Marsze śmierci

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pomnik poświęcony ofiarom Marszów śmierci w Sachsenhausen
Mogiła zbiorowa 446 więźniów KL Auschwitz w Rybniku Wielopolu

Marsze śmierci – początkowo potoczne, później przyjęte również w nazewnictwie naukowym określenie zorganizowanej przez Niemców deportacji więźniów i jeńców pod groźbą natychmiastowej śmierci. Niemcy zmuszali więźniów i jeńców do pieszego przemieszczania się bez zapewnienia im odpowiedniego zaopatrzenia. Pędzenie jeńców było zaplanowane i prowadzone przez Niemców w taki sposób, aby spowodować wśród nich jak najwyższą śmiertelność.

Pierwotnie określenie „marsze śmierci” stosowane było do marszy ewakuacyjnych wyruszających z niemieckich obozów koncentracyjnych w Europie Środkowej podczas zbliżania się frontów alianckich, przede wszystkim Armii Czerwonej w 1944 i 1945 roku. Nazwa ta została nadana najpierw przez środowiska więźniarskie, następnie przejęta przez historiografię.

Deportacja jeńców z obozów następowała na kilkanaście dni przed nadejściem frontu. Więźniowie, skrajnie wyczerpani pobytem w obozie i morderczą pracą, byli pędzeni przez Niemców w głąb III Rzeszy, gdzie mieli nadal służyć jako darmowa siła robocza na potrzeby niemieckiego przemysłu zbrojeniowego.

Marsze stanowiły dramatyczną chwilę w historii więźniów hitlerowskich obozów. Większość marszów odbywała się na mrozie, zimą 1944–1945. Odcinki dziennej marszruty wynosiły ok. 20–30 km, noclegi improwizowane były najczęściej pod gołym niebem. Pasiaki więźniarskie nie pozwalały w stopniu wystarczającym zachować ciepła. Żywieniowe racje dzienne były wypadkową losu. Każde odstępstwo od kolumny traktowane było jako próba ucieczki bądź niezdolność do dalszej drogi i karane natychmiastową śmiercią. Śmiertelność podczas marszów była bardzo wysoka. Tym niemniej zamieszanie i niecodzienność sytuacji więźniarskiej powodowały również dużą liczbę ucieczek.

Pierwsze marsze na ziemiach polskich miały miejsce w 1944 roku z Majdanka, najsłynniejszymi marszami na terenie Polski były marsze z Auschwitz-Birkenau, Gross-Rosen i Stutthof. Najdłuższą drogę wśród więźniów Auschwitz miało do pokonania 3200 osób z podobozu w Jaworznie, które przeszły do KL Gross-Rosen na Dolnym Śląsku. Trasa liczyła około 250 km. Więźniarki z Prus Wschodnich pędzono do Palmicken (obecnie Jantarnyj), gdzie rozstrzelano ok. 3000 osób.

Na terenie Rzeszy więźniów przewożono również pociągami.

W opustoszałych obozach naziści pozostawiali najbardziej wyczerpanych więźniów oraz ciężko chorych, którzy nie byli w stanie wymaszerować. Plany zgładzenia tych pozostawionych więźniów na ogół nie były realizowane ze względu na bliskość frontu i chęć ucieczki szeregowych SS-mannów. Większość z pozostawionych więźniów zmarła z wyczerpania po wyzwoleniu obozów.

Marsz Auschwitz–Wodzisław Śląski (styczeń 1945)[edytuj | edytuj kod]

Mogiła i pomnik 44 więźniów ofiar marszu śmierci z KL Auschwitz do Wodzisławia. Pomnik znajduje się na Piaskowej Górze w Wodzisławiu Śląskim

Marsz ten był największym, jaki odbywał się na ziemiach polskich[1]. Odbywał się na 63-kilometrowej trasie z Oświęcimia do Wodzisławia Śląskiego[1].

17 stycznia 1945 roku w obozie zarządzono ewakuację około 56 000 więźniów[2]. W tym czasie zima była bardzo śnieżna i mroźna. Z tego powodu oraz niezwykłej brutalności Niemców na samej trasie marszu naliczono około 600 ciał, nie licząc wielkiej liczby osób zamordowanych przez hitlerowców poza samą trasą przemarszu oraz w miejscach masowych egzekucji. Więźniowie umierali również pod koniec właściwego marszu już w wagonach. Na stację kolejową Loslau (niemiecka nazwa Wodzisławia Śląskiego) więźniowie dotarli pomiędzy 19 a 23 stycznia 1945 roku[3]. Następnie więźniów ładowano do otwartych wagonów węglowych i w warunkach mrozu na zewnątrz oraz ścisku wewnątrz skierowano transport z Wodzisławia w głąb Rzeszy w kierunku Moraw i Austrii do znajdujących się tam obozów koncentracyjnych m.in. Mauthausen-Gusen[3]. W wyniku mrozu, marszu, transportu oraz egzekucji i brutalności hitlerowców zginęło około 15 000 więźniów.

Na terenie województwa śląskiego w ponad 20 miejscowościach znajdują się miejsca pamięci marszu śmierci. Ponad 800 ofiar zamordowano w Rybniku[4].

Marsz Auschwitz–Milęcice (styczeń 1945)[edytuj | edytuj kod]

Pomnik w miejscu zbiorowej mogiły ofiar marszu śmierci z Auschwitz do Milęcic. Pomnik znajduje się na cmentarzu w Prudniku

Na przełomie stycznia i lutego 1945 roku w Milęcicach założono Arbeitslager Geppersdorf, filię obozu koncentracyjnego Groß-Rosen, gdy dotarł tutaj marsz śmierci z KL Auschwitz. Marsz 3000 więźniów, w większości Żydów, wyruszył 18 stycznia 1945 roku przez Gliwice, Racibórz, Prudnik, Nysę, Kłodzko, Ząbkowice, Bielawę, Wałbrzych, Jelenią Górę. Do Milęcic dotarło 280 więźniów[5]. W obozie przebywało ok. 400 więźniów, głównie żydowskich. Część z nich zmarła wskutek warunków życia i pracy przy kopaniu polowych umocnień wojskowych. Obóz funkcjonował do 9 maja 1945 r[6].

Drogi śmierci 1941[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Masakry więzienne NKWD w 1941.

22 czerwca 1941 roku Niemcy napadły na ZSRR. Podczas ewakuacji radzieckich więzień eskorty zabijały więźniów na drodze:

i innych.

Marsze śmierci czeskich Niemców[edytuj | edytuj kod]

 • brneński (niem. Brünner Todesmarsch) – 20 000 cywilów musiało przejść 55 km do austriackiej granicy. Czeski historyk Tomáš Staněk ocenia całkowitą liczbę ofiar na 1691[7].
 • chomutowski (niem. Todesmarsch der Komotauer) – 8000 mężczyzn szło do Saksonii następującą trasą:
ChomutovJirkov (niem. Görkau) – Červený Hrádek (zamek Rothenhaus) – Kunnersdorf* – Bartelsdorf* – EisenbergGebirgsneudorfDeutschneudorfNickelsdorfObergeorgenthalNiedergeorgenthalMaltheuern (Záluzí).
Miejscowości oznaczone „*” nie istnieją (zlikwidowano je wybierając węgiel brunatny).

Bataański marsz śmierci[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Bataański marsz śmierci.

Marsze śmierci w Azji Mniejszej[edytuj | edytuj kod]

Termin „marsze śmierci” używany jest przez niektóre historiografie także w odniesieniu do jednej z metod eksterminacyjnych, zastosowanych przez państwo tureckie[8], w celu realizacji ludobójstwa Greków Pontyjskich, Ormian i Asyryjczyków.

Pamięć[edytuj | edytuj kod]

Obchody rocznicy marszu śmierci z KL Auschwitz odbywają się w wielu gminach położonych na trasie przemarszu z Oświęcimia do Wodzisławia Śląskiego. Corocznie w styczniu w Wodzisławiu odbywa się spotkanie, msza święta w intencji ofiar i złożenie kwiatów przez ostatnich żyjących uczestników marszu pod pomnikiem ofiar oświęcimskich[9]. Okazjonalnie w mieście organizowane są również spotkania poświęcone tragicznym wydarzeniom[10]. W dniach 5–6 stycznia 2012 15-osobowa grupa mieszkańców regionu podjęła próbę przejścia trasy „marszu śmierci” z 1945 roku. Szlak prowadził od muzeum w Oświęcimiu przez Brzeszcze, Pszczynę, Studzionkę, Pawłowice Jastrzębie i Mszanę aż do Wodzisławia Śląskiego[11]. W styczniu 2013 ponownie zorganizowano Rajd „Ku przestrodze” na trasie Oświęcim – Wodzisław Śl. Coroczny Rajd jest organizowany z inicjatywy Jana Stolarza mieszkańca Radlina pod auspicjami Oddziału PTTK „Sokół” w Radlinie[12].

Grecy corocznie, 19 maja, obchodzą Dzień Pamięci o Ludobójstwie Armenów i Pontów (Greków Pontyjskich)[13]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b Piotr Hojka, Sławomir Kulpa Kierunek Loslau. Marsz ewakuacyjny więźniów oświęcimskich w styczniu 1945 r., Wodzisław Śląski 2016.
 2. Andrzej Strzelecki, Marsz śmierci: przewodnik po trasie Oświęcim-Wodzisław Śląski, Katowice 1989.
 3. a b Piotr Hojka, Wodzisław Śląski i ziemia wodzisławska w czasie II wojny światowej, Wodzisław Śląski 2011.
 4. Marsz Śmierci. Śląski Urząd Wojewódzki. [dostęp 2012-05-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-11-19)].
 5. Aureliusz M. Pędziwol: Nieznany marsz śmierci (pol.). Deutsche Welle, 2021-01-29. [dostęp 2021-01-30].
 6. Filie obozu koncentracyjnego Gross-Rosen. Informator. Muzeum Gross-Rosen, Wałbrzych, 2008, s. 33. ISBN 978-83-89824-07-3.
 7. Seminář – 60 let od konce druhé světové války – David Kovařík – CDK. cdk.cz. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-04-17)]..
 8. The Genocide and Its Aftermath. aihgs.com. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-07-19)]..
 9. Powiatowe obchody marszu śmierci. [dostęp 2012-01-17].
 10. Wspominali Marsz Śmierci. [dostęp 2012-01-17].
 11. Upamiętnili ofiary „marszu śmierci”. [dostęp 2012-01-17].
 12. Marsz śmierci z Oświęcimia do Wodzisławia: Uczestnicy pokonali 70 kilometrów. [dostęp 2013-01-17].
 13. Przykład greckiej informacji prasowej: Przyznania ludobójstwa Pontów domaga się od Turcji Aleksis Tsipras – relacja z rocznicowego wystąpienia A. Tsiprasa, lidera sojuszu Syriza, największej partii opozycyjnej.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

 • Piotr Cywiński: Marsz śmierci w pamięci ewakuowanych więźniów Auschwitz, Oświęcim 2015.
 • Piotr Hojka, Sławomir Kulpa (red.): Kierunek Loslau. Marsz ewakuacyjny więźniów oświęcimskich w styczniu 1945 roku, Wodzisław Śląski 2016.
 • Andrzej Strzelecki: Ewakuacja, likwidacja i wyzwolenie KL Auschwitz, Oświęcim 2008.