Parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Goździe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła
Ilustracja
Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Goździe
Państwo  Polska
Siedziba Gózd
Adres Gózd
08-454 Kłoczew
Data powołania 6 stycznia 1907
Wyznanie starokatolickie
Kościół Starokatolicki Mariawitów
Diecezja lubelsko-podlaska
Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła
Proboszcz kapł. Zenon Maria Krzysztof Czyżewski
Wezwanie Świętych Apostołów Piotra i Pawła
Wspomnienie liturgiczne 29 czerwca (obchodzona w najbliższą niedzielę)
Położenie na mapie gminy Kłoczew
Mapa lokalizacyjna gminy Kłoczew
Kościół parafialny
Kościół parafialny
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Kościół parafialny
Kościół parafialny
Położenie na mapie województwa lubelskiego
Mapa lokalizacyjna województwa lubelskiego
Kościół parafialny
Kościół parafialny
Położenie na mapie powiatu ryckiego
Mapa lokalizacyjna powiatu ryckiego
Kościół parafialny
Kościół parafialny
Ziemia51°45′12,3″N 22°01′39,4″E/51,753417 22,027611

Parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Goździemariawicka parafia diecezji lubelsko-podlaskiej, Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w RP. Jest to jedna z najmniejszych parafii Kościoła Starokatolickiego Mariawitów.

Siedziba parafii oraz kościół parafialny znajduje się w Goździe, w gminie Kłoczew, powiecie ryckim, województwie lubelskim. Proboszczem parafii jest kapłan Zenon Maria Krzysztof Czyżewski, który dojeżdża z parafii Wniebowzięcia NMP w Żeliszewie Dużym. W pobliżu kościoła parafialnego znajduje się również kaplica parafii Kościoła Katolickiego Mariawitów.

Cmentarz parafialny (współużytkowany z parafią Kościoła Katolickiego Mariawitów) znajduje się ok. 1 km na zachód od wsi.

Historia parafii[edytuj | edytuj kod]

Na początku XX wieku wikarym parafii w Okrzei został ks. Jan Modrzejewski. Wiosną 1906 doszło do rozłamu w parafii na zwolenników mariawitów i ich przeciwników. Większa część parafii poparła mariawitów, którzy zajęli okrzejski kościół. 31 marca 1906 parafię nawiedzał ks. Jan Maria Michał Kowalski (późniejszy arcybiskup, zwierzchnik Kościoła Mariawitów), co spowodowało niepokoje w Okrzei i nasiliło spór między rzymskimi katolikami a mariawitami. Wkrótce odebrano mariawitom prawo użytkowania Kościoła Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Okrzei, wskutek czego około 6 tysięcy wiernych przeniosło swoje życie duchowe do drewnianej kaplicy mariawickiej w Goździe[1], którą poświęcono 6 stycznia 1907[2].

Pierwszym proboszczem parafii w Goździe okazał się być właśnie Jan Maria Ignacy Modrzejewski. W 1929 parafia liczyła 818 wiernych. Mariawici mieszkali głównie w Goździe (324 osoby), Grabowie Szlacheckim (230), Rzyczynie (78), Sokoli (56), Wojciechówce (16) i Bramce (15 osób)[3]. Z czasem ks. Modrzejewski odstąpił od mariawityzmu i nawrócił się na rzymski katolicyzm, a wraz z nim ponad tysiąc wyznawców[4]. W 1935 w parafii nastąpił rozłam, w wyniku którego większość mariawitów przeszła do Kościoła Katolickiego Mariawitów i utworzyła odrębną parafię (obecnie pod wezwaniem Przenajświętszego Sakramentu).

Od końca lat 50. wobec niszczejącego budynku drewnianej kaplicy, mariawici starali się o budowę kościoła parafialnego; uwieńczono ją w 1962. 16 września tegoż roku nastąpiło poświęcenie nowego kościoła parafialnego w Goździe, dokonane w obecności licznej grupy wyznawców przez biskupów Jana Marię Michała Sitka, Janusza Marię Szymona Bucholca oraz Wacława Marię Innocentego Gołębiowskiego[5].

W latach 1934–1984 proboszczem parafii był kapł. Józef Maria Czesław Orzechowski, od 1984 jego następcą jest kapł. Zenon Maria Krzysztof Czyżewski.

Nabożeństwa[edytuj | edytuj kod]

  • Nabożeństwa niedzielne o godz. 15:00 (I i IV niedziela miesiąca);
  • Adoracja miesięczna – 26. dnia każdego miesiąca (odprawiana w najbliższą niedzielę).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Maryawici w Lubelskiem i na Podlasiu, Lublin 1909, s. 32-35.
  2. A. Jemielita, Recepcja mariawityzmu na ziemi lubelskiej – ruch odnowy katolickiej, czy sekta religijna? (Referat wygłoszony na XXI Ogólnopolskim Zjeździe Historyków Studentów Lublin), Lublin 2013.
  3. Rys historyczny gminy Kłoczew, gminne centrum informacji (dostęp w dn. 5.08.2014).
  4. K. Mazur, Mariawityzm w Polsce, Kraków 1992, s. 63-105.
  5. Uroczystość konsekracji kościoła w Goździe, "Mariawita" 1962 nr 5, s. 15-17.