Panathinaiko

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Stadion Panathinaiko
Zawody podczas Igrzysk Olimpijskich w Atenach 2004

Panathinaiko Stadio lub Kalimarmaro (gr. Παναθηναϊκό Στάδιο, obecnie częściej jako Καλιμάρμαρο, pl. Stadion Panateński), czyli Wykonany z dobrego marmuru - jedna z najbardziej znaczących, zrekonstruowanych budowli ateńskich. Położony jest w naturalnym zagłębieniu terenu pomiędzy dwoma wzgórzami Agra i Ardettos, nad rzeką Ilissos. Zbudowany w tym miejscu został w latach 330-329 p.n.e. przez Lykurgosa na wielkie igrzyska Panateńskie. Później, od 140 do 144 n.e. został przebudowany przez Herodesa Atticusa do formy, którą odnaleziono podczas wykopalisk w 1870 roku. Jego wymiary to 204,7 m długości i 33.35 m szerokości, pomieścić mógł do 80.000 widzów. Aktualnie stadion często jest miejscem ważnych wydarzeń kulturalnych.

Zrekonstruowany na Letnie Igrzyska Olimpijskie 1896, dzięki wytrwałości i nakładom finasowym Georgiosa Averoffa, greckiego męża stanu i przemysłowca, wywodzącego się ze starej, kupieckiej rodziny, związanej z Metsowem i Aleksandrią, gorącego entuzjasty wskrzeszenia idei olimpijskiej. Jest wykonany w całości z białego marmuru. Jego konstrukcja jest przystosowana do wyścigów konnych.

17 maja 2012 na arenie nowożytnych igrzysk, odbyła się ceremonia przekazania ognia olimpijskiego brytyjskiej sztafecie olimpijskiej. Płomień został zapalony od promieni słonecznych w greckim mieście Olimpia. Zwieńczeniem podróży znicza było odpalenie od niego płomienia olimpijskiego na stadionie w Londynie podczas ceremonii otwarcia ostatnich igrzysk.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

  • różnie oceniana jest pojemność tego stadionu: [1],[2]