Mühlheim am Main

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mühlheim am Main
ilustracja
Herb
Herb
Państwo  Niemcy
Kraj związkowy Hesja
Burmistrz Daniel Tybussek
Powierzchnia 20,67 km²
Wysokość 103 m n.p.m.
Populacja (2015-12-31)
• liczba ludności
• gęstość

28170[1]
1354,4 os./km²
Nr kierunkowy 06108
Kod pocztowy 63165
Tablice rejestracyjne OF
Podział miasta 3 dzielnice
Plan Mühlheim am Main
Położenie na mapie Hesji
Mapa lokalizacyjna Hesji
Mühlheim am Main
Mühlheim am Main
Położenie na mapie Niemiec
Mapa lokalizacyjna Niemiec
Mühlheim am Main
Mühlheim am Main
Ziemia50°07′N 8°50′E/50,116667 8,833333
Strona internetowa
Portal Portal Niemcy

Mühlheim am Main – miasto w Niemczech, w kraju związkowym Hesja, w rejencji Darmstadt, w powiecie Offenbach. Leży na lewym brzegu Menu. Miasto zamieszkuje 27 996 osób (IX 2015)[1], a jego powierzchnia wynosi 20,67 km².

Geografia[edytuj | edytuj kod]

Miasto jest jedną z trzynastu gmin w powiecie Offenbach. Leży w regionie Ren-Men, na południowym brzegu Menu, między miastami Offenbach am Main i Hanau. Ciek Bieber wpływa na terenie miasta do Rodau, a ta następnie do Menu.

Demografia[edytuj | edytuj kod]

(dane z 31 grudnia poszczególnych lat)

 • 1998 - 26 124 mieszkańców
 • 1999 - 26 210
 • 2000 - 26 082
 • 2001 - 26 210
 • 2002 - 26 396
 • 2003 - 26 436
 • 2004 - 26 557
 • 2005 - 26 582
 • 2006 - 26 625
 • 2011 - 27 058

Gminy sąsiadujące[edytuj | edytuj kod]

Mühlheim am Main graniczy od północy z miastem Maintal w powiecie Main-Kinzig, na wschodzie z miastem Hanau, na południu z miastem Obertshausen w powiecie Offenbach oraz z miastem Offenbach am Main od strony zachodniej.

Dzielnice[edytuj | edytuj kod]

Miasto składa się z trzech dzielnic: Mühlheim, Dietesheim i Lämmerspiel. Do miasta należą oprócz Starego Miasta (Altstadt) i Śródmieścia (Innenstadt) także tereny mieszkalne Marktwald i Rote Warte.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W 815, cesarz Ludwik I Pobożny podarował Einhardowi znajdujące się we frankijskim Maingau miejscowości Untermühlheim wraz z Obermühlheim (dzisiejsze Seligenstadt). Nazwa Mühlheim (niem. Mühle - młyn) pochodzi od dziesięciu młynów znajdujących się we wcześniejszych czasach przy brzegach cieków Rodau i Bieber. Do dzisiejszych czasów przetrwał jedynie jeden młyn - Brückenmühle, który można zwiedzać co roku, w poniedziałek święta Zesłanie Ducha Świętego (Niemiecki Dzień Młynów).

Brückenmühle

.

Przez bardzo długi okres, Mühlheim było parafią okolicznych miejscowości Bürgel, Offenbach, Bieber, Heusenstamm, Dietesheim i Lämmerspiel. Od XIV wieku Mühlheim am Main zarządza ród Hagenhausen-Eppstein. Mühlheim oraz okoliczne, wtedy jeszcze samodzielne miejscowości, Dietesheim i Lämmerspiel należą od Średniowiecza do 1819 do Biebermarku. Okoliczne lasy podlegały pod Leśnictwo Dreieich. W granicach miasta znajdowała się kiedyś także miejscowość Meielsheim.

W 1425, Mühlheim am Main jak i wiele okolicznych miejscowości zostaje sprzedanych przez ród Eppsteinów arcybiskupstwu Moguncji. Po sekularyzacji arcybiskupstwa, Mühlheim am Main staje się częścią Hesji. W 1819, po podziale Biebermarku, Mühlheim otrzymuje dzisiejszy Markwald. W 1873 zostaje otwarta linia kolejowa łącząca Frankfurt nad Menem z Hanau. Od 1939, podczas reformy administracyjnej przeprowadzonej przez nazistów, połączono gminę Mühlheim i wieś Dietesheim, Mühlheim uzyskało prawa miejskie i nową nazwę Mühlheim am Main. Podczas reformy administracyjnej w 1973 do Mühlheim am Main przyłączono miejscowość Lämmerspiel.

Polityka[edytuj | edytuj kod]

Rada miejska[edytuj | edytuj kod]

Wyniki wyborów komunalnych z 27 marca 2011:

Partie %
2011
Miejsc
2011
%
2006
Miejsc
2006
SPD Socjaldemokratyczna Partia Niemiec 41,3 19 40,2 18
CDU Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna Niemiec 30,7 14 37,4 17
GRÜNE Związek 90/Zieloni 13,7 6 8,0 3
BÜRGER Bürger für Mühlheim e. V. 12,0 5 10,7 5
FDP Wolna Partia Demokratyczna 2,4 1 3,6 2
Łącznie 100,0 45 100,0 45
Frekwencja wyborcza w % 44,0 46,6

Herb[edytuj | edytuj kod]

Mühlheim nad Menem ma od 1948 własny herb. Herb przedstawia koło młyńskie, nad nim trzy srebrne zawilce gajowe o złotym owocolistku na białym tle. Koło młyńskie symbolizuje historię miasta o dziesięciu młynach, trzy zawilce gajowe symbolizują pierwsze trzy gospodarstwa a niebieskie tło - położenie nad wodą.

Współpraca[edytuj | edytuj kod]

Miejscowości partnerskie:

Od 2009 istnieje trójkąt partnerski między Mühlheim am Main, St. Priest i Nouna.

Kultura i atrakcje turystyczne[edytuj | edytuj kod]

Teatr[edytuj | edytuj kod]

Od ponad trzydziestu lat teatr transwestytów "Gerda's kleine Weltbühne" jest magnesem przyciągającym mieszkańców miasta jak i całego regionu. Bilety na przedstawienia są często wykupione na miesiące przed spektaklami.

W hali kulturalnej "Schanz" odbywają się od 1998 przedstawienia teatralne, małej sztuki oraz muzyczne. Organizowane są przez Kulturfabrik EigenArt e.V. w tygodniowych turnusach.

Muzea[edytuj | edytuj kod]

Mühlheim am Main posiada własne muzeum miejskie (Stadtmuseum). Oprócz tego istnieje jeszcze wiele prywatnych zbiorów, jak n.p. Muzeum Rolls-Royce'a (Rolls-Royce-Museum), które zwiedza się po wcześniejszym umówieniu w zamian za datek na cele społeczne, przedsiębiorcy z Mühlheim am Main Hansa-Güntera Zacha.

Budowle[edytuj | edytuj kod]

Wieża ciśnień, historyczna budowla z bazaltu, znajduje się w pobliżu dworca kolejowego i jest widocznym z daleka symbolem miasta, jest nadal użytkowana.

Pomniki przyrody[edytuj | edytuj kod]

Park krajobrazowy Dietesheimer Steinbrüche (Kamieniołomy Dietesheimskie) stanowi jedyną w swoim rodzaju w regionie Ren-Men atrakcję turystyczną. Są to pozostałości kamieniołomu bazaltu w dzielnicy Dietesheim, któremu przywrócono naturalne właściwości i otwarto dla społeczności. Wyjątkowo piękne są skarby bazaltowe przy jeziorze Vogelsberger See.

Sport[edytuj | edytuj kod]

Oprócz różnych miejsc sportowych związanych z piłką nożną, istnieje też pływalnia i otwarty basen w dzielnicy Lämmerspiel. Na Menie można uprawiać wioślarstwo. Istnieje też możliwość uprawiania sportu strzelniczego zgodnie z zasadami Niemieckiej Federacji Strzelniczej (Deutscher Schützenbund) oraz Federacji Niemieckich Strzelców (Bund deutscher Sportschützen)oraz Niemieckiej Unii Strzeleckiej (Deutscher Schießsport Union). W trzech dzielnicach istnieje też wiele klubów piłki nożnej, tenisu ziemnego i stołowego.

Regularne wydarzenia[edytuj | edytuj kod]

W poniedziałek (Rosenmontag) przed Popielcem organizowane są parady (Faschingsumzug) w Mühlheim i Dietesheim, natomiast w Lämmerspiel we wtorek przed Popielcem. Pod koniec lipca organizowany jest przez związek kulturalny Artificial Family e.V. festiwal muzyczny, który odbywa się w byłym kamieniołomie, tzw. Steibruchfestival. Co roku, w pierwszy weekend po 15 sierpnia, organizowany jest bardzo popularny w regionie kiermasz w Dietesheim. W samym Mühlheim bardzo popularne są Święto Starówki (Altstadtfest) oraz bazar bożonarodzeniowy (Weihnachtsmarkt).

Religie[edytuj | edytuj kod]

kościół katolicki pw. św. Marka (St. Markus)

Katolicyzm: Mühlheim przez swoją długą przynależność do diecezji mogunckiej, był przez długi okres wyłącznie katolicki. Obie parafie pw. Maksymiliana Kolbe (Maximilian Kolbe) oraz pw. św. Marka (St. Markus) oraz parafie w pozostałych dzielnicach podlegają jako część dekanatu Rodgau diecezji mogunckiej.

Ewangelicyzm (kościół krajowy): Ewangelicka parafia Pokoju (Friedensgemeinde) oraz parafia im. Dietricha Bonhoeffera są częścią Kościoła ewangelickiego w Hesji i Nassau.

Ewangelicyzm (kościoły wolne): Kościół Adwentystów Dnia Siódmego Mühlheim oraz Kościół ewangelicko-metodystyczny.

Pozostałe: W mieście znajduje się Sala Królestwa Świadków Jehowy[2].

Gospodarka i infrastruktura[edytuj | edytuj kod]

Mühlheim am Main było do późnych lat siedemdziesiątych znaczącym ośrodkiem przemysłowym w powiecie Offenbach. Produkcja bazaltu w kamieniołomach w Dietesheim, przemysł chemiczny, przemysł skórzany, elektromaszynowy stanowiły ważny czynnik gospodarczy. Pod koniec lat siedemdziesiątych powstała w mieście szeroka gama przedsiębiorstw średniej wielkości, przemysłu ciężkiego oraz dużych fabryk w mieście już nie ma.

Transport[edytuj | edytuj kod]

Jak wiele gmin w powiecie Offenbach, także Mühlheim am Main cierpi z powodu bardzo dużego natężenia ruchu a co za tym idzie, także dużego hałasu. Ze względu na swoje położenie między Offenbach am Main a Hanau istnieje duże natężenie ruchu na drodze krajowej B43. Prawie równolegle z nią, przebiega przez miasto bardzo ruchliwa trasa kolejowa relacji Frankfurt nad Menem-Fulda. Mühlheim am Main znajduje się dodatkowo w strefie przylotowej największego niemieckiego portu lotniczego we Frankfurcie nad Menem.

Stacja kolejowa

Od 1995 w mieście znajdują się dwie stacje S-Bahn. Jedna w samym Mühlheim, która zastąpiła stary dworzec oraz druga, nowa, w dzielnicy Dietesheim. Obie stacje obsługiwane są przez linie S 8/S 9 kolejki S-Bahn na trasie Wiesbaden-Frankfurt nad Menem-Hanau. Do centrum Offenbach am Main można dojechać w pięć minut, do centrum Frankfurtu nad Menem w 20 min., na lotnisko we Frankfurcie nad Menem w 35 min., a do Hanau w osiem min. W mieście uruchomiono po otwarciu linii S-Bahn sieć autobusów miejskich, zyskała na tym głównie dzielnica Diestesheim, która uzyskała przez to dostęp do komunikacji miejskiej i lokalnej.

Oprócz tego do Mühlheim am Main dojeżdżają też autobusy linii 103, 107 i 120 z Offenbach am Main.

Media[edytuj | edytuj kod]

Do mediów lokalnych należy dziennik Offenbach-Post. Raz w miesiącu ukazuje się "Die lokale Zeitung für Mühlheim, Dietesheim und Lämmerspiel" (Gazeta lokalna dla Mühlheim, Dietesheim i Lämmerspiel) z reportażami o mieszkańcach i wydarzeniach. Dodatkowo informacje o Mühlheim drukuje Dreieich-Zeitung oraz Stadtpost Mühlheim. Rzadziej ukazują się wzmianki we Frankfurter Rundschau. Frankfurter Allgemeine Zeitung drukuje częściej informacje o mieście w dziale Rhein-Main-Zeitung (Gazeta dla regionu Ren-Men).

Szkolnictwo[edytuj | edytuj kod]

W Mühlheim am Main znajdują się następujące szkoły publiczne:

 • Friedrich-Ebert-Gymnasium (Liceum)
 • Friedrich-Ebert-Schule (Szkoła główna i realna)
 • Goetheschule (Szkoła podstawowa)
 • Johann-Heinrich-Wichern-Schule (Szkoła specjalna z pomocą w nauce, Dietesheim)
 • Markwaldschule (Szkoła podstawowa, Osiedle Markwald)
 • Rote-Warte-Schule (Szkoła podstawowa, Osiedle Rote Warte)
 • Brüder-Grimm-Schule (Szkoła podstawowa, Lämmerspiel)
 • Geschwister-Scholl-Schule (Szkoła podstawowa, Dietesheim)
 • Montessori-Schule Mühlheim (Szkoła podstawowa, niedaleko osiedla Markwald)

W Mühlheim am Main istnieje od 2006, pierwsza w powiecie szkoła podstawowa Montessori. Jest to szkoła prywatna, w której uczy się czterdziestu uczniów (sierpień 2008) w klasach od 1 do 4.

Oprócz tego w mieście znajduje się wydział Szkoły Policyjnej w Wiesbaden, jak i szkoła psów policyjnych oraz szkoła muzyczna i Volkshochschule.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b Die Bevölkerung in Hessen am 31.12.2015 (niem.). statistik.hessen.de. [dostęp 2017-02-17].
 2. Dane według wyszukiwarki zborów, na oficjalnej stronie Świadków Jehowy jw.org [dostęp 2014-09-10].