Parafia Miłosierdzia Bożego w Białymstoku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Parafia pw.
Miłosierdzia Bożego
w Białymstoku
Ilustracja
Państwo

 Polska

Siedziba

BiałystokBiałostoczek

Adres

Plac bł. ks. M. Sopoćki 1,
15-863 Białystok

Data powołania

24 czerwca 1990 r.

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Archidiecezja

białostocka

Dekanat

Białystok – Białostoczek

Sanktuarium

Miłosierdzia Bożego

Proboszcz

ks. kan. Andrzej Kozakiewicz

Wezwanie

Miłosierdzia Bożego

Wspomnienie liturgiczne

15 lutego bł. Michała

Położenie na mapie Białegostoku
Mapa konturowa Białegostoku, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Parafia pw. Miłosierdzia Bożego w Białymstoku”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Parafia pw. Miłosierdzia Bożego w Białymstoku”
Położenie na mapie województwa podlaskiego
Mapa konturowa województwa podlaskiego, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Parafia pw. Miłosierdzia Bożego w Białymstoku”
Ziemia53°08′43″N 23°09′17″E/53,145278 23,154722
Strona internetowa

Parafia pw. Miłosierdzia Bożego w Białymstokurzymskokatolicka parafia należąca do dekanatu Białystok – Białostoczek, archidiecezji białostockiej, metropolii białostockiej. W parafii znajduje się siedziba dekanatu, a jej proboszcz piastuje także funkcję dziekana[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Bezpośrednio po otrzymaniu pozwolenia na budowę kościoła oraz po wykonaniu i zatwierdzeniu dokumentacji budowlanej przystąpiono do prac budowlanych. Pomimo trudnych warunków związanych z usytuowaniem placu pod budowę zespołu sakralnego na podmokłym gruncie oraz innych trudności napotykanych ze strony władz PRL-u wzniesiono zręby świątyni i budynku katechetycznego.

We wrześniu 1986 r. został oddany do użytku budynek katechetyczny, natomiast 22 grudnia 1986 r. biskup Edward Kisiel poświęcił dolny kościół pw. Miłosierdzia Bożego przy ul. Radzymińskiej 1. Ze względu na to, że parafia nie dysponowała mieszkaniami dla księży, mieszkali oni w wynajętych stancjach.

21 czerwca 1988 r. rozpoczęto budowę plebanii. W trakcie budowy tego obiektu, 24 czerwca 1990 r. parafia pw. Św. Rodziny została podzielona i powstała nowa parafia pw. Miłosierdzia Bożego obejmująca teren osiedla Białostoczek. Zbiegło się to z przywróceniem nauczania religii w szkołach, w związku z czym dotychczasowy budynek katechetyczny spełniał funkcję domu parafialnego, w którym przygotowano mieszkania dla księży, kancelarię, kuchnię i refektarz. Pozostałe pomieszczenia służyły jako sale spotkań dla grup parafialnych. W dalszym ciągu kontynuowano budowę górnego kościoła jako Sanktuarium Miłosierdzia Bożego.

W dniu 30 listopada 1988 r., doczesne szczątki ks. Michała Sopoćki przeniesione zostały z cmentarza farnego i umieszczone w specjalnej krypcie w dolnym kościele Sanktuarium. 21 listopada 1993 r. ks. abp Stanisław Szymecki – Metropolita białostocki, poświęcił obraz i umieścił relikwie św. siostry Faustyny w dolnym kościele – obecnie są one umieszczone w przenośnym relikwiarzu.

Doniosłym wydarzeniem w życiu parafii, była rekonstrukcja Ołtarza Papieskiego, przy którym Ojciec Święty Jan Paweł II sprawował Eucharystię podczas wizyty w Białymstoku w roku 1991. Główne uroczystości z udziałem władz miejskich, duchowieństwa i licznie zebranych wiernych odbyły się 5 czerwca 1996 r. w 5 rocznicę przyjazdu papieża do Białegostoku. Od tego dnia, codziennie przy Ołtarzu Papieskim, o godz. 21.00 odbywa się Apel Jasnogórski.

W 1997 r. w terminie przewidzianym na 40. Godzinne Nabożeństwo, odbyły się misje parafialne jako etap przygotowania duchowego wspólnoty parafialnej na obchody Wielkiego Jubileuszu Roku 2000 od Narodzenia Jezusa Chrystusa. Na zakończenie świętych misji rozpoczęła się peregrynacja obrazu Jezusa Miłosiernego jako kolejny etap przygotowania rodzin parafii na przeżywanie Wielkiego Jubileuszu objawienia się światu Zbawiciela.

W dniu 30 września 2007 roku, w czasie uroczystej Eucharystii, ks. abp Metropolita Białostocki Edward Ozorowski konsekrował świątynię.

W dniu 28 września 2008 roku odbyła się uroczysta msza beatyfikacyjna ks. Michała Sopoćki, którą koncelebrował abp Angelo Amato[2] jako przedstawiciel Ojca Świętego Benedykta XVI. Homilię wygłosił kard Stanisław Dziwisz. Ze strony władz świeckich w uroczystości beatyfikacyjnej wzięli udział: prezydent RPLech Kaczyński[2], ostatni prezydent RP na UchodźstwieRyszard Kaczorowski, Marszałek SejmuBronisław Komorowski, prezydent Białegostoku dr Tadeusz Truskolaski.

Kościół parafialny[edytuj | edytuj kod]

W Sanktuarium Miłosierdzia Bożego znajdują się relikwie Świętej Siostry Faustyny i doczesne szczątki Sługi Bożego ks. Michała Sopoćki, którego proces beatyfikacyjny został zakończony na poziomie diecezjalnym. Cechą charakterystyczną parafii, zarówno na jej nazwę oraz na obecność Sługi Bożego, jest kult Miłosierdzia Bożego.

Msze Święte i nabożeństwa[edytuj | edytuj kod]

Nabożeństwa do Miłosierdzia Bożego z Koronką, msze św. składkowe do Miłosierdzia Bożego odbywają się we wtorki, czwartki i piątki o godz. 18., w niedzielę po mszy. O godz. 15.00, natomiast w pozostałe dni przed mszą wieczorną dla wszystkich czcicieli Miłosierdzia Bożego.

Główny odpust wspólnota parafialna przeżywa w drugą niedzielę wielkanocną, ustanowioną jako święto Miłosierdzia Bożego. Czterdziestogodzinne nabożeństwo ku czci Najświętszego Sakramentu, odprawiane w dniach od 27 do 29 września, związane z dniem imienin Sługi Bożego ks. Michała, które przypada w święto św. Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała oraz ze wspomnieniem św. Faustyny Kowalskiej 5 października.

15 lutego każdego roku w kolejne rocznice śmierci bł. ks. Michała Sopoćki jest odprawiana uroczysta Eucharystia[3].

Proboszczowie[edytuj | edytuj kod]

  • ks. Zbigniew Krupski 1990–2001
  • ks. kan. Andrzej Kozakiewicz (2001)

Działalność parafialna[edytuj | edytuj kod]

W Sanktuarium znajdują miejsce diecezjalne akcje i duszpasterstwa takie jak: Stowarzyszenie Czcicieli Miłosierdzia Bożego, Duszpasterstwo Harcerek i Harcerzy, Krucjata Wyzwolenia Człowieka, Dom Rekolekcyjny Ruchu Światło-Życie, Wspólnota AA, Poradnictwo Rodzinne. Z inicjatywy parafii oraz działaczy sportowych wywodzących się z parafii działa też Katolicki Klub Sportowy "Białostoczek". W planach jest budowa parkingu i domu pielgrzyma.

Grupy parafialne[edytuj | edytuj kod]

  • Ruch Światło Życie,
  • Stowarzyszenie Czcicieli Miłosierdzia Bożego,
  • Kręgi Rodzin Ruchu Domowego Kościoła,
  • Ruch Rodzin Nazaretańskich,
  • Stowarzyszenie Rodzin Katolickich

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Oficjalna strona Archidiecezji Białostockiej – Parafia Miłosierdzia Bożego. [dostęp 2009-10-04].
  2. a b Wizyta Prezydenta RP w Białymstoku. prezydent.pl, 28 września 2008. [dostęp 2010-05-27].
  3. Błogosławiony Ksiądz Michał Sopoćko. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-04-04)].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]