Pachnephorus crocodilinus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pachnephorus crocodilinus
Zoia, 2007
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

chrząszcze

Podrząd

chrząszcze wielożerne

Rodzina

stonkowate

Podrodzina

Eumolpinae

Plemię

Bromiini

Rodzaj

Pachnephorus

Podrodzaj

Pachnephorus s.str.

Gatunek

Pachnephorus crocodilinus

Pachnephorus crocodilinusgatunek chrząszcza z rodziny stonkowatych i podrodziny Eumolpinae.

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten opisany został po raz pierwszy w 2007 roku przez Stefana Zoię. Jako lokalizację typową wskazano hodowlę krokodyli Mfuwe w Parku Narodowym Południowej Luangwy w Zambii[1].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Chrząszcz o ciele długości od 2,4 do 3,4 mm. Ubarwienie ma błyszczące, ciemnobrązowe z lekkim połyskiem metalicznym oraz z rudobrązowymi odnóżami, głaszczkami i czułkami. Głowa ma na regularnie wypukłym i odsiebnie spłaszczonym czole białawe, rozdwojone szczecinki oraz białe, a w dwóch kropkach jasnobrązowe łuski o długości do czterech razy większej niż szerokość, rozdwojone maksymalnie do ⅓ długości. Powierzchnia czoła jest punktowana i mikrosiateczkowana. Nadustek jest pośrodku niepunktowany, a po bokach opatrzony kilkoma szczecinkami. Tak szerokie jak długie przedplecze ma umiarkowanie grubo punktowaną powierzchnię oraz nabrzmiałe w odsiebnych ⅓ boki. Na bokach przedplecza występują białe i jasnobrązowe, od 3 do 4 razy dłuższe niż szerokie łuski, rozdwojone do ⅓ swej długości. Na dysku przedplecza łuski są jasnobrązowe, od 4 do 5 razy dłuższe niż szerokie. Pokrywy są półtora raza dłuższe niż szerokie, w nasadowej ⅓ delikatnie wciśnięte, o bokach w początkowych ⅔ słabo zakrzywionych, a dalej równomiernie zakrzywionych ku wierzchołkom. Rzędy są grubo punktowane, po bokach pokryw opatrzone białymi szczecinkami. Międzyrzędy są wypukłe, węższe niż punkty rzędów, zaopatrzone w brązowe i miejscami białe łuski o długości od 4 do 5 razy większej niż szerokość, rozwidlone maksymalnie do ⅓ długości. Podgięcia pokryw są szerokie, zaopatrzone w szereg białych szczecinek. Epimery przedtułowia są silnie punktowane, w odsiebnych narożach mające kilka białawych szczecinek lub są całkiem nagie. Epimery śródtułowia są całkiem nagie. Epimery zatułowia są wąskie, zaopatrzone w pojedynczy, a na końcach podwojony szereg punktów, z których każdy ma jedną białawą szczecinkę. Zapiersie porastają po bokach białe, rozdwojone szczecinki, a pośrodku białe włoski. Na odnóżach występują białawe, rozdwojone łuski. U samców przednia para odnóży ma stopy zwieńczone dwoma pazurkami, z których wewnętrzny jest rozdwojony, a zewnętrzny pojedynczy[1].

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Gatunek afrotropikalny, znany z Sudanu, Etiopii, Nigerii, Kamerunu, Demokratycznej Republiki Konga, Tanzanii, Namibii, Zambii, Malawi, Mozambiku i Południowej Afryki. Występuje w pobliżu wody[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Stefano Zoia. A revision of the Pachnephorus from the Afrotropical Region (Coleoptera, Chrysomelidae). „Fragmenta Entomologica”. 39 (1), s. 1–156, 2007. DOI: 10.4081/fe.2007.128.