Pastrami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pastrami

Pastrami – sposób przechowywania i konserwowania mięsa, a także mięso konserwowane w odpowiedni sposób, przez solenie, peklowanie[1], a następnie wędzenie. Jest charakterystyczne dla kuchni amerykańskiej. Tradycyjnie wytwarzane jest z wołowiny, choć w handlu spotkać można pastrami wykonane z baraniny, wieprzowiny bądź łososia[2].

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

Nazwa pastrami pochodzi z tureckiego słowa pastırma oznaczającego prasowane mięso[2].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Kanapka z pastrami

Pastrami jest sposobem konserwowania, który znany był w Rumunii, a następnie został zaszczepiony w Stanach Zjednoczonych przez rumuńskich Żydów. Dawniej była to potrawa biedniejszych warstw społecznych[2], toteż początkowo, ze względu na cenę, pastrami wykonywane było z gęsich piersi, a następnie z mostka wołowego. W 1887 po raz pierwszy kanapkę z pastrami zaserwował nowojorski rzeźnik litewskiego pochodzenia. Kanapka ta jest popularna również w XXI wieku, a dzień pastrami obchodzony jest 14 stycznia[3][1]. Współcześnie przygotowanie pastrami według tradycyjnych receptur jest kosztowne i długotrwałe, zatem wytwarza się je w uproszczony sposób[1].

Przygotowanie pastrami[edytuj | edytuj kod]

Do pastrami używa się wołowiny, głównie z mostka wołowego. Pierwszym etapem jest solenie mięsa, po czym następuje jego odsolenie, a następnie mostek okłada się posypką przygotowaną z pikantnych przypraw. Niektóre przepisy uwzględniają dodatkowo marynowanie w solance[2]. Po zamarynowaniu mięsa przez 1–2 dni następuje wędzenie[4]. Ostatnim procesem jest gotowanie mięsa na parze[2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Nasze pastrami. [w:] Pastrami deli [on-line]. [dostęp 2018-01-11].
  2. a b c d e Pastrami idealne w 7 krokach. [w:] Meat My Day [on-line]. [dostęp 2018-01-11].
  3. Magdalena Kochańczyk: Pastrami, co to jest. [w:] Blondynka gotuje [on-line]. [dostęp 2018-01-11].
  4. Peklowana wołowina kontra pastrami. [w:] Pastrami.pl [on-line]. 2015-08-12. [dostęp 2018-01-11].