Parafia św. Maksymiliana Marii Kolbego w Porębie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Parafia św. Maksymiliana Marii Kolbego
Ilustracja
Państwo  Polska
Siedziba Poręba
Adres Poręba, ul. Wodzisławska 86
43-200 Pszczyna
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Archidiecezja katowicka
Dekanat dekanat Pszczyna
Proboszcz ks. Stanisław Musioł
Wezwanie św. Maksymiliana
Wspomnienie liturgiczne 14 sierpnia
Położenie na mapie gminy Pszczyna
Mapa lokalizacyjna gminy Pszczyna
Parafia św. Maksymiliana Marii Kolbego
Parafia św. Maksymiliana Marii Kolbego
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Parafia św. Maksymiliana Marii Kolbego
Parafia św. Maksymiliana Marii Kolbego
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa śląskiego
Parafia św. Maksymiliana Marii Kolbego
Parafia św. Maksymiliana Marii Kolbego
Położenie na mapie powiatu pszczyńskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu pszczyńskiego
Parafia św. Maksymiliana Marii Kolbego
Parafia św. Maksymiliana Marii Kolbego
Ziemia49°58′57″N 18°52′55″E/49,982500 18,881944

Parafia św. Maksymiliana Marii Kolbego w Porębiekatolicka parafia w dekanacie pszczyńskim, w Porębie. Została utworzona 15 maja 1983 roku.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Starania o budowę kościoła zapoczątkował proboszcz z Pszczyny ks. Józef Kuczera. Świątynia miała stanąć przy drodze z Pszczyny do Jaworzna, którędy w czasie II wojny światowej szli więźniowie niemieckich obozów koncentracyjnych w tzw. Marszu Śmierci, stąd jako patrona parafii obrano męczennika Auschwitz św. Maksymiliana Kolbego.

Z nastaniem powojennych rządów komunistycznych otrzymanie zezwolenia na taką budowę było niezwykle trudne, wręcz niemożliwe. W okresie PRL-u zajęcia katechetyczne prowadzono w prywatnych domach. W związku z tym pod koniec lat siedemdziesiątych zrodził się pomysł zbudowania własnego punktu katechetycznego. Równocześnie rozpoczęły się rozważania nad jego lokalizacją, przy czym już wówczas skrycie marzono o poszerzeniu jego funkcji. Ludwik Pająk wyraził chęć przekazania na ten cel działki w północnym sąsiedztwie ul. Świerczewskiego. Miejsce to zaaprobowali mieszkańcy tej ulicy. Obiekcje wyrażali natomiast ludzie z okolic dawnego dworu i ul. Barbórki. Proponowanej lokalizacji nie poparł również proboszcz macierzystej parafii pszczyńskiej ks. Kuczera, gdyż oferowane miejsce znajdowało się w obniżeniu. – Jeśli w przyszłości budowla ma spełniać także zadania świątyni, to winna powstać w bardziej eksponowanym miejscu – tłumaczył. W końcu półhektarową działkę uzyskano od gospodarza Ryszarda Klimczyka.

Budowę rozpoczęto 2 listopada 1981. W trakcie budowy zmieniono zadanie inwestycyjne, aby nowy obiekt łączył zadania punktu katechetycznego i kościoła. Działo się to w czasach gwałtownych przemian politycznych w kraju i uzyskanie odpowiednich zezwoleń okazało się łatwiejsze niż w czasach Gomułki, tym bardziej, że nowa świątynia miała być pw. św. Maksymiliana M. Kolbego – męczennika oświęcimskiego. Projekt budowli sporządził inż. Antoni Turek, konstruktorem był inż. Rudolf Fojcik, projektantem i wykonawcą wystroju wnętrza artysta rzeźbiarz Zygmunt Brachmański. Z ramienia pszczyńskiego proboszcza budową opiekował się ks. Józef Marek, dzisiejszy proboszcz nowej pszczyńskiej parafii Podwyższenia Krzyża Świętego i MB Częstochowskiej.

Dzięki dużemu zaangażowaniu miejscowej społeczności katolickiej, wspieranej przez całą parafię pszczyńską, budowa w szybkim tempie posuwała się do przodu. 15 maja 1983 biskup katowicki Herbert Bednorz poświęcił kościół, aczkolwiek świątynia była jeszcze w stanie surowym. Tegoż samego dnia została w Porębie erygowana parafia. Konsekracja kościoła nastąpiła później. Dokonał jej 18 III 1990 bp pomocniczy Gerard Bernacki.

Pierwszym proboszczem porębskiej parafii ustanowiono w 1983 r. ks. Wojciecha Zygmunta, mgr. socjologii, kanonika honorowego, ur. 6 czerwca 1942 r. w Wirku, wyświęconego 1966 r. w Katowicach. Na niego spadły prace przy wykończeniu wnętrza kościoła i sal katechetycznych oraz zagospodarowanie otoczenia świątyni. W trudnych kryzysowych latach dziewięćdziesiątych nawiązał kontakt z niemiecką miejscowością Mühlheim nad Menem. Jedna z tamtejszych parafii pw. św. Marka posiada swoją placówkę filialną „Maximilian Kolbe Zentrum”. Tamtejszy proboszcz, ks. Johann Kotschner, zaprzyjaźniony z ks. Wojciechem Zygmuntem, przyczynił się m.in. do wyposażenia wnętrza porębskiego kościoła. Wspierał także w trudnym czasie parafian przysyłając im pomoc materialną.

Proboszczowie[edytuj | edytuj kod]

Od początku istnienia parafii proboszczami w Porębie byli:

  • ks. Wojciech Zygmunt
  • ks. Stanisław Musioł

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]