Pancetta

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pancetta arrotolata

Pancetta ([panˈt͡ʃet.ta], czyt. „panczetta”) – dojrzewający boczek wieprzowy pochodzący z Włoch[1]. Podobny produkt występuje w kuchni chorwackiej oraz korsykańskiej.

Rodzaje[edytuj | edytuj kod]

Tradycyjna pancetta jest zwijana w rulon (arrotolata), zaś jej przygotowanie obejmuje moczenie w solance z dodatkiem pieprzu oraz dojrzewanie bez obróbki cieplnej. Czasami pancetta bywa wędzona na zimno. W centralnych i południowych Włoszech boczku się nie roluje i przyrządza bez zwijania (stesa). Często boczkiem zawija się dojrzewający kark wieprzowy (capocollo); taka odmiana pancetty nazywana jest pancetta coppata[2].

Zastosowanie[edytuj | edytuj kod]

Najczęściej pancetta jest podawana bez obróbki, jako antipasti, razem z rukolą, oliwkami czy serami dojrzewającymi. Pancetta jest również podstawowym składnikiem sosu bolońskiego[3]. We Włoszech bywa również dodatkiem do pizzy.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. What is Pancetta? Everything You Need to Know [online], Volpi Foods, 23 grudnia 2020 [dostęp 2022-08-27] (ang.).
  2. All About Italian Pork [online], DeLallo [dostęp 2022-08-27] (ang.).
  3. Sos bolognese (sos boloński, ragu bolognese) - tradycyjny przepis [online], Road Trip Bus - w drodze ku realizacji marzeń, 7 lutego 2018 [dostęp 2020-07-26] [zarchiwizowane z adresu 2021-05-12] (pol.).