Parafia Miłosierdzia Bożego w Białymstoku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Parafia Miłosierdzia Bożego
Ilustracja
Państwo  Polska
Siedziba BiałystokBiałostoczek
Adres Plac bł. ks. M. Sopoćki 1,
15-863 Białystok
Data powołania 24 czerwca 1990 r.
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Archidiecezja białostocka
Dekanat Białystok – Białostoczek
Proboszcz ks. kan. Andrzej Kozakiewicz
Wspomnienie liturgiczne 15 lutego bł. Michała
Położenie na mapie Białegostoku
Mapa lokalizacyjna Białegostoku
Parafia Miłosierdzia Bożego
Parafia Miłosierdzia Bożego
Położenie na mapie województwa podlaskiego
Mapa lokalizacyjna województwa podlaskiego
Parafia Miłosierdzia Bożego
Parafia Miłosierdzia Bożego
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Parafia Miłosierdzia Bożego
Parafia Miłosierdzia Bożego
Ziemia53°08′43,0″N 23°09′17,3″E/53,145278 23,154806
Strona internetowa

Parafia Miłosierdzia Bożego w Białymstokurzymskokatolicka parafia położona w dekanacie Białystok – Białostoczek, należącym do metropolii białostockiej. Parafia jest siedzibą dekanatu, a jej proboszcz piastuje także funkcję dziekana[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Bezpośrednio po otrzymaniu pozwolenia na budowę kościoła oraz po wykonaniu i zatwierdzeniu dokumentacji budowlanej przystąpiono do prac budowlanych. Pomimo trudnych warunków związanych z usytuowaniem placu pod budowę zespołu sakralnego na podmokłym gruncie oraz innych trudności napotykanych ze strony władz PRL-u wzniesiono zręby świątyni i budynku katechetycznego.

We wrześniu 1986 r. został oddany do użytku budynek katechetyczny, natomiast 22 grudnia 1986 r. biskup Edward Kisiel poświęcił dolny kościół pw. Miłosierdzia Bożego przy ul. Radzymińskiej 1. Ze względu na to, że parafia nie dysponowała mieszkaniami dla księży, mieszkali oni w wynajętych stancjach. 21 czerwca 1988 r. rozpoczęto budowę plebanii. W trakcie budowy tego obiektu, 24 czerwca 1990 r. parafia pw. Św. Rodziny została podzielona i powstała nowa parafia pw. Miłosierdzia Bożego obejmująca teren osiedla Białostoczek. Zbiegło się to z przywróceniem nauczania religii w szkołach, w związku z czym dotychczasowy budynek katechetyczny spełniał funkcję domu parafialnego, w którym przygotowano mieszkania dla księży, kancelarię, kuchnię i refektarz. Pozostałe pomieszczenia służyły jako sale spotkań dla grup parafialnych. W dalszym ciągu kontynuowano budowę górnego kościoła jako Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. W dniu 30 listopada 1988 r., doczesne szczątki ks. Michała Sopoćki przeniesione zostały z cmentarza farnego i umieszczone w specjalnej krypcie w dolnym kościele Sanktuarium. 21 listopada 1993 r. ks. abp Stanisław Szymecki – Metropolita białostocki, poświęcił obraz i umieścił relikwie św. siostry Faustyny w dolnym kościele – obecnie są one umieszczone w przenośnym relikwiarzu.

Doniosłym wydarzeniem w życiu parafii, była rekonstrukcja Ołtarza Papieskiego, przy którym Ojciec Święty Jan Paweł II sprawował Eucharystię podczas wizyty w Białymstoku w roku 1991. Główne uroczystości z udziałem władz miejskich, duchowieństwa i licznie zebranych wiernych odbyły się 5 czerwca 1996 r. w 5 rocznicę przyjazdu papieża do Białegostoku. Od tego dnia codziennie przy Ołtarzu Papieskim o godz. 21.00 odbywa się Apel Jasnogórski. W 1997 r. w terminie przewidzianym na 40. Godzinne Nabożeństwo, odbyły się misje parafialne jako etap przygotowania duchowego wspólnoty parafialnej na obchody Wielkiego Jubileuszu Roku 2000 od Narodzenia Jezusa Chrystusa. Na zakończenie świętych misji rozpoczęła się peregrynacja obrazu Jezusa Miłosiernego jako kolejny etap przygotowania rodzin parafii na przeżywanie Wielkiego Jubileuszu objawienia się światu Zbawiciela. W dniu 30 września 2007 roku, w czasie uroczystej Eucharystii ks. abp Metropolita Białostocki Edward Ozorowski konsekrował świątynię. W Sanktuarium znajdują miejsce diecezjalne akcje i duszpasterstwa takie jak: Stowarzyszenie Czcicieli Miłosierdzia Bożego, Duszpasterstwo Harcerek i Harcerzy, Krucjata Wyzwolenia Człowieka, Dom Rekolekcyjny Ruchu Światło-Życie, Wspólnota AA, Poradnictwo Rodzinne. Z inicjatywy parafii oraz działaczy sportowych wywodzących się z parafii działa też Katolicki Klub Sportowy "Białostoczek". W planach jest budowa parkingu i domu pielgrzyma.

W dniu 28 września 2008 roku odbyła się uroczysta msza beatyfikacyjna ks. Michała Sopoćki, którą koncelebrował abp Angelo Amato[2] jako przefdstawiciel Ojca Świętego Benedykta XVI. Homilię wygłosił kard Stanisław Dziwisz. Ze strony władz świeckich w uroczystości beatyfikacyjnej wzięli udział; Prezydent RPLech Kaczyński[2], ostatni Prezydent RP na UchodźstwieRyszard Kaczorowski, Marszałek SejmuBronisław Komorowski, prezydent Białegostoku dr Tadeusz Truskolaski.

Kościół parafialny[edytuj | edytuj kod]

W Sanktuarium Miłosierdzia Bożego znajdują się relikwie Świętej Siostry Faustyny i doczesne szczątki Sługi Bożego ks. Michała Sopoćki, którego proces beatyfikacyjny został zakończony na poziomie diecezjalnym. Cechą charakterystyczną parafii, zarówno na jej nazwę oraz na obecność Sługi Bożego, jest kult Miłosierdzia Bożego. Nabożeństwa do Miłosierdzia Bożego z Koronką, Msze św. składkowe do Miłosierdzia Bożego odbywają się we wtorki, czwartki i piątki o godz.18., w niedzielę po mszy. o godz. 15.00, natomiast w pozostałe dni przed mszą wieczorną dla wszystkich czcicieli Miłosierdzia Bożego. Główny odpust wspólnota parafialna przeżywa w drugą niedzielę wielkanocną ustanowioną jako święto Miłosierdzia Bożego. Czterdziestogodzinne nabożeństwo ku czci Najświętszego Sakramentu, odprawiane w dniach od 27 do 29 września, związane z dniem imienin Sługi Bożego ks. Michała, które przypada w święto św. Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała oraz ze wspomnieniem św. Faustyny Kowalskiej 5 października. 15 lutego każdego roku w kolejne rocznice śmierci bł. ks. Michała Sopoćki jest odprawiana uroczysta Eucharystia[3].

Proboszczowie[edytuj | edytuj kod]

  • ks. Zbigniew Krupski 1990–2001
  • ks. kan. Andrzej Kozakiewicz (2001)

Grupy parafialne[edytuj | edytuj kod]

Ruch Światło Życie, Stowarzyszenie Czcicieli Miłosierdzia Bożego, Kręgi Rodzin Ruchu Domowego Kościoła, Ruch Rodzin Nazaretańskich, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]