Parafia Kościoła Katolickiego Mariawitów w Goździe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Parafia Przenajświętszego Sakramentu
Ilustracja
Kaplica Przenajświętszego Sakramentu w Goździe
Państwo

 Polska

Siedziba

Gózd

Adres

Gózd 107
08-550 Kłoczew

Data powołania

1935

Wyznanie

mariawickie

Kościół

Katolicki Mariawitów

Kustodia

warszawska

Kaplica domowa

Przenajświętszego Sakramentu

Proboszcz

vacat

Wezwanie

Przenajświętszego Sakramentu

Wspomnienie liturgiczne

15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

Położenie na mapie gminy Kłoczew
Mapa konturowa gminy Kłoczew, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kaplica parafialna”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po prawej znajduje się punkt z opisem „Kaplica parafialna”
Położenie na mapie województwa lubelskiego
Mapa konturowa województwa lubelskiego, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Kaplica parafialna”
Położenie na mapie powiatu ryckiego
Mapa konturowa powiatu ryckiego, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Kaplica parafialna”
Ziemia51°45′11,3″N 22°01′41,4″E/51,753139 22,028167
Strona internetowa

Parafia Przenajświętszego Sakramentu w Goździemariawicka parafia kustodii warszawskiej, Kościoła Katolickiego Mariawitów w RP. Parafia jest jednym z najprężniej działających ośrodków mariawityzmu felicjanowskiego.

Siedzibą parafii jest kaplica domowa w miejscowości Gózd, w gminie Kłoczew, powiecie ryckim, województwie lubelskim. Kaplica (Gózd 107) znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie niewielkiego kościółka pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła, będącego siedzibą parafii Kościoła Starokatolickiego Mariawitów. Mszę świętą w parafii odprawiają kapłani ludowi, którzy opiekują się dobrze utrzymaną kaplicą i ogrodem parafialnym.

Parafia współużytkuje (z parafią starokatolicką mariawitów) cmentarz znajdujący się ok. 1 km na zachód od wsi.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Na początku XX wieku wikarym parafii w Okrzei został ks. Jan Modrzejewski. Wiosną 1906 doszło do rozłamu w parafii na zwolenników mariawitów i ich przeciwników. Większa część parafii poparła mariawitów, którzy zajęli okrzejski kościół. 31 marca 1906 parafię nawiedzał ks. Jan Maria Michał Kowalski (późniejszy arcybiskup, zwierzchnik Kościoła Mariawitów), co spowodowało niepokoje w Okrzei i nasiliły spór między rzymskimi katolikami a mariawitami. Wkrótce odebrano mariawitom prawo użytkowania kościoła Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Okrzei, około 6 tysięcy wiernych przeniosło swoje życie duchowe do drewnianej kaplicy mariawickiej w Goździe[1], którą poświęcono 6 stycznia 1907[2].

Pierwszym proboszczem parafii w Goździe okazał się być właśnie Jan Maria Ignacy Modrzejewski. W 1929 parafia liczyła 818 wiernych. Mariawici mieszkali głównie w Goździe (324 osoby), Grabowie Szlacheckim (230), Rzyczynie (78), Sokoli (56), Wojciechówce (16) i Bramce (15 osób)[3]. Z czasem ks. Modrzejewski odstąpił od mariawityzmu i nawrócił się na rzymski katolicyzm, a wraz z nim ponad tysiąc wyznawców[4].

Placówka wyodrębniła się w 1935, wskutek rozłamu w mariawityzmie. Ostatnią miejscową proboszcz parafii była siostra biskupka Maria Dezyderia Spodarówna (1902–1993). W późniejszym okresie opiekę duszpasterską nad parafią sprawował, dojeżdżający ze Stoczka kapłan Józef Maria Polikarp Zaborek (1924–2010). Obecnie wszystkim nabożeństwom przewodzą kapłani ludowi. Parafia utrzymuje kontakt z diasporą zamieszkującą Garwolin, Cegłów i Zgórznicę. Uroczystości Bożego Ciała organizowane są wspólnie z miejscową parafią Kościoła Starokatolickiego Mariawitów.

Nabożeństwa[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Maryawici w Lubelskiem i na Podlasiu, Lublin 1909, s. 32-35.
  2. A. Jemielita, Recepcja mariawityzmu na ziemi lubelskiej – ruch odnowy katolickiej, czy sekta religijna? (Referat wygłoszony na XXI Ogólnopolskim Zjeździe Historyków Studentów Lublin), Lublin 2013.
  3. Rys historyczny gminy Kłoczew, gminne centrum informacji (dostęp w dn. 5.08.2014).. [dostęp 2014-08-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-09-29)].
  4. K. Mazur, Mariawityzm w Polsce, Kraków 1992, s. 63-105.
  5. Liturgiczny Kalendarz Mariawicki na rok 2023. Felicjanów