Park Reymonta w Łodzi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Park im. Władysława Stanisława Reymonta
Park Geyera
Obiekt zabytkowy nr rej. A/327 z 29 grudnia 1992
Ilustracja
Staw na Jasieniu w parku Reymonta
Państwo

 Polska

Miejscowość

Łódź

Data założenia

połowa XIX wieku

Położenie na mapie Łodzi
Mapa konturowa Łodzi, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Park Reymonta”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, w centrum znajduje się punkt z opisem „Park Reymonta”
Położenie na mapie województwa łódzkiego
Mapa konturowa województwa łódzkiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Park Reymonta”
Ziemia51°44′37,77″N 19°27′51,55″E/51,743825 19,464319

Park im. Władysława Stanisława Reymonta – park w Łodzi w obrębie ulic Piotrkowskiej, Przybyszewskiego, Stockiej i Milionowej. Powierzchnia wynosi 6,3 ha.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Park Reymonta (mapa)

Park założony został przez Ludwika Geyera w połowie XIX wieku. Po drugiej stronie stawu, będącego w centrum parku, zbudował „Białą Fabrykę”.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Obecny drzewostan parku liczy około stu lat i składa się z dębów, topoli i świerków. Za pomniki przyrody zostało uznane osiem drzew.

Do atrakcji dendrologicznych należą przede wszystkim okazy katalpy zwyczajnej i wielkokwiatowej, największych w Łodzi, jak również okazy robinii akacjowej. W parku znajduje się kasztanowiec o obwodzie pnia 3,1 m, największy przedstawiciel swego gatunku w Łodzi oraz bardziej popularne gatunki wśród których znajdują się lipy drobnolistne, dąb szypułkowy, jesion i inne. Atrakcją są również stawy fabryczne, uważane za świadków początków wielkoprzemysłowego rozwoju włókiennictwa Łodzi. W czasie wojny stawy zostały częściowo zasypane a istniejąca na nich wyspa została włączona do parku.

W wodach stawu pięknie odbijają się zabudowania tzw. Białej Fabryki Ludwika Geyera, w której obecnie mieści się Centralne Muzeum Włókiennictwa.

W 2004 roku została odsłonięta fontanna w kształcie kwiatu lilii w parku im Reymonta. Fontannę zaprojektowała łódzka rzeźbiarka Zofia Władyka-Łuczak. Instalacja jest pierwsza w ramach programu „Fontanny dla Łodzi”[1][2].

W pobliżu[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]