Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Stegnie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa
Ilustracja
Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Stegnie
Państwo  Polska
Siedziba Stegna
Adres ul. Gdańska 1 82-103 Stegna
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Diecezja elbląska
Dekanat nadmorski
Kościół Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Stegnie
Proboszcz ks. Paweł Drożdż
Wspomnienie liturgiczne piątek po oktawie Bożego Ciała
Położenie na mapie gminy Stegna
Mapa lokalizacyjna gminy Stegna
Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa
Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa
Położenie na mapie powiatu nowodworskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu nowodworskiego
Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa
Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa lokalizacyjna województwa pomorskiego
Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa
Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa
Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa
Ziemia54°19′34″N 19°07′27″E/54,326111 19,124167

Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Stegnie – parafia rzymskokatolicka w diecezji elbląskiej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze dokumenty potwierdzające istnienie kościoła rzymskokatolickiego w Stegnie pochodzą z XIV wieku. Według źródeł z 1465 r. w Stegnie istniał kościół gotycki. W świątyni były prowadzone rokowania polskokrzyżackie w ostatnich latach wojny trzynastoletniej w 1465 roku. Niestety nie zachowały się o nim żadne informacje.

W 1609 r. niemiecki proboszcz Georg Klein wybudował mały drewniany kościółek, który spłonął w 1676. Ocalała jedynie wieża, organy, wyposażenie ołtarza oraz dzwon z okresu wojny 13-letniej.

W miejscu starej świątyni 25 marca 1681 r. rozpoczęto prace nad budową nowej pod nadzorem Petera Willera – architekta, geodety, a także mechanika Miasta Gdańsk. Budowa barokowego kościoła, jak podają kroniki, była bardzo kosztowna (np. cieśla Peter Kamrath otrzymał: 2000 florenów, 8 beczek piwa, 15 beczek Krullingu i 6 świerków. Andreas Boshe za budowę wieży otrzymał 1150 florenów oraz drewno ze starej wieży, która ocalała). 29 listopada 1681 – w I Niedzielę Adwentu – kaznodzieja Martinus Kruger dokonał poświęcenia kościoła. 25 maja 1682 r. ukończono budowę chóru, zaś 15 czerwca 1683 rozbudowane zostały organy. Autorem wieży był Boshe, zaś hełmu, krzyża i chorągiewki – Daniel Madler.

Ostatecznie prace ukończono 17 listopada 1683 – rok ten widnieje na chorągiewce, co przez wielu badaczy jest błędnie interpretowane jako data budowy kościoła. Na nowej wieży umieszczono również dzwon z 1643, ocalały po pożarze, który do dziś w każde południe wybija godzinę 12-stą, a także dwa większe – w 1732 roku. W czasie II wojny światowej Niemcy wywieźli XVIII-wieczne dzwony. Dopiero w ostatnich latach dzięki współpracy prof. Januszajtisa z ks. Knapikiem jeden z nich powrócił do kościoła. Na ponad trzystuletnim dzwonie widnieje łacińska inskrypcja: Domine, da pacem in diebus nostris co oznacza: Panie, daj pokój naszym czasom.

W okresie reformacji kościół w Stegnie przejęli ewangelicy, posiadając go aż do 1945 roku. W 1945 roku przejęli go katolicy; wtedy też został poświęcony. 12 czerwca 1946 roku przybył do Stegny pierwszy powojenny duszpasterz. W 1948 roku administrator apostolski diecezji gdańskiej ks. Andrzej Wronka erygował w Stegnie parafię, obejmującą swym zasięgiem niemal całą Mierzeję Wiślaną.

W 1948 roku parafię Najświętszego Serca Pana Jezusa w Stegnie tworzyły wsie: Stegna, Chorążówka, Grochowo, Głobice (Głobica), Rybakowo (Mikoszewo), Jantar, Popowo, Łąki Szlakowe (część Drewnicy), Rola, Sztutowo, Zachcianek, Kubły (Kobyla Kępa), Północna Wieś, Dublewo (Grochowo Trzecie), Kąty Rybackie, Szumienica i Nowy Świat.

Na tym obszarze w siedemdziesiątych i osiemdziesiątych powstało kilka nowych parafii:

Obecnie do parafii w Stegnie należą miejscowości: Stegna, Popowo, Rybina, Stegienka Zakład Rolny. Tereny parafii znajdują się w gminie Stegna, w powiecie nowodworskim, w województwie pomorskim.

1 sierpnia 1986 roku parafia w Stegnie stała się siedzibą dekanatu nadmorskiego, wyłączonego z dekanatu Nowy Dwór Gdański. 25 marca 1992 parafia w Stegnie została włączona do diecezji elbląskiej.

Proboszczowie parafii od 1946 roku[edytuj | edytuj kod]

  • 1946 - 1957 – ks. Alfons Skwiercz
  • 1957 - 1964 – ks. Aleksander Huzarek
  • 1964 - 1966 – ks. Zygmunt Pawłowicz
  • 1966 - 1975 – ks. Henryk Krużycki
  • 1975 - 2011 – ks. prałat kanonik Stanisław Knapik
  • 2011 - nadal – ks. Paweł Drożdż

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Grupy parafialne[edytuj | edytuj kod]

Żywy Różaniec, Liturgiczna Służba Ołtarza, duszpasterstwo trzeźwościowe

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]