Namib

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Morze Piasku Namib[a]
Obiekt z listy światowego dziedzictwa UNESCO
Ilustracja
Państwo

 Namibia

Typ

przyrodniczy

Spełniane kryterium

VII, VIII, IX, X

Numer ref.

1430

Region[b]

Afryka

Historia wpisania na listę
Wpisanie na listę

2013
na 37. sesji

Położenie na mapie Namibii
Mapa konturowa Namibii, po lewej znajduje się punkt z opisem „Morze Piasku Namib”
Ziemia22°24′S 14°36′E/-22,400000 14,600000
Na pustyni Namib znajduje się najwyższa wydma piaskowa na świecie, Dune 7, czyli Wydma 7, o wysokości ponad 340 m
Acacia erioloba, drzewo z rodzaju akacji, na pustyni Namib

Pustynia Namib położona jest głównie w Namibii, w południowo-zachodniej Afryce na wybrzeżu Atlantyku. Rozpoczyna się na terenie Angoli i rozciąga wzdłuż całego wybrzeża Namibii, tj. od ujścia rzeki Kunene na granicy z Angolą na północy po ujście rzeki Oranje na południu, na granicy z RPA. Namib w języku nama oznacza "olbrzymi", a w innym tłumaczeniu "miejsce gdzie nic nie ma". Od tego słowa pochodzi nazwa Namibii.

  • Długość: ok. 1300 km
  • Szerokość: od 50 do 160 km
  • Powierzchnia: ok. 130 tys. km²

Przez jej teren przepływa rzeka Kuiseb, przez większą część roku wyschnięta. Dzieli ona Namib na dwie części. Część północna to skalista wyżyna, dochodząca na zachodzie do oceanu. Ten rejon nosi nazwę Wybrzeża Szkieletowego i jest chroniony jako park narodowy.

Południowa część ma charakter piaszczystej równiny z przemieszczającymi się półksiężycowatymi, prostymi lub gwiaździstymi wydmami. Piasek w pobliżu wybrzeża jest żółty, zaś w głębi lądu przybiera odcień ciemnoczerwony. Łańcuchy wydm przebiegają w kierunkach północ-południe i osiągają wysokość do 200 m oraz długość 50 km. Najwyższe wydmy znajdują się w środkowej części pustyni koło Sossusvlei, mają one nawet ponad 300 m wysokości[1]. W ciągu dnia temperatura piasku może osiągnąć ponad 80 stopni Celsjusza. Pustynię Namib uznaje się za najstarszą na świecie, ma ona ok. 80 mln lat. Wchodzi w skład Parku Narodowego Namib-Naukluft.

Jest to jeden z najbardziej ubogich w opady terenów na świecie. Rocznie opady wynoszą zaledwie 10–14 mm. Zwykle występują tylko raz na kilka lat i tylko przez kilka dni.

Zimny antarktyczny Prąd Benguelski na Atlantyku ochładza powietrze nad oceanem, co powoduje powstawanie mgły. Dociera ona do pustyni Namib sięgając na sześćdziesiąt kilometrów w głąb lądu i niesie wilgoć, która pozwala przeżyć tutejszej faunie i florze.

W Lüderitz eksploatuje się diamenty.

Na pustyni znajduje się wiele unikalnych i endemicznych gatunków roślin i zwierząt.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Wwf Wildfinder, www.nationalgeographic.com [dostęp 2017-11-25] (ang.).