Parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Goździe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła
Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Goździe
Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Goździe
Państwo  Polska
Siedziba Gózd
Adres Gózd
08-454 Kłoczew
Data powołania 6 stycznia 1907
Wyznanie starokatolickie
Kościół Starokatolicki Mariawitów
Diecezja lubelsko-podlaska
Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła
Proboszcz kapł. Zenon Maria Krzysztof Czyżewski
Wezwanie Świętych Apostołów Piotra i Pawła
Wspomnienie liturgiczne 29 czerwca (obchodzona w najbliższą niedzielę)
Położenie na mapie województwa lubelskiego
Mapa lokalizacyjna województwa lubelskiego
Kościół parafialny
Kościół parafialny
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Kościół parafialny
Kościół parafialny
Ziemia51°45′12,3″N 22°01′39,4″E/51,753417 22,027611

Parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Goździemariawicka parafia diecezji lubelsko-podlaskiej, Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w RP. Jest to jedna z najmniejszych parafii Kościoła Starokatolickiego Mariawitów.

Siedziba parafii oraz kościół parafialny znajduje się w Goździe, w gminie Kłoczew, powiecie ryckim, województwie lubelskim. Proboszczem parafii jest kapłan Zenon Maria Krzysztof Czyżewski, który dojeżdża z parafii Wniebowzięcia NMP w Żeliszewie Dużym. W pobliżu kościoła parafialnego znajduje się również kaplica parafii Kościoła Katolickiego Mariawitów.

Cmentarz parafialny (współużytkowany z parafią Kościoła Katolickiego Mariawitów) znajduje się ok. 1 km na zachód od wsi.

Historia parafii[edytuj]

Na początku XX wieku wikarym parafii w Okrzei został ks. Jan Modrzejewski. Wiosną 1906 doszło do rozłamu w parafii na zwolenników mariawitów i ich przeciwników. Większa część parafii poparła mariawitów, którzy zajęli okrzejski kościół. 31 marca 1906 parafię nawiedzał ks. Jan Maria Michał Kowalski (późniejszy arcybiskup, zwierzchnik Kościoła Mariawitów), co spowodowało niepokoje w Okrzei i nasiliło spór między rzymskokatolikami a mariawitami. Wkrótce odebrano mariawitom prawo użytkowania Kościoła Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Okrzei, wskutek czego około 6 tysięcy wiernych przeniosło swoje życie duchowe do drewnianej kaplicy mariawickiej w Goździe[1], którą poświęcono 6 stycznia 1907[2].

Pierwszym proboszczem parafii w Goździe okazał się być właśnie Jan Maria Ignacy Modrzejewski. W 1929 parafia liczyła 818 wiernych. Mariawici mieszkali głównie w Goździe (324 osoby), Grabowie Szlacheckim (230), Rzyczynie (78), Sokoli (56), Wojciechówce (16) i Bramce (15 osób)[3]. Z czasem ks. Modrzejewski odstąpił od mariawityzmu i nawrócił się na rzymskokatolicyzm, a wraz z nim ponad tysiąc wyznawców[4]. W 1935 w parafii nastąpił rozłam, w wyniku którego większość mariawitów przeszła do Kościoła Katolickiego Mariawitów i utworzyła odrębną parafię (obecnie pod wezwaniem Przenajświętszego Sakramentu).

Od końca lat 50. wobec niszczejącego budynku drewnianej kaplicy, mariawici starali się o budowę kościoła parafialnego; uwieńczono ją w 1962. 16 września tegoż roku nastąpiło poświęcenie nowego kościoła parafialnego w Goździe, dokonane w obecności licznej grupy wyznawców przez biskupów Jana Marię Michała Sitka, Janusza Marię Szymona Bucholca oraz Wacława Marię Innocentego Gołębiowskiego[5].

W latach 1934–1984 proboszczem parafii był kapł. Józef Maria Czesław Orzechowski, od 1984 jego następcą jest kapł. Zenon Maria Krzysztof Czyżewski.

Nabożeństwa[edytuj]

  • Nabożeństwa niedzielne o godz. 15:00 (I i IV niedziela miesiąca);
  • Adoracja miesięczna – 26. dnia każdego miesiąca (odprawiana w najbliższą niedzielę).

Przypisy

  1. Maryawici w Lubelskiem i na Podlasiu, Lublin 1909, s. 32-35.
  2. A. Jemielita, Recepcja mariawityzmu na ziemi lubelskiej – ruch odnowy katolickiej, czy sekta religijna? (Referat wygłoszony na XXI Ogólnopolskim Zjeździe Historyków Studentów Lublin), Lublin 2013.
  3. Rys historyczny gminy Kłoczew, gminne centrum informacji (dostęp w dn. 5.08.2014).
  4. K. Mazur, Mariawityzm w Polsce, Kraków 1992, s. 63-105.
  5. Uroczystość konsekracji kościoła w Goździe, "Mariawita" 1962 nr 5, s. 15-17.