdyś grał klub. Spadek był spowodowany brakiem funduszy na spłacenie drużyny i takim to sposobem została założona nowa. Drużyna rozgrywa mecze piłkarskie na Stadionie miejskim przy ulicy Harcerskiej o pojemności sześciu tysięcy miejsc siedzących.

Siatkarze klubu Jastrzębski Węgiel w sezonie 2010/2011

W mieście działa również klub hokejowy JKH GKS Jastrzębie, który od sezonu 2008/2009 występuje w ekstralidze polskiego hokeja. Drużyna rozgrywa mecze na lodowisku Jastor, którego pojemność wynosi 2800 miejsc siedzących. W sezonie 2012/2013 drużyna zajęła 2 miejsce.

Ponadto w Jastrzębiu-Zdroju działają kluby sportowe: BKS Jastrzębie (boks), UKH Białe Jastrzębie-Zdrój (hokej na lodzie kobiet), Międzyszkolny Ośrodek Sportowy Jastrzębie, LKS Granica Ruptawa (piłka nożna), LZS Zryw Bzie (piłka nożna), LKS Żar Szeroka (piłka nożna), Jastrzębski Klub Tenisa Stołowego, Koka Jastrzębie (judo), Klub Piłki Ręcznej, UKS ROMI Jastrzębie (piłka ręczna dziewcząt) oraz Jastrzębski Koszykarski Klub Sportowy (koszykówka dziewcząt).

W Jastrzębiu-Zdroju znajduje się ścianka wspinaczkowa, o powierzchni 200 m kw. Ścianka zarządzana jest przez Klub Wysokogórski Jastrzębie Zdrój[90]. KW Jastrzębie Zdrój działa od 1984 roku, od tego samego roku jest zrzeszony w Polskim Związku Alpinizmu. Zawodniczki i zawodnicy KW Jastrzębie Zdrój w 2010 roku wchodzili w skład kadry narodowej wspinaczki sportowej PZA.

Główną instytucją sportową w Jastrzębiu-Zdroju jest Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji powstały w 1991 roku. MOSiR jest jednostką organizacyjną działającą na terenie całego miasta. Głównym obszarem zadań tej instytucji jest organizacja imprez sportowo-rekreacyjnych, a także współpraca z klubami i organizacjami młodzieżowymi. Ośrodek regularnie organizuje rozgrywki w czterech dyscyplinach sportowych: Miejskiej Ligi Siatkówki Amatorów, Grand Prix Miejskiej Ligi Piłki Halowej, Miejskiej Indywidualnej Ligi Tenisa Stołowego, a także Jastrzębskiej Ligi Szachowej. Obiektami sportowymi należącymi do MOSiR-u są: stadion miejski przy ul. Harcerskiej, stadion przy ul. Kościelnej, kompleks sportowy Omega przy ulicy Harcerskiej, kryta pływalnia Laguna przy ul. Opolskiej, lodowisko Jastor przy ul. Leśnej, dwa boiska sportowe, w tym jedno wybudowane w ramach programu Orlik 2012 oraz kąpielisko Zdrój przy ul. Witczaka. Ponadto w mieście znajdują się hala sportowa (sołectwo Szeroka) oraz hala widowiskowo-sportowa przy ul. Leśnej. W Jastrzębiu-Zdroju działa również klub bejsbolowy MKS Jastrząb. Bejsboliści z Jastrzębia-Zdroju są jednym z najlepszych graczy w 1 lidze grupy południowej.

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

 • II miejsce w konkursie „Na najlepiej oświetloną gminę roku 2006” (I miejsca nie przyznano, III miejsce Toruń)[91]
 • Wyróżnienie w IV edycji konkursu „Bezpieczna Gmina”
 • Wyróżnienie za prawidłowe przeprowadzenie akcji „Przejrzysta Polska”[91]
 • Laureat konkursu „Miasto otwarte na fundusze strukturalne”[91]
 • Wyróżnienie w plebiscycie Europejskie Miasto za osiągnięcia z pozyskiwaniu środków unijnych[91]
 • 7 miejsce w rankingu na miasto najlepiej radzące sobie z wykorzystaniem środków unijnych w Polsce oraz II miejsce w woj. śląskim[92]
 • Certyfikat ISO 9001:2000 dla Urzędu Miejskiego[93]
 • Złoty Medal im. Franciszka Stefczyka dla Urzędu Miasta z Kapituły Medalu Krajowego Związku Banków Spółdzielczych
 • Złoty Medal Regionu Śląsko-Dąbrowskiego za Porozumienia Jastrzębskie[91]
 • Wyróżnienie za współpracę oraz promowanie przedsiębiorczości podczas 10-lecia Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości[91]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. Rozporządzenie tworzące zawiera dwie pisownie: Jastrzębie Zdrój w § 1. pkt 81., a w § 2. Jastrzębie–Zdrój.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b Jastrzębie-Zdrój w liczbach, Polska w liczbach [dostęp 2021-08-19] (pol.).
 2. Rozhledna Praděd.
 3. Położenie Jastrzębia-Zdroju. Serwis Samorządowy Jastrzębia-Zdroju. [dostęp 2014-01-14].
 4. Uchwała Nr LV/697/2010 Rady Miasta Jastrzębie Zdrój z dnia 29 kwietnia 2010 r. zmieniająca (Dz. Urz. Woj. Śląskiego z 2010 r. Nr 114, poz. 1829).
 5. Urząd Miasta Jastrzębie-Zdrój: Lokalny Program Rewitalizacji Jastrzębia-Zdroju na lata 2008–2015. [dostęp 20 lutego 2009].
 6. a b c d e f g h i j k Urząd Miasta Jastrzębie-Zdrój: Szata roślinna i krajobraz (pol.). [dostęp 4 kwietnia 2009].
 7. Urząd Miasta: położenie (pol.). [dostęp 2013-05-28].
 8. a b c d Urząd Miasta Jastrzębie-Zdrój: Woda (pol.). [dostęp 5 kwietnia 2009].
 9. Urząd Miasta: Środowiska przyrodnicze (pol.). [dostęp 2013-05-28].
 10. Liber fundationis episcopatus Vratislaviensis online; H. Markgraf, J. W. Schulte, „Codex Diplomaticus Silesiae t.14 Liber Fundationis Episcopatus Vratislaviensis”, Breslau 1889.
 11. Konstanty Damrot, „Die älteren Ortsnamen Schlesiens, ihre Entstehung und Bedeutung: mit einem Anhange über die schlesisch-polnischen Personennamen: Beiträge zur schlesischen Geschichte und Volkskunde”, Verlag von Felix Kasprzyk, Beuthen 1896.
 12. Jastrzębie w Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego Tom III, s. 499.
 13. Towarzystwo Miłośników Ziemi Jastrzębskiej: Historia Jastrzębia-Zdroju. [dostęp 16 kwietnia 2009].
 14. a b Janusz Lubszczyk, Pierwsze pisane wzmianki o ziemi jastrzębskiej, „Biuletyn Galerii Historii Miasta” nr 1 (27) z marca 2013 r., s. 8 (ISSN 2080-3737); (https://web.archive.org/web/20160305045942/http://jaspedia.eu/wpis/992/bzie-pierwsza-wzmianka.html).
 15. Janusz Lubszczyk, Pierwsze pisane wzmianki o ziemi jastrzębskiej, „Biuletyn Galerii Historii Miasta” nr 1 (27) z marca 2013 r., s. 7 (ISSN 2080-3737); zobacz też: Janusz Lubszczyk, Boża Góra – pierwsza wzmianka (https://web.archive.org/web/20160305045917/http://jaspedia.eu/wpis/986/boza-gora-pierwsza-wzmianka.html).
 16. Janusz Lubszczyk, Pierwsze pisane wzmianki o ziemi jastrzębskiej, „Biuletyn Galerii Historii Miasta” nr 1 (27) z marca 2013 r., s. 7 (ISSN 2080-3737); zobacz też: Janusz Lubszczyk, Borynia – pierwsza wzmianka (https://web.archive.org/web/20141224114022/http://jaspedia.eu/wpis/990/borynia-pierwsza-wzmianka.html).
 17. Janusz Lubszczyk, Pierwsze pisane wzmianki o ziemi jastrzębskiej, „Biuletyn Galerii Historii Miasta” nr 1 (27) z marca 2013 r., s. 7 (ISSN 2080-3737); zobacz też: Janusz Lubszczyk, Szeroka – pierwsza wzmianka (https://web.archive.org/web/20160305045938/http://jaspedia.eu/wpis/991/szeroka-pierwsza-wzmianka.html).
 18. Janusz Lubszczyk, Pierwsze pisane wzmianki o ziemi jastrzębskiej, „Biuletyn Galerii Historii Miasta” nr 1 (27) z marca 2013 r., s. 8 (ISSN 2080-3737); zobacz też: Janusz Lubszczyk, Ruptawa – pierwsza wzmianka (https://web.archive.org/web/20160305032139/http://jaspedia.eu/wpis/989/ruptawa-pierwsza-wzmianka.html).
 19. a b c Urząd Miasta Jastrzębie-Zdrój: Jastrzębie Zdrój. 2006, s. 4. ISBN 978-83-916618-8-8.
 20. a b c d Piotr Siemko: Jastrzębie Zdrój w zabytkach sztuki. 1992, s. 8–33.
 21. Triest 1865 ↓, s. 787.
 22. a b c Pamięć Jastrzębska: Uzdrowisko w latach 1986–1918 (pol.). [dostęp 12 kwietnia 2009].
 23. Pamięć Jastrzębska: Historia Jastrzębia-Zdroju: Udział Jastrzębian w III powstaniu śląskim (pol.). [dostęp 16 kwietnia 2009].
 24. § 1. pkt 81. Rozporządzenie Śląskiej Rady Wojewódzkiej z dnia 3 czerwca 1924 w sprawie zniesienia obszarów dworskich w powiecie Rybnickim (Dziennik Ustaw Śląskich z 1924 r. Nr 17, poz. 68).
 25. Pamięć Jastrzębska: Historia Jastrzębia-Zdroju: Miasto matek (pol.). [dostęp 16 kwietnia 2009].
 26. „Przewodnik po upamiętnionych miejscach walk i męczeństwa lata wojny 1939- 1945” Sport i Turystyka 1988, ​ISBN 83-217-2709-3​, s. 284.
 27. Pamięć Jastrzębska: Historia Jastrzębia-Zdroju: Dzieje uzdrowiska w latach 50. i 60 (pol.). [dostęp 16 kwietnia 2009].
 28. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 7 stycznia 1948 (Dz.U. z 1948 r. nr 3, poz. 21).
 29. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 3 grudnia 1955 ws. utworzenia osiedli (Dz.U. z 1955 r. nr 45, poz. 299).
 30. Pamięć Jastrzębska: Historia Jastrzębia-Zdroju: Zakończenie działalności uzdrowiskowej (pol.). [dostęp 16 kwietnia 2009].
 31. Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 22 maja 1963 ws. utworzenia niektórych miast w województwach gdańskim i katowickim (Dz.U. z 1963 r. nr 23, poz. 132).
 32. Janusz Lubszczyk (https://web.archive.org/web/20160304232936/http://jaspedia.eu/wpis/184/wlaczenie-czesci-gromad-jastrzebie-gorne-oraz-moszczenica-do-miasta-jastrzebie-zdroj.html) oraz (https://web.archive.org/web/20160305045934/http://jaspedia.eu/wpis/996/wlaczenie-solectwa-jastrzebie-gorne-do-miasta-jastrzebie-zdroj.html).
 33. Janusz Lubszczyk (https://web.archive.org/web/20160306181238/http://jaspedia.eu/wpis/995/wlaczenie-gminy-ruptawa-do-miasta-jastrzebie-zdroj.html).
 34. Janusz Lubszczyk (https://web.archive.org/web/20160304223557/http://jaspedia.eu/wpis/186/wlaczenie-gminy-szeroka-do-miasta-jastrzebie-zdroj.html).
 35. Janusz Lubszczyk (https://web.archive.org/web/20160305053626/http://jaspedia.eu/wpis/633/wlaczenie-solectwa-pniowek-do-miasta-jastrzebie-zdroj.html) oraz (https://web.archive.org/web/20150217004302/http://jaspedia.eu/wpis/634/wylaczenie-solectwa-pniowek-z-miasta-jastrzebie-zdroj.html).
 36. Pamięć Jastrzębska: Kalendarium: Sierpień '80 (pol.). [dostęp 16 kwietnia 2009].
 37. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 22 października 2007 r. ws. pozbawienia statusu uzdrowiska miasta Jastrzębie-Zdrój (Dz.U. z 2007 r. nr 201, poz. 1448).
 38. Ludność Jastrzębia-Zdroju.
 39. Narodowy Instytut Dziedzictwa: Rejestr zabytków nieruchomych – województwo śląskie. 2020-09-30.
 40. a b Wykaz wpisanych obiektów do rejestru zabytków w okresie od 1 stycznia 1999 r. do 16 kwietnia 2021 r. (pol.) wkz.katowice.pl [dostęp 2021-04-16]
 41. BIP Jastrzębie-Zdrój: Skład Rady Miasta Jastrzębia-Zdroju (pol.). [dostęp 12 kwietnia 2009].
 42. Państwowa Komisja Wyborcza: Wybory samorządowe. wybory2002.pkw.gov.pl. [dostęp 2015-10-20].
 43. Geografia wyborcza – Wybory samorządowe – Państwowa Komisja Wyborcza. wybory2006.pkw.gov.pl. [dostęp 2015-10-20].
 44. Wybory Samorządowe 2010 – Geografia wyborcza – Województwo śląskie – – m. Jastrzębie-Zdrój. wybory2010.pkw.gov.pl. [dostęp 2015-10-20].
 45. Państwowa Komisja Wyborcza | Jastrzębie-Zdrój. wybory2014.pkw.gov.pl. [dostęp 2015-10-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-12-17)].
 46. Wybory samorządowe 2018, wybory2018.pkw.gov.pl [dostęp 2018-10-26].
 47. Stowarzyszenie Wspólnota Samorządowa: Jastrzębie-Zdrój po wyborach. [dostęp 2014-01-22].
 48. BIP Urząd Miasta Jastrzębie-Zdrój: Młodzieżowa Rada Miasta. [dostęp 2011-01-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-02-19)].
 49. BIP Urząd Miasta Jastrzębie-Zdrój: Uchwała nr 165 w sprawie zatwierdzenia Statutu Młodzieżowej Rady Miasta. [dostęp 2014-01-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-02-19)].
 50. a b Serwis Samorządowy Jastrzębia-Zdroju: Miasta partnerskie. [dostęp 2014-01-22].
 51. JSW: Borynia-Zofiówka-Jastrzębie. 2013-01-02. [dostęp 2014-01-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-09-11)].
 52. a b c d JSW SA: Ruch Borynia: o zakładzie (pol.). [dostęp 2014-01-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-02-01)].
 53. a b c d JSW SA: Ruch Jas-Mos: o zakładzie (pol.). [dostęp 2014-01-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-02-01)].
 54. a b c d JSW SA: Ruch Zofiówka: o zakładzie (pol.). [dostęp 2014-01-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-02-01)].
 55. a b Serwis Samorządowy Jastrzębia-Zdroju: Strefy ekonomiczne. [dostęp 2014-01=21].
 56. Serwis Samorządowy Jastrzębia-Zdroju: Środowisko przyrodnicze. [dostęp 2014-01-21].
 57. Główny Urząd Statystyczny: Miasto Jastrzębie-Zdrój. [dostęp 2014-01-21].
 58. Dziennik Zachodni: Nowa obwodnica Jastrzębia-Zdroju otwarta od dziś (pol.). 2013-07-08. [dostęp 2014-01-16].
 59. Drabas: Rozkład jazdy (pol.). [dostęp 21 maja 2013]. [zarchiwizowane z tego adresu (15 lutego 2009)].
 60. Rozkład jazdy (pol.). [dostęp 2013-05-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-03-24)].
 61. MZK Jastrzębie-Zdrój: Rozkład jazdy (pol.). [dostęp 16 lutego 2013].
 62. Pamięć Jastrzębska: Cesarz Wilhelm II w Jastrzębiu (pol.). [dostęp 19 kwietnia 2009].
 63. Linia Orzesze – Wodzisław Śląski (pol.). Ogólnopolska Baza Kolejowa. [dostęp 2015/02/28].
 64. Regionalny Portal Kolejowy: Jastrzębie-Zdrój: kolej bez reaktywacji (pol.). [dostęp 19 kwietnia 2009].
 65. a b Jakub Madrjas, Powstanie studium dla przywrócenia kolei do Jastrzębia-Zdroju, 2 lipca 2018 [dostęp 2018-07-03] (pol.).
 66. PLK przeanalizuje możliwość przywrócenia kolei do Jastrzębia-Zdroju, rynek-kolejowy.pl [dostęp 2018-07-02].
 67. a b c d Miejska Biblioteka Publiczna w Jastrzębiu-Zdroju: O bibliotece (pol.). [dostęp 2020-09-28].
 68. Serwis Samorządowy Jastrzębia-Zdroju: Baza danych teleadresowych: sekcja „kultura i sport”.. [dostęp 2014-01-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-02-19)].
 69. Jastrzębski Serwis Samorządowy: Rudolf Ranoszek (pol.). [dostęp 19 kwietnia 2009].
 70. Miejski Ośrodek Kultury w Jastrzębiu-Zdroju, jastrzebie.pl [dostęp 2021-06-15] [zarchiwizowane z adresu 2014-01-16] (pol.).
 71. Gazeta.pl Katowice: Jastrzębskie zabytki (pol.). [dostęp 19 kwietnia 2009].
 72. Nie ma dzwonków w Jastrzębiu. Jasnet. [dostęp 2012-01-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-02-08)].
 73. Piotr Siemko: Jastrzębie-Zdrój w zabytkach sztuki.
 74. Publiczne jednostki oświatowe. Urząd Miasta Jastrzębia-Zdroju. [dostęp 2020-09-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-09-26)].
 75. Likwidacja Kolegium. Biuletyn Informacji Publicznej Miasta Jastrzębie-Zdrój. [dostęp 2019-06-15].
 76. ZOD AGH: Historia (pol.). [dostęp 19 grudnia 2009]. [zarchiwizowane z tego adresu (6 grudnia 2010)].
 77. AGH kończy działalność w Jastrzębiu. W tym roku nie będzie już naboru, www.tujastrzebie.pl [dostęp 2019-06-15] (pol.).
 78. BIP AWF Katowice: Historia AWF-u (pol.). [dostęp 2014-01-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-01-16)].
 79. PTTK Jastrzębie-Zdrój: Szlaki turystyczne w Jastrzębiu-Zdroju (pol.). [dostęp 5 kwietnia 2009].
 80. https://web.archive.org/web/20140116115507/http://www.pttk.jasnet.pl/czerwony-szlakiem-powstan-slaskich
 81. https://web.archive.org/web/20140116115514/http://www.pttk.jasnet.pl/czarny-lacznikowy
 82. https://web.archive.org/web/20140116115501/http://www.pttk.jasnet.pl/zolty-im-jerzego-fudzinskiego
 83. https://web.archive.org/web/20140116115510/http://www.pttk.jasnet.pl/niebieski-szlakiem-ewakuacji-wiezniow-auschwitz-birkenau
 84. a b c Czesław Podleski, Wspomnienia jastrzębian – „Specyficzne miasto” [dostęp 2009-04-12].
 85. Zbór Ewangelii Łaski. Klupś Zbigniew, Jastrzębie Zdrój, jastrzebie-zdroj.informator-lokalny.pl [dostęp 2020-08-24].
 86. Dane według wyszukiwarki zborów, na oficjalnej stronie Świadków Jehowy jw.org [dostęp 2020-07-20].
 87. Chrześcijańskie Stowarzyszenie Dobroczynne – Oddział Terenowy w Jastrzębiu-Zdroju.
 88. Wirtualny Sztetl, Jastrzębie-Zdrój: Społeczność żydowska przed 1989 [dostęp 2014-01-21].
 89. Serwis Samorządowy Jastrzębia-Zdroju, Baza danych teleadresowych: sekcja „cmentarze” [dostęp 2014-01-21].
 90. Klub Wysokogórski Jastrzębie Zdrój: Ścianka wspinaczkowa (pol.). [dostęp 2013-05-21].
 91. a b c d e f Strona miasta: Certyfikaty i nagrody (pol.). [dostęp 4 grudnia 2007].
 92. Strona miasta: Certyfikaty i nagrody (pol.). [dostęp 4 grudnia 2007].
 93. UM Jastrzębie: ISO 9001:2000 dla UM (pol.). [dostęp 16 kwietnia 2009].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

 • Felix Triest: Topographisches handbuch von Oberschliesen. Breslau: Verlag von Wilh. Gottl. Korn, 1865.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]