Park Narodowy Dorob

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Park Narodowy Dorob
Położenie  Namibia
Data utworzenia 1 grudnia 2010
Położenie na mapie Namibii
Mapa lokalizacyjna Namibii
Park Narodowy Dorob
Park Narodowy Dorob
Ziemia22°49′00,10″S 14°36′42,54″E/-22,816694 14,611817

Park Narodowy Dorob (ang. Dorob National Park) - park narodowy położony w zachodniej Namibii. Został utworzony w dniu 01.12.2010 roku na terytorium zwanym wcześniej West Coast Recreation Area.

Zajmuje nadmorską równinę, stanowiącą część pustyni Namib. Leży na rozległych równinach pustyni Namib porośniętych porostami i mchami. Niezbędną wilgotność rośliny te czerpią ze skondensowanych gęstych mgieł. Ta specyficzna roślinność bardzo wolno rośnie i jest łatwo niszczona przez koła samochodów.

PN Dorop rozciąga się w kierunku południowym od rzeki Ugap do północnej granicy Parku Narodowego Namib-Naukluft z wyjątkiem wszystkich miast, kolei, dróg państwowych i prywatnych posiadłości.

Zachodnią granicą Parku Narodowego Dorob są płytkie wody przybrzeżne Oceanu Atlantyckiego.

Nazwa Dorob pochodzi od lokalnego określenia "suchy ląd". Historia mówiona sięgająca wstecz do XVI wieku, przekazywana z pokolenia na pokolenie przez ludy pierwotnie zamieszkujące te tereny, głosi, że miejsce to od Lüderitz i Walvis Bay aż po rzekę Kunene zwane było kiedyś Doro-IHub czyli "Suchy Ląd".

Historia[edytuj | edytuj kod]

Środkowa część namibijskiego wybrzeża do niedawna była to bardzo niebezpiecznym miejscem dla żeglarzy. Do dzisiaj brzegi usiane są wręgami rozbitych statków i kośćmi zwierząt i ludzi.

Współcześnie jest ważnym ośrodkiem turystyki z bardzo dobrze rozbudowaną infrastrukturą, przyciągającą tłumy lokalnych wczasowiczów i zagranicznych turystów dlatego nosił nazwę West Coast Recreation Area.

Flora i fauna[edytuj | edytuj kod]

Na Pustyni występuje wiele endemicznych zwierząt i roślin.

Mokradła Zatoki Wielorybiej zyskały międzynarodową sławę dzięki wielkiej koncentracji flamingów, siewkowców i innych ptaków wodnych.

Skaliste wybrzeża Oceanu Atlantyckiego zamieszkują kolonie uchatek karłowatych. Występuje tutaj endemiczna roślina pustynna – welwiczja przedziwna.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]