Przejdź do zawartości

Panathinaiko

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Panathinaiko
Ilustracja
Παναθηναϊκό Στάδιο
Państwo

 Grecja

Miejscowość

Ateny

Data budowy

330329 p.n.e.

Data otwarcia

329 p.n.e.

Właściciel

Helleński Komitet Olimpijski

Pojemność stadionu

80 000

Położenie na mapie Aten
Mapa konturowa Aten, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Panathinaiko”
Położenie na mapie Grecji
Mapa konturowa Grecji, w centrum znajduje się punkt z opisem „Panathinaiko”
Ziemia37°58′05,88″N 23°44′27,96″E/37,968300 23,741100
Strona internetowa

Panathinaiko Stadio lub Kalimarmaro (gr. Παναθηναϊκό Στάδιο, obecnie częściej jako Καλιμάρμαρο, czyli „wykonany z dobrego marmuru”; pol. Stadion Panateński) – jedna z najbardziej znaczących, zrekonstruowanych budowli w Atenach. Położony jest w naturalnym zagłębieniu terenu pomiędzy dwoma wzgórzami Agra i Ardettos, nad rzeką Ilisos. Zbudowany w tym miejscu został w latach 330329 p.n.e. przez Lykurgosa na wielkie igrzyska Panateńskie. Później, od 140 do 144 n.e. został przebudowany przez Herodesa Attikusa do formy, którą odnaleziono podczas wykopalisk w 1870. Jego wymiary to 204,7 metrów długości i 33,35 metrów szerokości, pomieścić mógł do 80 000 widzów. Aktualnie stadion często jest miejscem ważnych wydarzeń kulturalnych.

Zrekonstruowany na Letnie Igrzyska Olimpijskie 1896, dzięki wytrwałości i nakładom finansowym Jeorjosa Awerofa, greckiego męża stanu i przemysłowca, wywodzącego się ze starej, kupieckiej rodziny, związanej z Metsowem i Aleksandrią, gorącego entuzjasty wskrzeszenia idei olimpijskiej. Jest wykonany w całości z białego marmuru. Jego konstrukcja jest przystosowana do wyścigów konnych. Niegdyś prowadziły doń marmurowe propyleje[1].

17 maja 2012, na arenie nowożytnych igrzysk w 1896 roku, odbyła się ceremonia przekazania ognia olimpijskiego brytyjskiej sztafecie olimpijskiej. Wcześniej płomień został zapalony od promieni słonecznych w mieście Olimpia. Zwieńczeniem podróży znicza było odpalenie od niego płomienia olimpijskiego na Stadionie Olimpijskim w Londynie podczas ceremonii otwarcia XXX Letnich Igrzysk Olimpijskich.

Galeria

[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Ateński pierwszy tramwaj (1908r.) na tle propylejów stadionu Kalimarmaro (stała rubryka historyczna Σαν σήμερα, w greckiej prasie codziennej)